erolkaraEyüp ve Aziz Mahmud Hüdâyî Hazretleri Türbeleri ne Zaman Açılacak.

İstanbul’un manevi Fatihi olan Eba Eyyup El Ensari hazretlerinin türbesi ile Boğazın manevi bekçisi ve Üsküdar’ın manevi sultanı Aziz Mahmud Hüdâyî Hazretlerine ait türbenin açılışı tam bir yılan hikayesine döndü

İstanbul’un Üsküdar ilçesinin Ahmed Çelebi Mahallesi’nde yer alan Aziz Mahmud Hüdayi Camii’nde bulunan Aziz Mahmud Hüdâyî Hazretleri Türbesi’nde 2013 yılında başlayan restorasyon çalışmaları ikinci yılına girerken halen bitmemesi sevenlerinin tepkisine neden olmaktadır.

Öte yandan Eyüp ilçesinde bulunan ve İstanbul’un manevi fatihi olan Eba Eyyup El Ensari hazretlerinin türbesinin de Ramazan ayından sonra tekrar ziyarete kapatılması, restarosyonun  da bir türlü bitmemesi de benzer tepkilere neden olmaktadır.

İstanbul İl Özel İdaresi İmar Yatırım ve İnşaat Daire Başkanlığınca yürütülen Üsküdar’ın maneviyât sultanı Aziz Mahmud Hüdâyi Hazretleri Türbesi’nin camide yapılan restorasyon çalışmasının bitmemesi, her gün ziyaret için gelen sevenleri tarafından tepkilere neden oluyor.


Zaman zaman cami görevlileri ile tartışan, sorumlu arayan, türbenin zamanında bitirilmemesinin ardındaki asıl nedenin vatandaşların türbe ziyaretlerinden uzak tutulmasına bağlanmaktadır.
Anıtlar kurulu ve il özel idaresinin kontrolünde olan türbelerin restarasyonunun uzatılmasının başka bir sebebi olamayacağını iddia eden vatandaşlar şunları söyledi

“Aziz Mahmud Hüdâyi Hazretleri Türbesi

25.02.2013 tarihinde başlamış, yapılan yazılı duyuru ile 21 Mart 2014 günü açılacağı belirtilmişti. Ancak Birkaç ay sonra ikinci yılını dolduracak türbenin yenilemem çalışmasının neden uzadığı konusunda vakıf yöneticileri dahi bir şey bilmiyor. Uzaklardan geliyoruz. Koca bir paravan önünde türbeden bir parça dahi görmeden geri dönüyoruz. Soğuk ya da sıcakta biraz kuran okumak istesek ya yanıyoruz, ya ıslanıyoruz. Sonra mübareğe ait bir parça dahi göremiyoruz.derken cami ve Hüdayi vakıf çalışanlardan bazıları isim vermekten kaçınarak  “Aziz Mahmud Hüdayi Camii’nin restorasyonuna 2012 Ekim ayında başlandı. Vakıflar Genel Müdürlüğü öncülüğünde gerçekleştirilen restorasyona Üsküdar Belediyesi ve Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı da destek verdi. 1,5 yıl süren çalışmalarda cami, hünkar mahfeli ve Fatma Sultan Türbesi’nin restorasyon ve onarımı tamamlandı. Ancak türbenin neden uzadığı konuusnda değişik rivayetler var. Mütaahhit firma Anıtlar Kurulunu, Anıtlar kurulu il özel idaresini, onlar müteaahhiti bir arada yapılan cami restorasyonunun sebep gösteriyorlardı” dediler.

Aziz Mahmud Hüdâyi Hazretleri Türbesi’nde devam eden restorasyonun ne zaman biteceğine dair hiçbir bilgi sahibi bulunmazken, araştırmaların sonunda kesin bir tarih verilemeyeceği ortaya çıktı
Her gün binlerce kişinin ziyaret ettiği, Cuma günleri, bayramlarda, özel günlerde adeta Müslümanların akınına uğrayan Eyüp Sultan Türbesi'nin de bitmeyen restorasyonu, Müslümanları İstanbul'un manevi mimarına hasret bıraktı. Geçtiğimiz Ramazan ayında açılan ve bayram sonrası tekrar kapatılan türbenin de akıbet, Aziz Mahmut Hüdayi türbesinin akıbetiyle aynı görünüyor.

Haber : Erol KARA

Daha yeni Daha eski