@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Şehitlere saygısızlığa son verin
Türk Milleti dini ve gelenekleri gereği şehidine daima saygılıdır. Şehit olma hasretini hisseder. Gençlerimiz “ya şehit ya gazi” unvanı için askere gider. Ve tarihimiz şehitlerle doludur.
İslam dininin gereği olarak şehitlerin yattığı yerlere edeple, saygı ile girer ve onlara dua ederiz. Hatta inancımız gereği bir insanın bulunduğu mezar yerinden geçerken dahi duamızı eder, müzik dinliyorsak kapatır, konuşuyorsak susar, ölüye saygımızı gösteririz.

Ancak ne yazık ki Metrobüsün hizmete girmesiyle, binlerce insan gereken saygıyı ve edebi gözetmeden, inançlarından kopuk vaziyette Edirnekapı Şehitliğinde, şehit mezarlarının arasından ve hatta üzerinden gelip geçmeye başladı.

Ve bu vebal başta buna izin veren yetkililere ve sorumlulara aittir. İlk başlarda geçici olarak yolun yapıldığını zannederek, bu acı duruma sabır göstermeye gayret ettim. Ancak durumun böyle olmadığı, yapılan asansörle kesinleşmiş oldu. 

Şimdi Edirnekapı Şehitliğine gidin ve insanımızın saygısını(!) görün. El ele kol kola, sarmaş dolaş nereden geçtiğinden habersiz çiftler, kısa kollu, kısa etekli bayanlar, kulağında kulaklığı ile dinlediği müziğe kendini kaptırmış insanlar, gelen geçenin attığı çöpler ve bangır bangır bağıran seyyar satıcılarla dolu şehitlik içler acısı bir hal almıştır. Tüm bunlar orada yatanlara zulüm mü değil mi, karar verin. Bu “ölmez” dediğimiz ve vatanı için can vermiş şehitlerimize neden zulüm yapıyoruz?

Şehitleri olmadığı halde, yabancı ülkelerde savaşta ölen kişilere ait mezar yerlerine bile saygıda kusur etmeyenlere, mezarlıklarına özel ilgi gösterenlere baktığımız zaman, bu durum Türk halkına hiç yakışmıyor. Hatta bu durum duyarlı insanların üzülmesine, tepki göstermesine neden olmaktadır.

Tüm yetkililerden ve halkımızdan şehitliklere saygı göstermelerini istiyorum. Edirnekapı Metrobüs durağının giriş ve çıkışının buradan en kısa zamanda kaldırılarak, giriş-çıkışın Haliç yönünden verdirilmesini, şehitlere karşı saygılı, duyarlı olan inanç sahibi tüm yetkililerden ve halkımızdan rica ediyorum

Erol Kara - 10.05.2009 -  Güncelleme : 26.09.2015
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda