@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Polis Askerlikten Muaf OlsunGecesi gündüzü belli olmayan, her an görevi başında bulunan bir polis memurunun endişelerini paylaşmak istiyorum.

“Ben bir polis memuruyum, mesleğimin 4. yılındayım ve 4 yıldır, her zaman arkadaşlar arasında, ‘askerliğimiz var, nasıl olacak, nasıl yapacağız?’ gibi bir sürü soru soruluyor, konuşuluyor. 2 sene Polis Okulunda zaten bir askerlik yaptık, görevde de, belki de askerin uğraşmadığı vatandaşlarla ilgilendik, uğraştık, dinledik. Ben yeni evliyim, borcum var, harcım var. Bir de Allah nasip ederse bebek var. Tüm düzeni sil baştan yapar gibi, askere gidiyorum. Bu vatana borcumuzu sadece askerlikle ödeyeceksek, ona da peki...”

POLİS, ASKERLİKTEN MUAF OLSUN

Şehir merkezinde görevli bir polis askere gittiğinde, jandarma er olursa, vatana daha mı yararlı olacak? Normal olarak eğer “asayiş” Türkiye’de bir problem ise, polis kadrolarının öncelikle kendi görevlerine devam etmeleri mantıklı değil mi?

Ordu mensupları nasıl özel okullarda okuyup bilgi ve deneyim kazanıyorlarsa, polisler de, komiserler de emniyet amirleri de benzer eğitimlerden geçiyorlar,

Çoğu evli barklı, çoluklu çocuklu... Maaşlarını şak diye kesiyorsunuz, adamların...

Polislerin de hakları var ve her hak savunulmalı.

Yurdun dış güvenliğinden ordu, iç güvenliğinden polis sorumluysa, polisleri askere alınca iç güvenliği hafife almış olmuyor muyuz?

KISA DÖNEM DEVAM ETSİN

Bir süre önce Emniyet Genel Müdürlüğü, Anadolu Üniversitesi ile bir uzlaşmaya vararak, iki yıllık Polis Meslek Yüksekokulu’ndan mezun olan personelin, Açıköğretim Fakültesi’nde iki yıl daha okuyarak, 4 yıllık üniversite diploması almasını sağlamıştı. Bu şekilde, polis memurlarına uzun dönem yerine kısa dönem askerlik yapma imkânı sağlanmıştı. Ve şimdi de, kısa dönem askerlik ve asteğmenlik kalkacak haberleri ortaya çıkmış vaziyettedir.

POLİSLİK DE BİR VATAN HİZMETİDİR

Polislik mesleğine baş koymuş bu vatan evlatları şimdi ne yapacak !
Gönül ister ki, polisin yaptığı görevin de bir vatani hizmet olduğu algılansın. Ancak öteden beri bu düşünceler dile getirilmesine rağmen hiçbir yol kat edilmemiştir. Bu defa yetkililer el atamaz mı?

EROL KARA - 1 Mayıs 2009

Polislerimiz bugün artık askerlikten muaf tutulmuştur.. 6109 sayılı Askerlik Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, 8 Şubat 2011 tarihli 27840 sayılı resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.


#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda