@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Bu edepsizliğe son verilsinSözüm ona dini yayın yapan televizyon kanallarında izleyiciye yapılan saygısızlık veya diğer anlamıyla dine yapılan edepsizliğe kim dur diyecek.

İslami motiflerin en fazla kullanıldığı, Allah azze ve celle, Peygamber Aleyhisselam konulu sohbetlerinin, din ve ahlak programlarının, dini motifli ilahilerin, ezgilerin yer aldığı, dini sohbetlerin sıkça verildiği amacı dine hizmet olduğu sanılan televizyon kanallarında büyük bir edepsizlik yapılmaktadır. Program yayınlarını görsel olarak destekleyen kutsal mekân ve değerlerin görüntüsünün altında veya Kuran-ı Kerim hatim programları esnasında yayınlanan reklamların kirliliği resmen bir Müslüman’ı utandıracak cinsten olmaktadır. Ve buna dur diyenin bir Müslüman ülkesinde olmaması da daha vahim ve acı olarak hayatımızda yer almaktadır.

Edepsizlik illa açık saçık neredeyse anasından yeni doğmuş gibi çırılçıplak kadın müsveddelerinin sergilenmesi değildir. Edepsizlik sanat yapıyorum diye belden alta vurmak, vücudu ve yatak sahnelerini sergilemek değildir. Edepsizlik sadece espri yapıyorum diyerek ağzı bulaşık hale getirerek küfürlü konuşmak değildir. İslami yayın yapan televizyonlarda bolca yayınlanan güya ilaç (!), derde deva (!) bitkisel ürün (!) olarak satılan ürünlerin reklamlarının dini yayınların aralarında ya da altlarında yayınlanması da EDEPSİZLİKTİR.

Açın sözüm ona dini yayın yapan televizyonları, programlarının büyük bir çoğunluğunda sözde sağlık programları altında gizli reklam içerikli yayınlar yer almaktadır. “Belki dinim hakkında bilgi alabilirim, Kuran-ı kerim dinlerim, ilahilerle ruhumu dinlendiririm, kutsal mekânları gitmesem de görürüm” amacıyla ekran karşısına geçen mütedeyyin insanlar bir anda karşılarına çıkan “7 gün etkili cinsel performans, Cinsel istek ve güç arttırıcı, bitkisel ürünler, doğadan gelen sağlık, doğal ürün, cinsel ürünler, cinsel istek, cinsel performans, cinsel cazibe, cinsel arzu “ gibi hiçte hoş olmayan vurgulamalı reklamları görünce çılgına dönmektedirler.

İslami yönde yayın yapan ve kategorilerde dini kanallar olarak lanse edilen bu tür kanallar adeta edepsiz bir yayın kanalı duruma düşmektedirler. İsimleri dahi İslamiyeti çağrıştıran bu TV kanalları halkın inanç duyguları ile adeta alay etmektedirler. Çocuklarıyla ekran karşısında dini bir program izlemek isterken edep dışı halleri hatırlatan reklamlar mide bulandırmaktan başka bir amaca da hizmet etmemektedir. Aslında pazarlama kanalları olarak yayın kategorilerinde olması gereken bu tür kanallar yaptıkları bu tür yayın şekliyle mütedeyyin insanları sadece utandırmakla kalmaktadır.

Çocuklarıyla ya da büyükleriyle birlikte Kuran-ı kerim hatim programı ya da ilahi yayınlarını izlemek isterken yüz kızartan reklam yayını yüzünden zor durumda kalanlar buna dur diyecek bir kurumun varlığını merak etmektedir.

Bunun yanı sıra diğer kanalların “kanalizasyona” dönmesi yüzünden İslami yönde yayın yaptıklarını iddia eden kanalların devamlı izleyenlerinin mecbur kalarak izledikleri reklamlarda boy gösteren “DOKTOR” unvanlı şahısların ilaçları(!) tanıtırken sıkça kullandıkları Allah’ın lafızları, hadis ve dualar etkisinde kalarak bu kez bu ürünleri alarak kendi sağlıklarını da tehlikeye atmaktadırlar. Önerdikleri zayıflatıcı, iyileştirici sözüm ona ilaçlar için hemen hepsi ya hadisleri ya da ayetleri referans gösteriyor ve ürünlerini mucizevî olarak tanıtıyorlar. Ve hastalığına derman arayan insanlarda bunlara bu yüzden inanmak zorunda kalıyor. Çünkü Allah , peygamber diyor çünkü İslami yayın yapan kuruluşlarda boy gösteriyorlar.

Soruyoruz. Kimse yok mu?

Bu tür yayınlara dur diyecek RTÜK nerede?

Allah, Kuran, peygamber diyerek pazarlama yapanlara dur diyecek Diyanet İşleri Başkanlığı nerede?

“Edep imandandır” sözünü hatırlamayan bu tür reklamları dini yayın kategorisinde yapan TV kuruluşlarının sahiplerinin imanı nerede?

Allah, Kuran, peygamber diyerek dini bütün insanları kandırarak ve sağlık gibi hassas konuda umut verici telkinlerde bulunarak fahiş fiyatlarla ürünlerini satan bu insanların vicdanı nerede?

EROL KARA

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda