@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Reklam


GSS Borcu Sorgula

Zorunlu sosyal sigorta olarak bilinen GSS, Genel Sağlık Sigortası, ülkede 18 yaşını geçmiş ve sigortası olmayan herkesi kapsıyor.

Bu bağlamda belirli bir prim ödemeniz gerekmektedir. Ne kadar prim ödeyeceğinizi öğrenmek için GSS borç sorgulama işlemini yapmanız gerekecektir. 

GSS borç sorgulama işlemini Genel sağlık sigortası tescil kaydınız olup olmadığını, prim borcunuzu sorgulamak, görmek ve online ödeme yapmak için aşağıdaki linke tıklayarak E-Devlet şifreniz ile türkiye.gv.tr sitesine giriniz.

 Prim Borcu Tıkla - Sorgula

Gelen ekranda şahsi bilgileriniz, genel sağlık sigortası statüsü, başlangıç ve bitiş tarihi, devam edip etmediği ve gelir seviyesi ile borç tutarı, tahsil edilen borç ve kalan borç miktarları gelmektedir.

Yine bu ekranın alt tarafında genel sağlık sigortası eğer var ise prim borç detaylarını inceleyebilirsiniz. Dilerseniz bu bölümün altında yer alan bölümden sosyal güvenlik kurumuna kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz.

E Devlet Giriş ve Şifre İşlemleri

Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Tıkla - Sorgula

E Devlet sistemine giriş yapılarak böyle bir sorgulama yapmak için kişilerin E Devlet portalına giriş yapması gerekmektedir bu konuda daha önceden üyelik işlemlerini halleden kişiler için yapılması gereken bir durum olmadığı gibi ilk defa E-Devlet üzerinden işlem yapacak kişiler için ilk önce şifre işlemlerinin halledilmesi gerekmektedir.

Bunun için en yakın PTT şubesine bizzat giderek kişilerin kendi T.C. kimlik numarası üzerinden şifre alması gerekmektedir. Ücretli olan bu şifre işlemleri halledildikten sonra T.C. kimlik numarası ve PTT’den alınan şifre ile sisteme giriş yapılarak bu hizmetlerden yararlanması mümkündür.

Bu hizmetten yararlanmanız için e-Devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. E-Devlet Kapısı şifre zarfını T.C. Kimlik numaranızın yazılı olduğu geçerli bir kimlik kartınızla (Nüfus Cüzdanı, Ehliyet, Evlilik Cüzdanı, Pasaport, Avukat Kimliği) birlikte tüm PTT Merkezlerimizden ve yetkilendirilen PTT şubelerinden 2 TL karşılığında alabilirsiniz.

İlk şifreden sonra herhangi bir nedenle PTT’den alınacak her şifre için ayrıca 4 TL ücret ödenmektedir. Bunun dışındaki kimlik belgeleri kesinlikle kabul edilmemektedir. Aşağıdaki linkten size en yakın e-Devlet şifresi veren PTT şubesini ve adresini öğrenebilirsiniz. (Not: Her PTT Şubesi e-Devlet şifresi vermemektedir. Aşağıda gelen ekranda "Sadece e-Devlet şifresi dağıtan şubeleri listele" kutucuğunu işaretleyiniz.)

Son Güncelleme : 15 Ağustos 2020
Etiket

Reklam


Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam