@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Dini İşte Böyle BozuyorlarBir gazete okuyucusu Eski Diyanet İşleri Başkanı Süleyman Ateş'e bir soru sormuş. Ve cevaben de "siz nasıl istiyorsanız öyle yapın " tarzı cevap verilmiş.
Hiç bir zaman "dini kurallar insan keyfine göre olmaz" demek istiyorum sadece
Diyorum ki, insan dini kendine uydurursa Allah'a ortak koşmuş olur, Allah'tan çok bilmiş olur ve bu da sonu tevbe etmediği takdirde sonu cehennem azabıyla bitecek bir final olur. 

İşte O soru ve cevap
Gönlünüz nasıl huzur buluyorsa öyle yapın
SORU: 73 yaşında bir bayanım. İlkokuldan beri beş vakit namazımı kılıyorum. Artık dizlerim ağrıyor. Yıllarca yere secde yapmaya alışmışım. Şimdi bir türlü boşluğa, yani havaya secde yapmak istemiyorum. Alnımın yere değmesini arzu ediyorum. Sandalyeye oturup önüme koyduğum yastığın üzerine secde yapıyorum. O zaman içim huzur buluyor. Ancak bazı kimseler, “Öyle olmaz, ellerinle boşluğa secde yap” diyor. Hangisi doğru? Nasıl secde yapayım? Bir başka sorum da şu: “Allah’a yemin ederim” ki diyorlar. Bu şekilde yemin etmek doğru mu? (Elif Ergelen)
CEVAP: İlmihal kitaplarında ya yere secde edilmesi veya rükûdan biraz daha fazla eğilmek suretiyle secde eyleminin yapılması söylenir. Öne konulan 15-20 santimden daha yüksek bir şeye secde edilmesi mekruh görülür. Ama bu normal zamanlar içindir. Cemaatin kalabalık olduğu toplu namazlarda sıkışıklıktan ötürü her saf, önünde bulunanların sırtlarına secde edebilir. Secdeye varmış olanın sırtı yerden 40-45 santim yüksekte olur. Bu caiz görülünce doğal olarak önde bulunan bu ölçüdeki yükseltilere de secde edilebilir.
Sözün özü, sizin gönlünüz nasıl huzur buluyorsa öyle yapın. Yastığa secde edin, zararı yok. Çünkü yükseltiye secde etmek, özrü olmayanlar için mekruhtur. Siz özürlüsünüz, bu durumda yastığa veya herhangi bir yükselti üzerine secde etmekte sakınca olmaz. Diğer sorunuza gelince, Allah’a yemin edilerek bir şeyin anlatılması uygun değildir. Bir konuyu anlatan kimsenin zorunlu olmadıkça yemin etmesine gerek olmadığı gibi bu, Allah’a saygıya da aykırıdır. Kaldı ki dini meselelerde görüş ayrılıkları, yorum farkları olur. Bir insanın kendi görüşünü tek doğru görüş diye yeminle vurgulaması, kendi nefsini yüceltmek olur. Gurur ve kibir belirtisidir.
Süleyman Ateş suleymanates@gazetevatan.com 13/06/2007 VATAN GAZETESİ

EROL KARA - 14.06.2007 - Güncelleme - 15.07.2021
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda