@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Mekkede Çirkin GörüntüMekke yollarında hoş olmayan görüntülerden biri de yol boyu ve 24 saat dizilen temizlik elemanları. Sanki özel bir organizasyonla dizilmiş ve nizami duran bu temizlik elemanları gelen geçen herkesin eline bakmakta , verilecek bir kaç riyali, yapılacak yardımı gözlemektedir.

Neden dizilirin cevabı yukarıda. Ancak Müslümanların nereye gidersek gidelim dilenir duurmda olmaları kanıma dokunuyor.  Ve bu aval aval bakan insanlar hem üzüntü vermekte hem de vicdanları sızlatmaktadır. 

Daha önceki yıllarda pek rastlamadığımız durum nedense bu yıl umre mevsiminde sıkça rastlanan bir durum olmuş. Haremin çevresinde biriken bu işçiler kaldı ki çalışıyor ve ülkelerinden hizmet için getirilmiş sanılıyor. Oysa ellerinde süpürge ve kürekle ile akşama kadar ve nöbetleşe dikilen bu insanlar akla farklı düşünceler getiriyor.

Dilendirilmek amaçlı mı dizilmişler. Ülkelerinden bu amaçla mı gelmişler. Gerçi bizim ülke hacılarının ne görürse görsün sevap olur diye olur olmaz her yerde para harcamaları bir alışkanlık olsa da merhametten maraz doğar diyebileceğimiz bir durum bu.

Harem içinde çalışan temizlikçileri anlarım da bu boş boş duran temizlikçiler pek anlaşılır gibi değil. Ülkemizde 16 saate kadar çalışan ve asgari ücrete talim eden, 11 ayda bir tazminat hakkı elde etmesin diye işten çıkartılan bizim tedarikçilerimiz ne yapsın. Koca mahalle onların sorumluluğunda, Yaz kış çamur yağmur. Gıkları çıkmıyor. Bunlar metrekareye bir iki kişi düşer şekilde kendilerini acındırıyor..


Hatta 1200-1500 Riyal maaşla çalıştıkları söylenen tur otobüs şoförleri için görevlilerin hacılardan artık kural haline gelen para toplamalarına dahi anlaşılır değil. Neredeyse bizim asgari ücrete tekabül eden ücretle çalışan otobüs şoförlerine para toplanırken bunların günde kimbilir kaç kere hacılara tur attırıldığı sayıldığında ve her seferinde apara toplanıp verildiğinde çok iyi paralar kazandığı hesap edilebilir.

Dilenciye para vermek günahtır, hele ki böyle boş boş duranlarla kazandıkları paraların ülkemizde çalışan milyonlarca işçinin maaşına eş değer para alan şoförlere para toplamanın artık sona erdirilmesi gerekir.

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.