@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

4+4+4 ve GOOLLLLLLL
Ve dün Tandoğan Meydanı, başta CeHaPe olmak üzere aynı düşüncede bulunan sivil ve sosyal toplum kuruluşlarının katılımıyla felaket tellağına sahne oldu.

Konu eğitimde devrim niteliği taşıyan 4+4+4 sistemini baltalamak.

Bu bizce minik, katılımlarınca iri olan miting gösteriyor ki 4+4+4 eğitim sistemi bu ülke için yararlıdır.

Neden yararlıdır kanaatine varmamızın sebebi de katılımcıların tamamının halen çağdaşlaşmamış, ülkeyi daima asker yönetimine bırakan, postaldan korkan, ülkeyi daima karanlıklara iten düşüncelerin bir araya gelmesindendir.

Hakaretlerin bini bir paraya giden miting alanında kimler yoktu ki. Başta Atatürkçü Düşünce Derneği, 68’liler Derneği, İstanbul Barosu, Ankara Barosu, Eğitim-İş Sendikası, Petrol-İş Sendikası, Türk Kadınlar Birliği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Sanatçılar Girişimi, Ankara Cumhuriyet Okurları, Mülkiyeliler Birliği, Köy Enstitüleri ve Çağdaş Eğitim Vakfı, Hacıbektaş Eğitim ve Kültür Derneği ve diğerleri…

Derler ya, körler ve sağırlar birbirini ağırlar o hesap..

Bunlar havanda su dövmeye devam etsin.

4+4+4 sistemini sokakta, evinde, yolda bindikleri toplu taşım araçlarında anlamaya çalışan insanımız da kimin doğru söylediğini, kimin söylemediğini akıl etmeye çalışıyor.

Hazıra konmayı biliriz ya. Kim ne derse ve aklıma yatıyorsa o doğrudur anlayışı yürürlükte ise de bu konuda da bilip bilmeme şeklinde konuşmaya devam edeceğiz.

Ancak dün Tandoğan Meydanında toplananlara ve söylenenlere baktığımızda bu yeni eğitim sisteminin ülkemiz için, geleceğimiz için adam gibi uygulandığı takdirde yararlı olacağına bizleri inandırdı..

Ne demişler. Düşmanın, yaptığını alkışlıyorsa yanlış yapıyorsun.

Şimdi dünkü mitingde, kendilerini demokrat, özgürlük, barışçıl, çağdaş gösterenler 4+4+4 eğitim sisteminin tam karşısında olduklarını söylemelerinden ve 1+8+4 diye abuk bir rakamla gelmelerinden anlaşılıyor ki, bu zevat ülkeyi yine kandırıyor.

O halde 4+4+4 eğitim sistemi gelecek nesiller için iyi ve güzelliklerle dolu.

Tabii, işin özünde Tandoğan resmiyle buna karar verdiğimiz anlaşılmasın, bu sadece işin şakası.

Ama bir gerçek var ki felaket tellalı CeHaPe zihniyeti bu ülkeye yararlı bir adım atmamıştır. Atamaz da. Atmayacaktır da. Yapılan güzellikleri de daima yok etmiştir. İnsanlarımıza zulüm etmiş, ayrı bir sınıf, özerk bir insan, kibrin ve kendini beğenmişliğin sınıfını oluşturarak halk adını taşımasına rağmen halkından kopuk bir sistemle kendini var etmeye çalışmaktadır.

Bu ülkeyi 8+4 e getiren kimlerdi. Ona bakmak lazım.

8+4 sistemi ile bu ülke elan sokaklarda gezen işsiz, mesleksiz, çaresiz bir gençlik oluşturmadı mı?

Bu ülke 8 yıllık eğitim sonunda 15- 16 yaşında işe yaramaz, amaçsızca sokaklarda dolaşan ilkokul mezunu gördü mü görmedi mi?

Sekiz yıl sonunda çaresiz olarak, maddi imkânlarını zorlayarak liseye gitmek zorunda kalan, meslek liselerindeki katsayı yüzünden üniversiteye girişte zorluk gören öğrencileri gördü mü, görmedi mi?

Erken erginleşen kız çocuklarını okullarda tacize uğramasın diye ara sınıflarda iken okuldan alan ebeveynleri gören oldu mu olmadı mı?

18 yaşlarında liseyi bitirince, üniversiteye de giremeyince boş boş kaldırım mühendisliği yapan gençler gözünüze hiç mi çarpmadı. ?

Üniversiteye giremediğinden, elinde mesleği olmadığından, askerliğini yapmadığından işsiz kalanları hiç mi görmediniz.

Hazır yiyici bir boş gençlik sizin evinize uğramadı mı?

Firma sahipleri kalifiye eleman sıkıntısı çekiyor mu, çekmiyor mu?

Beceriksiz, mesleksiz, kabiliyetsiz ve bir baltaya sap olamayacak gençlik aranızda yok mu?

Sözde çağdaş ve ilerici olanların eğitim sistemi bunları yaşattı ve gösterdi.!

Yürürlüğe girmesi beklenilen 4+4+4 sistemi bu ülke insanı için, vatanını ve evladını seven herkes için harika denilecek bir sistemdir.

4+4+4 denilen ve yine onların ucube dediği yeni eğitim sistemi ile 4 yıl ilköğretim gören evladımız ikinci dört yılında branşa bağlı okul yüzü görecek.

Yani istediği, arzu ettiği meslek için hazırlık dönemi yaşayacak.

İsterse evden uzaktan eğitimle isterse mecburi örgün eğitim ile kendini geleceğe hazırlamanın ilk adımını atacak.

Son dört yıl da ise koluna altın bileziği takacağı dalda son aşamaya gelecek.

Yani, son 4 yıl geleceği için garantinin ilk adımı olacak. Üniversite ile pekiştirecek. Ya da en azından bir meslek lisesi mezunu, tekniker olarak hayata atılacağı bir branşa sahip olacak.

8 yıllık ilköğretim kalkıyor, yerine 4+4 ilkokul ve ortaokul kademeleri geliyor. Yani katı eğitim sisteminden esnek eğitim sistemine de geçiş yapılıyor.

Okullar arası ve bölümler arası geçiş serbest olacak "seçmeli ders" olanağı ile öğrenci başka okula gitmeden o okulun derslerini de görme imkânına sahip olabilecek.

İkinci dört yılda bilgi ve yeteneğe bağlı eğitim modeli esas olacak.

İsteğe göre okullarda yabancı dillerde eğitim verilebilecek.

İslam dininin yanı sıra isteğe göre Hıristiyanlık, Yahudilik, Alevilik ve Süryanilik gibi din ve mezheplerde ders verilebilecek.

Öğrenciye ikinci dört yılda 3 seçenek çıkacak. Düz ortaokul, mesleki ve teknik ortaokul veya imam hatip ortaokulu.

Bunun neyi kötü?

Ama dün Tandoğan’ı dolduranlar ülke için yararlı olacağına inandığı, boş değil faydalı gençlik geleceği için buna duvar olmak istediler.

Bunlara fırsat vermemek evladını düşünen her ebeveyn için önemlidir.

Unutmayın, 15 yıl önce hakları ellerinden alınan öğrencilerimizin hakları bu yeni sistemle geri veriliyor.

Haydi, hep beraber…

4+4+4 ve goollll !

EROL KARA - 28.03.2012
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda