@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Peygamberin Kudüsteki Minberindeyiz18 Nisan 2015 Sabah namazını eda ettikten sonra otelde bir araya geldik. Oteldeki son sabahımız.. Kahvaltıdan sonra Kafile başkanı ve diğer görevlilerle birlikte umre bilgilendirilmesi konusunda toplantı için seminer salonuna geçtik.

Umre yolculuğumuz için daha önceden İstanbul'da iken açıklanan karayolu ile Ürdün'e geçiş güvenlik gerekçesiyle iptal edilmiş havayolu ile Ürdün'e geçip, orada ihramlara gireceğimiz ve tekrar Ürdün'den Mekke'ye geçeceğimiz söylendi. Ayrıca umre konusunda sorulara da cevap verildi.

Saat 09:00 dan sonra oteldeki eşyalarımızı alarak otobüslere bindik.

Kudüs gezimize devam ediyoruz. Ramaza oteli arkada bırakıp Mescidi Aksa'ya gidiyoruz. Bu kez göreceklerimiz çok farklı. heyecan verici. Duygularımız kabarık.

İşte göreceğimiz yerler. Burak Mescidi, Kubbetüssahra, Nebi Mihrabı, Kıyame kilisesi, Hz. Ömer adına yapılmış diğer bir cami..


Mescidi Aksa avlusunda Kubbetüssahra'ya doğru ilerliyoruz. Daha önce izin vermeyen görevlinin izin vermesine sevinmiştik. ( Görevlinin inadını yazmıştım. Okumak için Tıklayınız)

Bulunduğumuz alanda Mirac hadisesi olduğu zaman 124 bin peygamberin bir cemaat olarak namaz kıldığını öğreniyoruz. Buraya "İmamet Makamı" deniliyormuş veya "Nebi Mihrabı".. Hazreti Muhammed aleyhisselam'ın imam olduğu ve durduğu yerin yanında rehberimizi dinliyoruz.

" Efendimiz (sav) Mescid-i Aksa’ya gelir. Burak’ı az sonra ziyaret edeceğimiz yerdeki bugün Burak mescidi denilen yere bağlar. Beytül Makdis’e uğrar.Arkasından şimdi durduğumuz yere gelir.


Burada Peygamberlere namaz kıldırır. Namazdan sonra bugün üzerine Emeviler'in yaptığı altın sarısı kubbesi olan ismi Hz Ömer'in adı erilen Kubbetüssahra’nın altında bulunan taşın üstüne çıkar ve oradan göklere olan yolculuğu başlar. Rivayetlerde vardır ki taş o yükselirken onunla birlikte yükselmek ister. Ama Efendimizin (sav) ikazıyla kalır. Bu yüzden bir kısmı havada olan o taşa muallak taş denmektedir. "

Bu arada ben atılarak mihrabın bulunduğu alana giriyor ve 2 rekat nafile namaz kılıyorum. Kainatın efendisi Hazret-i Muhammed aleyhisselamın Mekke'de sıkça namaz kıldığı yer olan Kabe-i Muazzama  çevresinde , Medine'deki mihrabından sonra Kudüs'te bulunan bu kıymetli yerde namaz kılmak bana nasip oluyor. Görevliler hepimize dua et ve hepimiz adına niyetlen dedi.Ve aynen niyetlendim. Kafile arkadaşlarım resimlerimi çekiyor.  ( Rabbim tekrarını nasip etsin, amin )

Kafileyi gruplara ayırarak Kubbetüssahra'ya yöneliyor ve sıra ile içeriye gireceğimiz söyleniyor.

Kubbetüssahra'ya giriyoruz okumak için tıklayınız
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda