@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Umre'de Taharet SıkıntısıOtellere taharet musluğu olan klozetler yerleştirilmelidir.


"Namazın şartlarından birincisi “Hadesten taharet”tir. Dinimizde namazın sahih olma şartlarından biri de, insan vücudunun, elbisesinin ve namaz kılacağı yerin dinen pis sayılan şeylerden temiz olmasıdır. Aslolan bu temizliğin su ile yapılmasıdır. Su ile temizlik İslam toplumlarının en belirgin özelliklerinden birisidir. Taharet için su bulunmadığında, diğer temizlik malzemeleriyle de taharet yapılabilir (Merğinani, el-Hidaye, I, 38). Necaset mahallinin su ile iyice temizlendikten sonra kurulanması en uygun olanıdır. "

Bu bilgi Müslümanların ilmihal kitaplarında ve başta namaz olmak üzere yaşamın her anında bilinmesi ve uygulanması gereken en önemli konudur.

Taharet yapılmadan abdest alınmaz, abdest olmadan ibadet yapılmaz.
Ramada Otel - Taharet Musluğu olmayan tuvalet

Ne var ki daha önce ki hac ve umre günlüklerimizde dile getirmemiz ve defalarca Diyanet İşleri Başkanlığına ve muhtelif gazetelerdeki yazılarımızla söylediklerimiz bir kulaktan girip diğer kulaktan çıkmış ya da yazdıklarımızda kalmış.

2015 yılında nasip olup da yaptığımız Kudüs bağlantılı umre turumuzda gördük ki Mekke ve Medine'de değişen ve hatta daha da kötüleşen bir durum söz konusu. Kudüs'te kaldığımız otelde de( 5 yıldızlı Ramada Otel) diğer iki şehirdekinden daha berbat bir durumla karşılaşmamız biz Müslümanları oldukça üzmüştür.

Peki ne oldu da böyle yaptık.

Gittiğimiz üç şehirdeki tuvaletler alafranga dediğimiz klozet tipli tuvaletlerdi. Mekke ve Medine'de klozet yanında bol tazyikle akan ve birden bastığınızda her yanınızı ıslatacak bir fıskiye varken Kudüs'te bulunan otelde su bir yana musluk bile yoktu.

Klozetlerde taharet musluğu yoktu.

Ve öğrendik ki Avrupa'ya çıkanlarda aynı sorunu yaşıyormuş. Hatta ülkemizde dahi pek çok otelde bu uygulamaya başlamış bile.

Kudüs'te Otel Tuvaleti
Kudüs'te durum..

5 gün boyunca kaldığımız 5 yıldızlı Ramada otelde ne yazık ki taharetlenme bir çeşit kuru temizleme yöntemi ile oldu. Daha önce uyarılmadığımız için kafilede bulunanların kadınlı erkekli hepimizin tepkilerine neden olan tuvalet derdi sürekli konuşulan bir numaralı sorun oldu. Hatta diyebilirim ki taharetini adam gibi yapamayanlar bu şekilde namaz kılmak zorunda kalırken "hadesten taharet" kuralını çiğnemiş oldu. Pratik Türk zekası gündeme girince bir çoğumuz su içilmesi için lavabo kenarına bırakılan bardakları önce su doldurup hazır duruma getirirken bir kısmımız pet şişeler temin ederek tuvaletlerde bulundurdu.

Mekke ve Medine'de durum...

Mekke'deki otelde tuvalet
Hadi Yahudi toplumunun yaşadığı ve idare ettiği tuvaletten fazla bir şey beklenmez diyelim. Hadi Türklerden öğrenmiş bir milletin soyu tarafından idare edilen Ramada otelde taharetlenme nedir fark etmez diyelim. Diyelim de Müslümanlığın merkezi olarak bilinen ve her müşterisi Müslüman olan Mekke ve Medine'deki otellerde taharetlenme sıkıntısı yaşamanın adını ne koyalım.

Mekke ve Medine'deki otellerde alaturka tuvaletler terk edilip klozetli tipler kullanılmaya başlanmış. Hatta daha önceki gelişlerimizde otelin bazı yerlerinde bulunan alaturka tip tuvaletler bile yok edilmiş.

İsrail'deki otelde musluk yoktu Mekke ve Medine'deki otellerde klozetin yanında konmuş ve ucu bir çeşit fıskiyeli hortumlar yerleştirilmiş. Ne acıdır ki bunlarla bile taharetlenme hacet bittikten sonra temizlenme tam bir sıkıntı durumundadır.

2006 ve 2011 deki umre dönüşlerimizde yazmıştık. Aynı konu halen geçerli.. Ne demişiz...

"Otellerde alafranga klozetler olduğu gibi alaturka tuvaletler de olmalı. Sağlık, temizlik ve dini açıdan çok önemli bir husus. Suudluların buna niye dikkat etmediklerine bir anlam verebilmek çok zor. Bazı kaynaklarda yazı malzemesi olduğu için kağıdın temizlik malzemesi olarak kullanılması uygun görülmemişse de, günümüzde tuvalet kağıtları, temizlik için üretildiğinden, bunların temizlik amacıyla kullanılmalarında bir sakınca yoktur (İbn Abidin, Reddü’l-muhtar, 1/340).

Medine'deki otelde tuvalet ve fıskiyeli hortum
Alaturka tuvalet ne yazık ki otelin hiç bir yerinde yok. Taharet musluğu Mekke’de olduğu gibi dışarıdan... Taharetlenme sorunu had safhada. Genelde tuvalet ihtiyacımı ve abdest alma ihtiyacımız mescidi nebevide sürekli temizlenen, sıcak ve soğuk suyun şakır şakır aktığı, alaturka tuvaletlerin bol olduğu Mescidi Nebevideki tuvaletlerde görüyordum. Otelin mevcut tuvaletleri hareket kabiliyeti sınırlı yaşlılar için tam bir muamma idi.   Tuvalet kâğıtları herhalde dönüşümlü kâğıttan yapılıyordu ki hiç dayanmıyordu. Daha elinize alır almaz dağılıyordu. Otelin koyduğu havlulara pek dokunmadım. Ama tertemiz idi. Her banyoda yatak sayısı kadar havlu vardı. Küçük sabunlar da birkaç paket önceden konulmuştu."

Bu yazdıklarımın üzerinden seneler geçmiş daha berbat bir durum oluşmaya başlamış. Korkarım bir kaç yıl sonra İsrail veya Avrupa'daki otellerde uygulanan "kuru temizleme" buralarda da geçerli olacak

Bu vebal bu işten sorumlu herkesi bağlar.

Bu konuları otel sorumlusu Diyanet görevlilerine götürdüğümde cevap şu şekilde idi

"Otelleri biz kiralamıyoruz. Bizler 10-15 günlük görevlerle geliyoruz. Adımız otel sorumlusu ama ne olup bittiğini bilmiyoruz. Burada oturuyoruz bir kaç hafta sonra ülkemize geri dönüyoruz. Otel kiralama ekipleri de buna dikkat etmiyor" demektedir.

Otel kiralamadan sorumlu ey memurlar, Diyanet çatısı altında din adamı ehliyetli sizler size sesleniyorum. Taharetin düzgün yapılmamasından kaynaklanan sıkıntı için hacılar, hacı adayları bu haklarını helal etmiyor. Hakkınızda iyi söyleyen kimse yok. Bu ağır vebal sizin boynunuzdadır. Yan gelip tuttum oldu ile bu iş olmaz. Klozetine taharet musluğu taktırmayan oteli tutmazsnız olur biter. 1000 umreci götürecekseniz 100 götürün adam gibi otellerde ağırlayın. 

Otellere taharet musluğu olan klozetler yerleştirilmelidir.
UMRE YOLCULARINA ACİZANE TAVSİYE..

Bu durumu düzeltecek bir babayiğit çıkana kadar BU TUVALETLERDE NE YAPMALISINIZ ..

Müslüman olmayan ülkelerde başta olmak üzere nerede kalırsanız kalın, Mekke ve Medine'de taharet musluğu yok.

Yapacağınız ilk iş kalacağınız otel odasına girip klozeti kontrol etmeniz. Taharet musluğu bizim bildiğimiz şekilde değilse şunları yapmalısınız.

Susuz temizliğe inanmıyorsanız yanınızda ıslak mendil bulundurun. Yanınıza bir şişe su alarak peçetenizi ıslatmak da bir seçenek. Ya da varsa tuvalet kağıfıdı veya kağıt havlılardan 4-5 yaprak alın, lavaboda hafifçe ıslatın. Hazır edin. İşiniz bitince onlarla temizlenin. Çok ıslatırsanız yaprakların birbirine yapışma ihtimali var.

Bunların dışında klozet banyo ile aynı yerde olduğundan acet giderdikten sonra tuvalet kâğıdıyla olabildiğince temizlenin. Sonra da doğruca duşa girin. Yani sabah veya akşam, ne zaman hacet giderirseniz duş alın.

Mekke ve Medine'de fıskiyeli hortumun suyunu biraz sıkın. Az akmasını sağlayın.Gerekirse tuvalete oturmadan önce pantolon ve kilotunuzu çıkarın. Hızla fışkıran su üzerinize sıçrarsa en azından yıkanırsınız. Elbiseniz kirlenmez.

Klozetlere oturmadan önce tuvalet kağıtlarınızı hazırlayın. Klozet iç kapağını kurulamadan çıkmayın. Otururken ünce yine silin. Kapağın etrafını kağıtla kapatın sonra oturun. Kalkarken klozeti temizlemeden çıkmayın.

Son tavsiye,  Genelde tuvalet ve abdest alma ihtiyacınızı Mekke ve Medine'deki mescidlerin çevresinde bulunan sürekli temizlenen, sıcak ve soğuk suyun şakır şakır aktığı, alaturka tuvaletlerin bol olduğu yerlerde giderin.

KAYNAKLAR
http://miracdaumre.blogspot.com.tr/2011/08/medine-grand-menazil-otel.html https://fetva.diyanet.gov.tr/Cevap-Ara/36153/tuvalet-kagidi-ile-temizlenmenin-bir-sakincasi-var-midir-
http://eymusluman.blogspot.com.tr/2014/07/tuvalette-abdest-almak.html
http://miracdaumre.blogspot.com.tr/2011/07/diyanet-isleri-baskanlg-hac-dairesine.html
http://miracdaumre.blogspot.com.tr/2011/07/haremeynde-ilk-sabah-ve-ilk-tavaf.html

Erol KARA - 06 Mayıs 2015

Yayına yer veren haber siteleri

  • http://www.dinihaberler.com/umre-de-taharet-sikintisi-77270.html
  • http://www.dindiyanat.net/guncel/umrede-taharet-sikintisi-h22873.html

GELEN YORUMLAR

dindiyanet.net --- S.a. Hocam, makalenizdeki belirmiş olduğunuz Kutsal topraklarda tuvalet skıntısını inşaallah yetkililerimiz görür de çözüm ararlar. Biz yayınladık. İnşaallah hayra ve müslümanların uyanışına vesile olur. Gökhan Özcan "Bismillah Otel" isimli kitabında yıllar önce sorunu gündeme getirmişti, Paris'teki oteller ile Mekke- Medine'deki otellerin tuvaletlerinde tek farkın taharet musluğunun olmasını, bu şekilde taharet ve temizliğin yapılamadığını ifadeye çalışmıştı. Sizden de Allah razı olsun.

****

A Yılmaz ---------- Yazıyı yazanın adı yok mu yoksa ben mi göremedim. Mekke ve medinedeki musluklar taharet musluğudur, ama bizim alışık olduğumuzun dışında musluklar. Alışkanlıklarımızın dışında olmayanı red ne derece doğrudur. Bunlarda gayet kullanışlı. Tazikli olması diyanetin sorunu değil otel yöneticilerini ilgilendiren bir mesele değil midir? Ayrıca bazı kimseler bunları beğenip Tr ye de getirmek istemişlerdir. memeleketimizde birçok müslüman evinde alafranga kullanıyor burda sorun değilde orda mı sorun. Oradaki kadar burda da dindar olmaya çalışmalıyız. Yapılan eleştirinin acımasız ve taraflı olduğunu düşünüyorum. ( Cevap Erol Kara A.Yılmaz efendi. Bakar kör değilsen yazının altında isim var. İsme takılacağına hakkaniyetle yazmaya çalış Kutsal beldede bulunan taharet musluğu yıllar önce alaturka tuvaletler için kullanılıyordu. Şimdi alafranga tuvaletleri taktıklarından kullanıma uygun değil. Taharet musluğu klozetin içinden olmalıdır. Bizdeki gibi. Ayrıca 2004 te o musluklardan alıp gelenlerden biriyim. Biz taharetin uygun alınmadığından bahsediyoruz. Musluktan değil. Ama siz ne kadar taharet almayı bilirsiniz o da sizin yazınızdan belli..)

Müsellem ------ Bir Müslüman Sağlam bir şekilde nasıl bu klozetlerde taharet ediyor hayret ediyorum .. Bence bu klozetleri ''taharet musluğu olsun olmasın'' Müslümanın kullanması doğru değil .. Umrede her otelde var ..!! Yazık ki ne yazık ..!!!!

adsz ---------  Hocam Allah sizlerden razı olsun bilgilendirmeleriniz için...Haber sitenizden memnunduk bu haberi görünce daha da memnun olduk..Gerçekten çok önemli çok hassas bi konu...Bazı taharetini almayı dahi bilmeyenler salakça yorum yapıp niye bu kadar büyütüyorsunuz yazmış.Onlara tek tavsiyem taharetin manasını ve dindeki yerini iyice öğrensinler daha sonra gelip konuşsunlar...Afedersiniz ama k*c*nı yikamayi bilmeyenler için bu konu o kadar da önemli değil tabi...

ilitamlı ----------  Sonuna kadar katılıyorum taharet bu alafrangada tam bir fiyasko oluyor. Üzerinde durulması ve büyütülmesi gereken bir mesele.

mardinli --------- çok yerinde olmuş bu haber. bu sıkıntıyı gündeme taşımak lazımdı.

Ali Korkmaz -------- Arkadaş 5 sene Almanyada kaldım gavuristanda aynı bela. mekkede aynı bela ,Yetkililer uyuyormu ,Aşağıda yorum yapan irşad görevlisi,sanki vatandaşın istinca ,istibra konularındaki duyarsızlığını hiç bilmiyor.

İrşat görevlisi
------- 7 Mayıs 2015 17:45  --- Bu meseleyi bu kadar büyütmeniz hayret verici gerçekten. Destan yazmışsınız adeta.Bizim Türk zekası musluksuz klozete bir çözüm bulmalı. Tazyikli hortumlara gelince,bizim hacılarımız o kadar memnun kaldılar ki iyi temizliyor diye oradan getirip de evine taktıranı biliyorum inanın.  ( Cevaplar   Diyanet görevlisi; --- Ne kaldigim otellerde ne de diger gittigimiz yerlerde oyle bir sorunla karsilasmadim. Umreciler yanda bulunan fiskiyeden sikayet etmek yerine memnun bile kaldilar. Zaten afedersiniz idrar sicramasi sorununa karsi ala franga tuvaletler ala turka tuvaletlerden daha iyidir.
Erol Kara - Sizin gibi irşat görevlilerinin başımızdan eksik olmamasından dolayı bu tür sorunları yaşıyoruz. Allah müstehakınızı versin.... Taharetsiz musluksuz nice tuvaletler dilerim..
abdullah - bu meseleyi küçümsemeniz hayret verici aslında. Bir de irşad görevlisi yazmışsınız
din görevlisi - Bu meseleyi bu kadar hafife almani ben anlayamadım. Koskoca namaz ibadeti bu taharete bağlı ayrıca bu klozetlerden memnun kalanı ilk defa görüyorum o kadar umreci hacı gördüm en büyük şikayet bu hayyyret 
gerçekçi - Elbette uzatacak kardeşim, sen ne biçim irşad görevlisisin? Taharet aslına uygun yapılmadan, abdest geçerli olabilir mi, bu şekilde nasıl namaz kılacaksın! Namazın şartlarını hafife alamaya utanmıyor musun, sen demek musluksuz klozetleri tasdik ediyorsun, yuh olsun sana İslâm düşmanı, cahil görevli, seni bu göreve nasıl lâyık gördüler, liyakatsız, ukala...

Derleme @erolkaranet - 02.05.2015
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda