@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Devletin kapısı edevlet sorunluVatandaşların devlet ile ilişkilerinin daha hızlı olması ve kamu hizmetlerine kolay erişim amacıyla internette sunulan hizmette ilk sıkıntı şifre ile başladı.

'Vatandaş', 'İş' ve 'Devlet' adıyla üç ana sayfaya sahip olan e-Devlet Kapısı, vatandaşın Devlet hizmetlerine elektronik ortamdan güvenli ve etkin bir şekilde erişimini sağlamaktadır. Bunun için ilk yapılan işlem en yakın PTT den şifrenin alınması le başlamaktadır. 1 TL karşılığı alınan şifreler ile bilgisayarın karşısına geçilip http://www.turkiye.gov.tr/ sayfasına girenler buradan almış oldukları şifreyi tekrar değiştirip işlemlere başlamaktadır. Halen birçok PTT’de ETURKİYE şifresi bulunamazken , sistem tam anlamıyla çalışmasa da şifreyi alanları bekleyen sürpriz ise sıkıntıyı 10’a katlamaya yetmektedir.

ETURKİYE uygulaması için 1 TL karşılığı PTT den alınan şifre web üzerinden tekrar değiştirilmektedir. Bu değiştirme aşamasından sonra şifrenin bir harfi ve işaretini unuttuğunuz takdirde, sisteme giremiyorsunuz. Giremediğiniz için bu teknolojik devlet kapısından içeri giremiyorsunuz. Sitenin yardım sayfasından yapılan açıklamada yeni bir şifrenin daha alınması gerektiği ve bunun karşılığında 10 TL ( bir önce ödediğiniz rakamın 10 katını ) ödemek zorunda kalıyorsunuz. Her ne kadar devletin kasasına gitmediği, işlem ücreti olarak PTT ce ( kamu idaresi olduğu unutulmamalı ) alındığı belirtilmektedir.

Ben geçtiğimiz hafta ETURKİYE için şifre almıştım. Ancak bir kez girerek yeni şifremi yaptıktan bir gün sonra tekrar girmek istediğimde başarılı olamadım. Çünkü yeni şifremi kaydettiğim kâğıdı da kaybetmişim. Aklımda da yoktu. Tahmin ettiklerime göre denedim olmadı.

İşte burada vatandaşa adeta unutkanlık cezası veriliyor. Bu durumda hiç kimsenin bir kez daha 10 TL bedel ödeyeceği şu aşamada görünmemektedir. Ve vatandaş “olmuyor” diyerek tekrar devletin kapısına fiili olarak gitmek zorunda kalacaktır. Zaten sanal internet soyguncuları yüzünden internet üzerinden işlem yapmaya korkan, vatandaşımızın hali ortadadır. Yeni şifre alanlara sistem oturana kadar en azından güvenlik soruları artırılarak şifrenin tekrar sistem üzerinden verilebilmesi imkânı tanınmalıdır.

Cezalandırmak pardon daha pahalıya şifre alması sağlanacaksa vatandaşa birkaç şifre yenileme hakkı verildikten sonra bu yaptırım uygulanmalıdır. Diyelim ki bir şahıs 5–10 kere yeni şifre talep etti. Bu kez böyle bir hak verilmemeli. Ona bir kez daha satın alma hakkı verilmelidir. Yoksa bir kez unutuldu. Git tekrar 10 katı paraya al devletin adalet anlayışına aykırı bir durumdur. PTT den güvenlik amacıyla şifre alma zorunluluğu olsa da ücretin 10 kat fazlaya olması ilk unutmalarda büyük bir cezadır.

Gereği konusunda hassas olunacağını ve şifre hatırlatma sisteminin uygulamaya konulacağını veya ille de PTT den alınacaksa ilk birkaç şifre almak için 1 TL nin yine geçerliliğini korumasını arzu eder, ilgili birimlerin sistemlerini bu şekilde düzeltmesinin yerinde bir karar olacağını belirtmek isterim.

Aksi halde ETURKİYE adlı devlet kapısı vatandaş tarafından kullanılması “zor” olacaktır. Kolaylaştıralım derken daha ilk etapta vatandaşa şifre cezası vermek adil değildir. Adil olmamak devlete yakışmaz.

EROL KARA 5 ARALIK 2009
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda