@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Askerden banka işletim ücreti kesilir mi?Vatani görevlerini yapmak için ülkenin birçok yerine giden askerlerin açmış oldukları hesaplardan bankaların işletim ücreti ve ortak ATM kullanım bedeli alması tepkilere neden olmaktadır.

PKK terörüyle zaten stres içinde askerlik yapan, vatan borcunu ödemek, sivil halkın emniyeti için gerek sınırlarda gerekse iç kısımlarda görevlendirilen binlerce Mehmetçik bankaların işletim ücreti almalarına tepki göstermektedirler.

Askerde olduklarından seslerini duyuramayan Mehmetçikler izine geldiklerinde ya da, boğazından keserek harçlık gönderen ailelerine banka yoluyla para göndermemelerini tembih etmektedirler. “Aç kalalım daha iyi” diyen Mehmetçikler , “Birçoğumuzun ailesi evladını askere gönderdikten sonra zaten zar zor geçinebilmektedir. Askere gelmeden önce daha emniyetli olur diye bankalardan hesap açarak geliyoruz. Önce bankaya koyduğumuz harçlıkları harcıyoruz. Sevk olduğumuzda ya da başka bir ihtiyaçtan ailelerimizden para istediğimizde bize para gönderirken bankalar havale bedeli alıyor.Bu da en az 30 - 40 liradan başlıyor. 6 / 7 ay sonra hesabımıza gelen parayı almaya gittiğimizde bankanın 50 TL ye yakın kesinti yaptığını görüyoruz. Sorduğumuzda banka işletim ücreti diyorlar. Bakiye görüntülesek dahi para gidiyor. Zaten gelen para 100 TL olsa 50 sini banka kesiyor. Ailelerimize bize tekrar para gönderin diyemiyoruz. “ derken bilhassa sınır bölgelerinde ve Güneydoğuda askerlik yapanlar “bizim şehre inmemiz çok zor. Aylarca dağda kalıyoruz. İzin alıp ilçeye indiğimizde hesap açtığımız bankanın olmadığını görüyoruz.

Bu kez ortak ATM’den para çekiyoruz Bunlardan da ayrıca komisyon kesiliyor. Biz kimin için askerlik yapıyoruz. Yetkililer askerde bulunan ve mecburi hizmet yapan er, onbaşı ve çavuşlardan açtıkları banka hesaplarından hangi ad adı altında olursa olsun kesinti yapılmasını yasaklamaları gerekir” demektedirler.
 
EROL KARA - 15 Temmuz 2012

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda