@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Görme Alanı Çekim Günlerimde Bakın Neler Oldu
Ve günler günleri kovalarken gelen bir telefonla özel bir hastanede görme alanı çektirebileceğim müjdesi ile dünyalar benim oldu. Sevdiğim ve saydığım dost kalpli, insan yürekli, adam gibi adam bir tanıdığım bir özel hastanede bana randevu ayarlamış ve daha dikkatli, daha özenli görme alanı filmimi çektireceğimi söyledi.

Aslında devlet hastanelerinden aldığım bir kaç ay ötelemeli randevuya da sayılı günler kalmış ve ben de bu 3 farklı yerden ne şekilde bir sonuç alacağım merakıyla hepsine gitmeye karar verdim.

Özel hastaneleri sevmem, tavsiye etmem. Oralara gidenler elini verse kolunu almaz. hele ameliyatlı bir durum söz konusu olacaksa madden ve manaen intihar edeceklerini söylerim.

Böyle bir randevu ayarlanmış, bir dost insan zahmet etmiş. Gittim. Ancak 2 devlet hastanesi ile bu özel hastanenin aynı çekimi nasıl yaptıracağını da merak ettim. İşte 3 farklı hastane. İkisi devlet kurumu biri özel teşebbüs...Bakın neler yaşadım.

İlk önce özel hastaneye gittim.

Tarih 5 Mayıs 2015... İstanbul'da Özel bir hastane

özel hastane sonuçları

Özel hastanenin göz servisinde beni karşılayan bayan görevli yaşı 20/25 arası, belki bu yaşta değil. Görme alanı çekimi ile görevlendirilmiş bir hastane görevlisi. Görme alanı makinesi olan odaya aldı. Makine henüz açılmış. Beklememi istedi. 10 dakika sonra makineyi açarak karşısına oturttu. Görme alanı makinesinin orta yerinde yanan küçük ışığın tam karşısına oturdum. Hastabakıcı kızımız sol gözümü kapatarak sağ gözümü açık bıraktı. Her ne kadar sol gözüm kapatılmış sanılsa da ne yazık ki göz kapağımı kapatmakta zorluk çekiyordum."İyi kapanmadı" demek istedim. "Kapatmaya çalışın" diyen hastabakıcı kızın uyarısına itiraz etmedim. Bildiği vardır, diye düşündüm. Gözümü kas kuvvetiyle kapatmaya çalıştım. Elime verdiği mekanik kolu tarif ederken "boşluğa gözünüzü gezdirin. Nerede küçük ışıklar görürseniz butona basın" dedi.Oysa daha önce yaptığım çekimde hatırladığım şekilde sadece ortada yanan ışığa bakmam istendi.
10 dakikalık iki seans sonunda "geçmiş olsun, kalkabilirsiniz" dediğinde zaten hasta olan sol gözümü fazla sıkmış olacağım ki önce karardı ardından ağrısıyla kendisini hissettirmişti.
Raporumu alarak teşekkür ettim. Gözümdeki ağtrı ve kararma geçmeden merdivenlerden inerek hastaneden çıktım.

Tarih 8 Mayıs 2015 - Yer Devlet Hastanesi.. Haseki..


Şubat ayında aldığım randevuya zamanında geldim. İstanbul'da gök bardaktan boşanırcasına yeryüzüne inmişti. Sağanak yağmur sular seller giderken hastaneye girdim. İlgili servisi geldim. Barkod almam istendi. Barkodumu aldım. Odaya geçtim. Yine görme makinesinin önüne henüz oturmuştum ki hemşire hanım yakın gözlüğümü sordu. Yanıma almamıştım. Ölçümü yaptırmam için bir başka odaya yönlendirdi. Göz ölçümümden donra oturacağım makineye bir mercek yerleştirdi. Oturmamı istedi. Yine önce sol gözümü bandajladı. Bu kez bandaj iyi oturmuş, altına konan kağıt havlulu ile gözümün güzel bir şekilde kapanması sağlanmıştı.Rahattım. Bana ortada bulunan ışıktan gözümü ayırmadan görebildiğim ışıkların ardından butona basmamı tembih etti. Aynen uyguladım. Burada yapılan çekimde dikkatinizi çekti mi bilmem ama iki noktayı tekrar dile getirmek istiyorum.

1 - Özel hastanede gözlük falan sormadı. Hasekideki görevli sordu. Olması gerekendi.
2 - Haseki Devlet görmemin net sağlanması için mercek desteği verdi.
3 - Özel hastanede oda karartılmadan yapılan çekim olmasına rağmen haseki'de iyice karartılmış oda tercih edilmişti.Yine olması gereken.
4 - Göz kapaklarımın tam tampon yapılması gerekiyordu. özel umursamadı devlet önemsedi.
5 - Makinedeki ortada bulunan ışıktan asla gözümü ayırmama gerekiyordu. Özel her tarafa çevirmem gerektiğini devlet kurumu ise o ışıktan ayırmamam gerektiğini söyledi.

Raporumu iki dakika sonra alarak hastaneden ayrılırken burada gerçek kontrolün yapılmasından memnundum.

Kısaca özel hastane görevlisi işinin uzmanı değildi. Hasekide bulunan görevli, ise işinin ciddiyetinde ve önemini biliyordu. Neden özel hastanelerden nefret ettiğimi beni bilenler anlamıştır. Asla kendinizi özel hastanelere teslim etmeyin. Devlet hastanelerinde ücretsiz tedavi olurken sizden sadece teşekkür bekleyen görevlilerden medet umarsınız. Devlet hastanelerinin önemini bilelim ve sahip çıkalım.

Tarih 20 Mayıs 2015 - Yer Devlet Hastanesi.. Beyoğlu..


Randevu saatinde Beyoğlu Göz Hastanesine geldim. Görme alanı çekimin yapılacağı servise geldim. Hemşire yakın gözlüğüm olmadığı için ORF çekim için yönlendirdi. ORF odası diğerlerinden farklı olarak sıra numarası alınarak giriliyor. Sıra numarası aldım 3-5 dakika sonra ölçüm yapıldı. Ve tekrar görme alanına yöneldim. Burada iki makinede çalıştığından beklemeden görme alanı makinesindeki yerimi aldım. Önce sağ gözüm için mercek yerleştirildi. Ortadaki noktaya sabitlenerek göreceğim beyaz ışıklarda butona basmam istendi. 10 dakika sonra bu kez sol gözüm için farklı mercek takılarak aynı işlemi yapmam istendi. Ve çekim sonrası raporum teslim edilerek ayrıldı.


Sonuç...

Görme alanı çekimi gözün görmesinin tespitinde önemli yol taşlarından biri. Öyle bu görevin deneyimsiz insanlarda olmaması lazım. özen gösterilmelidir.

@erolkaranet - 01.08.2015
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.