@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Raporlu hastaların ilaç çilesiSGK’lı olup da raporlu olan hastaların ilaç almaları tam komedi. Ve ilaç yazdırma çilesinin binlerce hastanın çözüm bekleyen derdi olarak gündeme alınması istenmektedir.

Bilhassa kronik hastalığa tutulan ve devamlı ilaç kullanması zorunlu olan hastalara çıkartılan 1 ya da 2 yıllık raporlar sonucu verilen ve en az 4-5 tane olan ilaçların alımı hasta ve hasta yakınları için sorun olmaktadır. İlaçlar doktor tarafından verildikten sonra ilk önce tek ilaç veren SGK bunun devamında doktorun ikinci reçetesini beklemektedir. Alınmış rapora rağmen ilacın yazdırılması için tekrar randevu, tekrar hastane ya da aile hekimlerinin yoluna düşen hastalar ilaç yazdırmak için adeta telef olmakta, sıralarda beklemekte ve bunu ilacı her bitiminde tekrar etmektedirler.
Bazı ilaçlar 15-20 gün gibi bitiyor. Hasta tekrar aynı ay içinde iki kez bir önce çektiği sıkıntıyı yaşıyor, paraları kesiliyor.  Birkaç ilaca sahip olanlar ise ilaçların bitim tarihleri aynı döneme denk gelmemesi durumunda bu kez her ilaç için tekrar tekrar aynı çileye katlanmaktadır. Bunun yanı sıra sadece ilaç yazdırmaya giden hastalara bu kez de her gidişlerinde muayene katılım bedeli fatura edilmektedir.

Muayene için ayrı ücret, ilaç yazdırmak için ayrı ücret veren hastalar çektikleri randevu alma, yollara düşme ve yol masrafları, kliniklerde saatlerce beklemenin de kendilerine zulüm olduğunu belirterek SGK nın raporlu hastalara ait ilaç politikasında düzenlemeye gitmesi gerektiğini belirttiler. İlaçların bitiminden sonra eczaneye gitmelerinin yeterli olmasının en doğru çözüm olacağını söyleyen hastalar “sistemden ilacın bittiğini gören eczacı rapora uygun ilaç verebilir. Ayrıca muayene olmadığımız halde sadece ilaç yazdırdığımız halde SGK muayene parası kesiyor. Bir de doktorun çağırmasıyla doktora gidiyoruz. Bir de o zaman kesiyorlar. Bu zulüm değildir nedir.”demektedirler.

Erol KARA -  21 Aralık 2014
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda