@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

İnternet aboneleri icralık olmayınİnternet servis sağlayıcılığı (ISS) yapan bazı kuruluşlar müşteri kazanmak amacıyla “her şey mubah” diyerek sayısız kişiyi mağdur etmeye başladı.
Çağrı merkezlerinde çalışanların prim kazanma amaçlı olarak ulaştığı başta TTNet olmak üzere internet servis sağlayıcısı firmalara aboneliği olan kişileri arayan şirketler binlerce insanın icralık olmasına sebep olmaktadır.
Hiç haberi yok iken kapılarında icra tebligatı gören binlerce kişi taahhüt mağduru olarak 1000 TL ‘ye varan borçların altına girmektedir.
Olay nasıl gelişiyor. A firmasına taahhütlü abone olan kişiye gelen telefondaki kişi müşteriye önce nasıl temin ettikleri belli olmayan kişisel bilgilerle yaklaşıyor. Ad soyad sorgulamasından sonra “A firmasına şu kadar fiyatla abonesiniz. Biz size şu fiyata daha hızlısını ve daha ucuzunu hatta sabit telefon konuşmalarınızın parasını dahi ödemediğiniz bir imkana sahip hizmet sunuyoruz. Bize sadece evet deyip göndereceğimiz evrakları imzalamanız yeterli” demektedirler. Müşteri her ne kadar “benim taahhüdüm var. Şu kadar sürem var,  Ayrılamam” dese de “siz bize kayıt olduktan sonra oradaki aboneliğiniz otomatikman bitecektir. O nedenle biz size fatura gönderdikten sonra A firması size fatura göndermeyecektir” yalanını söylemektedirler.
Eğer müşteri biraz daha uyanık ise “sözleşmede ayrıldığım zaman kampanya indirimleri, kalan süreyi alacaklarına dair ibare var, bana o farkı gönderirler “ sorusu ile yaklaştığında ise verilen cevap “eğer fatura gönderirlerse o faturaları biz ödüyoruz “ yalanını söylemektedirler.
Bu vaatlere kanarak internet servis sağlayıcısını değiştirenler yeni firmadan hizmet alırken bu kez ayrıldığı firmadan gelen faturaları umursamamaktadır. Çünkü bu faturaların yeni firma tarafından ödendiğini sanmaktadır.

Hassas olan ancak aldatılmışlığın ilk zamanlarında bulunan müşteri A firmasına bana neden fatura gönderiyorsunuz ben B firmasına geçtim. Faturayı oraya gönderin. Onlar ödeyecek demeye başlıyor.
Ve gerçek işte burada ortaya çıkmakta ve B firmasının yalan söylediği B firmasıyla yapılan görüşme sonunda çıkıyor. Zira B firmasındaki müşteri temsilcisi şu cevabı veriyor. “Sayın müşterimiz o firmanın faturasını neden biz ödeyelim. Siz aboneliğinizi erken bitirmeseydiniz. Taahhüdünüz varken neden ayrıldınız. Bize ne.” Diyebilmektedir.
Daha önceki konuşmalar hatırlatıldığında.” Yok, öyle bir şey. İspat edin. Siz yanlış anlamışsınız” diyerek müşteriyi yüz üstü bırakmaktadırlar.
Eski internet servis sağlayıcısı firmadan ayrılan müşteri faturayı takip etmediğinde ya da ödemediğinde 3-4 fatura dönemi geçtikten sonra kurumca icraya verilmekte böylece faturalarına ek olarak icra masrafları ve avukat vekâlet ücreti eklenmiş bir tebligat aldığında icralık olduğunu anlıyor.
Diğer yandan internet servis sağlayıcısına abone olanlar sabit telefon abonesi olduklarında bu telefonu kullanmadıklarında fatura gelmeyeceğini sanmaktadır. Böyle bir durum söz konusu olmadığı gibi abonelik süresince gelen telefon faturaları da sonunda icralık olmaktadır. İnternet kullananlar bu hizmetin sabit telefon üzerinden verildiğini, yalın internette dahi faturalara bu telefonun ücreti yansımaktadır.

Özetle;  taahhütlü iken bir başka firmaya geçtiğinizde kalan süreniz faturalanır, bunu sizden başka kimse ödemez. Taahhütlü bir kampanyaya bağlı olarak indirimli bir süreçten geçtiyseniz indirimler taahhüdü ihlal ettiğinizde farkıyla yansıtılır. Sabit telefonlar bağlandığı andan itibaren konuşsanız da konuşmasanız da faturalandırılır.  Aboneliğinizi bitirdiğiniz kurum neresi olursa olsun borcu yoktur yazısı almadan kapısından ayrılmayın.  Son faturayı ödedim diyerek bir telekomünikasyon firmasından ayrıldığınızda eğer borcu yoktur yazısı alarak almamışsanız arkasından birkaç faturanın geleceğini asla unutmayın. Bu fatura adeti en az 4 tanedir. Ödemediğinizde kesin icralık olursunuz.

Erol KARA - 29.11.2014

Bu yazıyı da okumalısınız ..

Kurum Aboneliğiniz tam kapatın


#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda