@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Onların Dostluklarına inanalım mı
Avrupa Birliğine girelim mi girmeyelim mi tartışmaları kim bilir daha kaç yıl sürecek.

Her kafadan bir ses çıkıyor. İyi olur kötü olur nidaları her bir yanda bilenin de bilmeyenin de söylediği ve kafa patlattığı bir sohbet konusu durumunda...

Sanıyorum ki, hiç kimse Allah’(c.c.) ın ayetlerinde ya da Peygamber efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (salat ve selam üzerine olsun) bu konuda ne buyurmuşlar onu araştırma zahmetinde bulunmuyor.

Aşağıda ayeti kerimelerin meali ile yorumsuz olarak bu konuyu aktarmaya çalışıyorum. Bundan sonrası düşünen beyinlere ait. Bir hatam olursa Allah (c.c.)’a sığınırım.

Bismillahirrahmanirrahim

Bakara süresi ;

Ayet 105 : Ehl-i kitaptan kafir olanlarda ,müşriklerde Rabbınızden size hiçbir hayır indirilmesini istemezler. Allah, rahmetini dilediğine tahsis eder. Allah büyük lütuf ve ihsan sahibidir.

Ayet 109 : Kitap ehlinin çoğu hak kendilerine apaçık belli olduktan sonra içlerindeki çekememezlikten ötürü sizi imandan sonra küfre döndürmek isterler.

Ayet 120 : Sen dinlerine uymadıkça Yahudiler de , Hıristiyanlar da , senden asla hoşnud olmazlar. Allah’ın hidayeti asıl hidayetin ta kendisidir, de. Şayet sana gelen ilimden sonra, onların heveslerine uyacak olursan andolsun ki senin için Allah tarafından ne bir yâr bulunur, ne de bir yardımcı. 

Ayet 145 : Andolsun ki sen , kendilerine kitap verilmiş olanlara her delili getirsen , onlar yine senin kıblene uymazlar. sen de onların kıblesine uyacak değilsin. Onların kimi de , kiminin kıblesine uyacak değillerdir. Andolsun ki sana gelen bunca ilimden sonra şayet sen onların heveslerine uyacak olursan , o takdirde şüphesiz zalimlerden olursun.

Al-i İmrân süresi ;

Ayet 73 : Kendi dininize uyanlardan başkasına inanmayın.....

Ayet 100 : Ey İman edenler , eğer kendilerine kitap verilenlerden her hangi bir zümreye uyarsanız , imânınızdan sonra sizi çevirirler de kâfir yaparlar

Nisâ süresi ;

Ayet 44 : Bakmaz mısın şu kendilerine kitabtan bir şey verilmiş olanlara ? Kendileri sapıklığı satın aldıkları gibi sizin de yoldan sapmanızı istiyorlar.

Ayet 45 : Allah düşmanlarınızı daha iyi bilir. Allah size dost olarak da yeter , yardımcı olarak da yeter.

Maide süresi ;

Ayet 51 : Ey iman edenler , Yahudi ve Hıristiyanları dost edinmeyin. Onlar birbirlerinin dostudurlar. Sizden her kim ki , onları dost edinirse o da onlardandır. Şüphesiz ki Allah , zalimler güruhunu hidayete erdirmez.

Ayet 57 : Ey iman edenler , sizden önce kendilerine kitab verilenlerden dininizi alay ve eğlenceye alanları ve kafirleri dost edinmeyin. Eğer müminler iseniz Allah’tan korkun.

Ayet 82 : Andolsun ki ; insanlardan , iman edenlere en şiddetli düşman olarak , Yahudileri ve Allah’a şirk koşanları bulacaksın.....Ve ; Resullullah buyurdu . “ Kim ki bir kavme benzerse, onlardandır.”

Şüphesiz doğruyu Allah bilir.

01 Ocak 2000

EROL KARA
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda