erolkara

Göz hastalıkları uzmanı Doçent Doktor Murat Uyar bayramda gözlerin her zamankinden daha fazla faal olmasına sebep olunacağını ve cep telefonlarına bakmanın ve oyunlar oynamanın gözlerie yararlı olacağını söyledi.

Doçent Doktor Murat Uyar cep telefonlarına, tabletlere, bilgisayarlara bakmanın gözleri bozmadığını belirterek "Bayramları kimimiz geleneksel şekilde yaşarken, kimimiz de dinlenme fırsatı olarak görüyoruz. Bu özel günleri nasıl değerlendirirsek değerlendirelim mesajlaşma, telefonlaşma oldukça zamanımızı alıyor. Bir kısmımız sosyal medya aracılığıyla toplu bir kutlama mesajı paylaşırken bazılarımız da ellerde cep telefonları aramalara, mesajlara teker teker yetişmeye çalışıyoruz. Bazen bir misafirlikte bile herkes elindeki cep telefonları ve tabletlerle ortamdan kopup gidiyor.  Çocukların da ellerinde artık oyuncaklar yerine tabletler, cep telefonları var.

Bu bayramda da 7'den 77'ye hiç kimsenin elinden cep telefonu düşmeyecek yine. Yine anneler, babalar çocuklara "bırak onu elinden, gözün bozulacak!" diyecek. Peki, gerçekten öyle mi? Teknolojinin hayatın her alanına girmesiyle cepteki bağımlılık TV ve bilgisayardan çok daha yaygın. Bu gerçeklerden tam kaçabilmek mümkün değil. Öncelikle tabletler ve cep telefonlarının gözü bozmadığını söyleyelim. "

Göz Tembellerine Tablet Tavsiyesi

Göz Uzmanı Murat Uyar bugüne kadar bilinen bir doğrunun yanlışlığından söz ederek televizyon, bilgisayar ve cep telefonlarının gözleri bozduğu yolunda kesin bir kanıt olmadığını, aksine göz tembelliğine iyi geldiğini, hastaları içerisinde göz tembelliğine yakalananlar tablet ve cep telefonlarında oyunlar oynamasını tavsiye ettiklerini belirtti.

Göz hastalıkları uzmanı Doçent Doktor Murat Uyar açıklamalarına şu şekilde devam etti.

"Hatta göz tembelliği olan bir çocuğun daha iyi gören gözünü bantlayarak gözlükleriyle tembel gözünü fazladan çalıştırmak için televizyonu, bilgisayarı ve cep telefonu oyunlarını özellikle önermekteyiz. Ancak uzun süreli ve dikkatli bakış, normal gözlerde bile doğal göz kırpma sayısını azalttığından kuruma, yanma, batma, kızarıklık, yorgunluk ve ara ara refleks sulanmalar yapabilir. Uzun süre yürümek ayakları nasıl yoruyorsa uzun süreli, çok yakından bakış da gözleri yorabilir. İyi bir ayakkabı ayakları nasıl rahat ettirebilirse göz ölçülerine uygun bir gözlük de gözleri rahat ettirebilir. Yine de en iyi ayakkabıyla bile sürekli ayakta kalmak, yürümek ayakları nasıl yoracaksa en uygun gözlükle bile uzun süreli yakın bakış da gözleri yoracaktır. Bu nedenle her şeyde olduğu gibi ölçülü olmak, aşırıya kaçmamak gerekiyor."

Özel Haber. /Murat Uyar.com

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski