@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Kuran-ı Kerim;de Nesh tartışması nasıl başladı - 2
Önceki yazıdan devam

Hatamızı söyleyene minnettar kalırız 

Sual: Çok kitap okuyan bir arkadaş, www.dinimizislam.com sitesi için, (Bazı konularda Tam İlmihâl’e ve diğer muteber eserlere aykırı yazılar var) dedi. Muteber eserlere aykırı yazılar neden konuyor?

CEVAP

Öyle bir şey yapmaktan Allahü teâlâya sığınırız. Kasten böyle bir şey yapmamız mümkün değildir. Ama kitaptan naklederken insanlık icabı bir hata yapmışsak, derhal düzeltiriz. Din gayreti olanın da, hata olarak gördüğü şeyleri bildirmesi gerekir. Yoksa o da vebal altında kalır. Eğer bildirdiği hâlde, muteber kitaplara aykırı olan bir yazıyı düzeltmezsek, o zaman biz vebal altında kalırız. Sadece yanlış yerleri değil, yanlış anlaşılma ihtimali olan yerler de bildirilmelidir.

Geçen gün biri, (“Kur’an’da nesh var” diye, yanlış yazıyorsun) diyor. Ama hiçbir muteber kitap ismi vermiyor. Mutezile’nin görüşünü din gibi söylüyor. Hâlbuki biz nesh konusunda, İslâm âlimlerinin âyet ve hadislerden çıkardıkları hükümleri bildirmiştik. Başta Resulullah “sallallahü aleyhi ve sellem” olmak üzere, Eshab-ı kiramın tamamı ve bütün Ehl-i sünnet âlimleri neshin olduğunu bildirirken, Mutezile’nin (Nesh yoktur) demesinin dinde önemi olmaz. Nesh hakkında hadis-i şerifler çoktur. Biri şöyledir:
(Benim hadislerim birbirini nesh ettiği gibi, Kur’an-ı kerim âyetleri de birbirini nesh eder.) [Deylemî]

Yakında yayımlayacağımız yazımızda neshle ilgili âyet-i kerimeleri ve hadis-i şerifleri İslam âlimlerinin nasıl açıkladığını bildireceğiz inşallah.

Samimi olanlar, (Siz şöyle yazmışsınız, Hakikat Kitabevi yayınlarından filan kitapta veya falanca muteber eserde şöyle yazıyor) diye nakle dayanarak bildirmelidir. (Bana göre yanlıştır) denirse veya bir âyet yazıp kendi yorumunu senet kabul ederse, bunun bir önemi olmaz. Nakle itibar ederek bildirene minnettar kalırız.
Ve ben o yazıyı yazınca içerlemiş, üzülmüş ve hatta kendisine "bu yazıyı benim için mi yazdınız" tarzı bir soru sorunca "Bir fıkıh kaidesi var, bilirsiniz. Bir insan küfre düşücü bir kelime söyler de İmanını düzelemezse Müslüman olamaz. Böyle kimseye saygı sunmak elini öpmek de küfür olur." diyerek beni de bu ithamıyla üzmüştü.

Ben şahsına asla bir yönlendirme yapmamış ve genel bir yazı ile kim Kır'anda şüphe ararsa, şüphe aramak için Kuran'a bakar, incelerse imamnı kaybeder tarzı kısa bir yazı yazmıştım.

Ve bu konu sonrası kendisinden özür diyerek konuya farklı sorulu cevaplı bir yönde tartışmaya açarak kısa bir sohbete başladık.

Derleme : Erol Kara 11.02.2015
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda