@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Üç kutsal Şehre Gidiyoruz


14 Nisan günü yolculuğumuzla ilgili son SMS geldi. Uçuş saatinin 06:45 olduğu 30 kg yük hakkımız bulunduğunu belirten mesajda saat 03'te hava alanında olmamız gerektiği belirtilmişti.

İstanbul Hava alanındayız

Takvimler 15 Nisan 2015 günün gösterirken serin bir İstanbul gecesinde İstanbul Atatürk Hava limanı Dış Hatlar Gidiş Terminalinde Diyanet'in belirlemiş olduğu Telaviv kontuarında saat 04:00’ de buluşma yerine geldim.
Görevliler Kudüs yolculuğu için hazırlanmış atkılarla pasaportlarımızı verdi. O sırada basın mensuplarının çevremizde fotoğraf ve kamera çekimi yaptığını gördük.

Bir araya gelerek toplu görüntülerimiz alındı. Kafile başkanımız Selman hoca ve grupta bir kaç kişi röportaj verdi.

Yolculuğumuzla ilgili haberler medyada şu şekilde yer almıştı.

"Kudüs bağlantılı umre turunda ilk kafile" Kutsal topraklara umre ibadeti için gidecek vatandaşlardan arzu edenlerin katıldığı Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa'nın da bulunduğu Kudüs'ü ziyaret edecek ilk kafile, sabah THY'nin TK 784 sefer sayılı Tel Aviv uçağı ile yola çıktı. Uçuş öncesi İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan bir araya gelen vatandaşların, boyunlarına astıkları "Kudüs 1. Tur" atkılarıyla kutsal topraklar ziyareti öncesi son derece heyecanlı oldukları görüldü.
78 vatandaşın katıldığı ilk uçuşta kafile başkanı olan Selman Aktürkoğlu, kafileye başkanlık etmenin mutluluğunu yaşadığını ifade ederek, "İlk defa düzenlenen bu turda Allah yardımcımız olsun. Kudüs'te Mescid-i Aksa'ya da gideceğiz. Burada da ibadetimizi gerçekleştireceğiz. Peygamber Efendimiz Hz Muhammed (SAV) bir hadisinde üç mescit için yolculuk edileceğini buyurmuştur. Mescid-i Haram, Mescid-i Nebevi ve Mescid-i Aksa. Biz bunu gerçekleştireceğiz. Allah utandırmasın" diye konuştu.

Kudüs'ün dahil olduğu 1. tur kafilesine Yalova'dan katıldığını belirten Musa Soytürk, "Bu umreye katılmayı çok istiyordum. Nasip oldu çok şükür yola çıkıyoruz. Mescid-i Aksa'da namaz kılıp ibadetimizi yapacağız. Buradaki önemli yerleri gezeceğiz. Allah yardımcımız olsun" şeklinde konuştu. "

Diyanet İleri Başkanlığı da haber ile ilgili şunları yayınlamıştı

Kudüs bağlantılı umre için ilk yolcular dualarla uğurlandı

Diyanet İşleri Başkanlığının vatandaşların talebi üzerine organize ettiği Kudüs bağlantılı umre turları için ilk kafileler İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan dualarla uğurlandı. Uçuş öncesi Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nde bir araya gelen vatandaşların ve uğurlayan yakınlarının son derece heyecanlı oldukları ve sık sık dua ettikleri görüldü.Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü Umre Hizmetleri Daire Başkanı Yaşar Çapçı, konu hakkında değerlendirmelerde bulunmak üzere Kanal A canlı yayınına katıldı.

Kudüs ziyaretinin umre programına dahil edilmesiyle ilgili açıklamalarda bulunan Daire Başkanı Çapçı, Hz. Peygamberin üç mescide (Kabe'nin bulunduğu Mescid-i Haram, Medine’deki Mescid-i Nebevî, Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa) yolculuk yapılmasıyla ilgili hadisini hatırlattı.  Bu hadise istinaden tarihten günümüzde Müslümanların Kudüs’e çok büyük önem verdiğini belirten Çapçı, Kudüs ziyaretini umre programına ekleyerek Diyanet İşleri Başkanlığının Cumhuriyet tarihinde bir ilke imza attığını kaydetti.

İlk kafilelerin Kudüs’e ulaştığını ve herhangi bir problem olmadığını bildiren Çapçı, “Diyanet İşleri Başkanlığı olarak bu ziyaretleri çok önemli buluyoruz ve milletimiz tarafından da ciddi anlamda teşekkür aldık. Yoğun bir talep var” dedi. Çapçı ziyaretler hakkında şu bilgileri verdi:

Mescid-i Aksa’da Cuma namazı


Bu umre turu, üç gece dört gün Kudüs’te, yedi gün Mekke’de ve dört gün Medine'de olmak üzere 14 günlük bir umre programından oluşuyor.  Kudüs'te dört gün boyunca dolu dolu bir program yapılacak.  Bizim öncelikle ilk kıblemiz olan Mescid-i Aksa'nın ziyaret edilerek orada cuma namazının kılınacak. Vakit namazları da Mescid-i Aksa'da kılınacak
2016 yılında Kudüs bağlantılı umre turu artacak

Bu yılki, Kudüs bağlantılı umre turları, sadece bu umre turunu tercih edenleri kapsıyor; ama önümüzdeki seneye umre döneminde Kudüs ziyaretini bütün aylara yayarak, daha geniş kitlelere ulaşarak, birçok umrecimizin kalbimde yer ettiği, özlem duyduğu, o mekanlara gitmeyi arzu eden vatandaşlarımıza daha fazla vatandaşımıza vermeye çalışacağız.

Yılda 400 bin kişi umre ziyareti yapıyorUmre döneminde şirketlerle birlikte Diyanet İşleri Başkanlığımızın organizasyonuyla giden umreci sayımız yaklaşık 400 bine ulaşıyor. Kudüs bağlantılı umre turlarını artırarak daha çok vatandaşımızın ilk kıblemiz olan, Allah Resulü (sas) miraca yükseldiği, Kubbet'üs-Sahra'nın bulunduğu mekanlara daha çok vatandaşlarımızın gitmesi noktasında Diyanet İşleri Başkanlığı olarak elimizden gelen bütün gayretleri göstereceğiz."Check-in işlemlerinden sonra Türk Havayolları’nın TK 784 sefer sayılı Tel Aviv uçağı ile 06:45 te yolculuk başladı.
Türk Hava Yollarının her fırsatta uçaklarda wı-fı var demesine rağmen bir çok uçakta olmadığını öğrendik. Verilen kahvaltı, gökyüzünde bulutların üzerinde uçmamızla birlikte Telaviv yolculuğumuz huzurlu bir şekilde başladı.


DUAYI DİLLERİNDEN DÜŞÜRMEDİLER


Bu arada ikinci kafiledeki 78 kişi de Tel Aviv’e hareket etti. Uçuş öncesi Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nde bir araya gelen vatandaşların ve uğurlayan yakınlarının son derece heyecanlı oldukları ve sık sık dua ettikleri görüldü.


Kafilede yer alan Hasan Karataş, eşi ile umreye gidecekleri için çok heyecanlı olduklarını söyledi. Karataş, umrenin Müslümanlar için hayırlı olmasını dileyerek, “Daha önce umrede Cidde, ardından da Medine’ye gitmiştik. Kudüs’ü daha önce görmedim. Gidip göreceğiz” dedi. Eşi Döne Karataş ise en çok Hz. Muhammed’in kabrini görmek istediğini belirterek, “Diğer kutsal mekanları da görmek bize nasip olacak. Allah’ımdan hayırlı bir yolculuk diliyorum” diye konuştu. Karataş çiftini umreye uğurlayan Ali Özçelik, gençken bir kez umreye gittiğini dile getirerek, bu sefer hacca gitmek istediğini anlatarak, umre turuna Kudüs’ün eklenmesinin çok isabetli bir karar olduğunu kaydetti.

FİLİSTİNLİLERE MANEVİ VE MADDİ DESTEK OLACAK


Konya Merkez İl Vaizi Burhan Şener, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Filistinlilere maddi ve manevi açıdan destek olmak amacıyla Kudüs’ü umre turuna eklediğini ifade etti. Şener, “Umreye çok cüzi bir ücretle 3 günlük Kudüs gezisi eklendi. Şu anda Filistinlilere manevi ve maddi destek olacak bu yolculuğun ilk turuna çıkıyoruz” dedi.

Sapanca Camicedit Camisi İmam Hatibi Halil Öğe umre turunun özel rehberle yapılacağını belirtti. Öğe, Kudüs’teki ziyaret yerlerini gezdikten sonra Mekke’ye geçeceklerini kaydetti. Yolculardan 70 yaşındaki Ziynet Tecimer ise Kudüs’te Filistinlilerin iyiliği için dua edeceklerini kaydederek, bu şehrin Müslümanlar için önemine ilişkin bilgi topladıklarını anlattı.

3 GÜN KUDÜS’TE KALINACAK


Toplam 156 kişinin katılacağı tur kapsamında 3 gün Kudüs, 7 gün Mekke ve 4 gün Medine’de olmak üzere 14 gün konaklanacak. Umre yolcularının Mescid-i Aksa’yı içinde bulundurması ve birçok peygamberin inanç mücadelesine sahne olması gibi nedenlerle Müslümanlar, Kudüs’te Hz. İbrahim, Hz. İshak, Hz. Yakup ve Hz. Davud ile Selman-ı Farisi ve Rabiatü’l-Adeviyye’nin kabirlerini ziyaret edecek, Hazreti Ömer Cami ve Lut Gölü gibi mekanları gezecek.#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.