@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Mekke'de alışverişTarihler Nisan 2015 i gösterirken Mekke ve Medine'de kaldığım günlerde şunu gördüm ki, esnaf uyanmış mı, fazla mı uyanık olmuş bilemem ama Türklere verdikleri hizmetlerde gördüğümüz o ki Türkiye'nin fiyat politikasını çok iyi öğrenmişler.

İhramları giyerek Ayşe Mescidine fitmek üzere yola çıktım. Yollar değişmiş, Mekke'de düzen değişmiş Nasıl ve nereden gideceğimi düşünerek otel önünden servise bindim ve son durağa geldim. Tahminen aranıp yeni yapılmış dükkanaların önünden minibüsleri gördüm. Zaten araçların başından ihramlı gördükleri herkese "umrah" "tennim" diye bağıran şoförler hemen dikkatimi çekiyor.

Daha önceki gelişlerimde 2-3 Riyale götürdüklerini biliyordum. Tekrar fiyatı sorduğumda 5 Riyale götürdüğünü söyledi. Bu zam gerçekten çok idi. Bir kaç araç sahibine sorduysam da ağız birliği etmişlerdi. 5 Riyalden aşağıya gitmedikleri gibi, gidiş geliş 10 riyal alıp müşteriyi kendine bağlayanlar da vardı.

Bu gidiş- geliş şartı herkese yapılıyordu. Ama gittiğinizde dikkat edin ülkemiz dışındaki umrecilerin kulağına fısıldayarak bir iki Riyal daha ucuz ücret aldıklarına şahidim.

Bir keresinde de dolmuş şoförüyle sadece gidiş ücretine anlaşarak bindim. Adam son durağa geldiğimizde benden zorla 10 Riyal almak istedi. Geri götürecekmiş. Daha sonra döneceğimi, gezeceğimi söylemem rağmen 10 Riyalde ısrar ediyordu. Kendisini şikayet edeceğimi söyleyip plakasının resmini çektiğimde 5 Riyale razı oldu.

Şunu bilmelisiniz ki otobüsler çok daha ucuza götürüp getiriyor. Bir kişi 2 Riyal... Size bilet veriyorlar. Biletler otobüslerin kalkacağı yerlerde olduğu gibi yolda durduğunuzda şoförde bilet vermektedir.

Diğer yandan esnaf Türj umrecilerin her zmaan zengin olduklarını belirterek veya pazarlık yapacaklarını bildiklerinden astronomik fiyatlar söyleyebilmektedir. Sonunda yine kendi istedikleri fiyata mal satarken satıştan memnun kaldıklarını söyleyebilirim.

Geçen yıllarda 2-3 Riyale satılan muz 8-10 Riyale satılıyordu.

Berberlerde değişen yok Mescidi Harem'in
Berber Fiyatları
yanında da olsa Zemzem Tover alışveriş merkezinin alt katlarında da olsa makine ile saç traşı 10 Riyal. Daha farklı isterseniz 15 ve 20 Riyal...

Fastfood dediğimiz ayakta yiyecek satanlarda kalitesine göre değişiyor. Lokantalara fazla rağbet yok. Ama burada da kalite ve marka farkı fiyat farkı demek..

Bayanlar için haddinden fazla sayıda parfüm dükkanı var. Parfüm konusunda seçeneğiniz çok. Yine giyim konusunda bayanlara hitaben çok seçenek var.

Telefon ve elektronik eşyaların fiyatları ülkemizden çok farklı değil. 100-200 TL gibi daha ucuz, o kadar. Değmez

Mevcut döviz kurunda çok cazip bir durum yok. Otelde döviz satanlarla döviz büroları aynı. Dikkat etmek lazım. . Para bozdurma konusunda sıkıntı yok. Döviz büroları biraz azalmış telefon edeceğimiz yerler kalmamış. Çünkü herkeste cep olması bunları yok etmiş. Hele ki internetiniz varsa, bedava sevdiklerinizle görülürsünüz.

Telefon kartı almadan 15 gün yaşadım. Facebook, whatsapp yetti arttı bile.. Hem resim gönderdim, hem sesli mesaj hem de çağrı yaparak çok iyi oldu.

Mekke'de Harem Yakınında Wıfı mevcut
Sokak satıcıları fazlası ile mevcut. Şunu belirteyim mescitlerden uzaklaştıkça satılarn ürünlerin fiyatları da düşüyor. Mescidi nebevinin hemen yanında 2 riyal olan bir takke uzaklaştıkça 1 riyale bulunabiliyor. Mekkede alışveriş için zemzem tower altında bulunan alışveriş merkezi tercih edilebilir. Alışveriş işini Medine de halledin. Kesinlikle pazarlık yapın. Örnek verecek olursak 40 riyal dedikleri bir ürünü sıkı pazarlık ile 20 riyale alabilirsiniz. Asla ilk girdiğiniz yerden hemen alışveriş yapmayın, unutmayın başka bir yerde daha ucuzu olabilir.
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.