@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Palmiyeler Kenti Eriha
18 Nisan 2015 Kudüs'ü geride bırakarak uzun bir yola yaklaşık 30 kilometrelik bir yola gidiyoruz.

Gideceğimiz yer Eriha...

Dünyanın en eski şehri..

Çölün ortası ara sıra görülen yeşillikler ve köhne yerleşim yerleri ve bir benzin istasyonundan yakıt alan otobüsteyiz. Her araç sahibi yakıtı kendisi dolduruyor. benzin istasyonunda çalışan yok. Buradan ayrılırken grup sorumlumuz bize ufukta bir yer gösteriyor. Şu ileride diye başlayan cümlesindeki"şu" dediği yere bakıyoruz. Orası Lut Gölü imiş. Acaba ? "Lanetlenmiş Lut peygamberin kavminin olduğu yer" diyor. "Ama oraya gitmeyeceğiz" neden. "Oraya gitmek günah"mış.Bu konu ile ilgili yazımı okuyabilirsiniz. İtirazlara "günahmış" tepkileri de karışıyor. Ve bilenler tarafından en çok merak edilen yeri bilmeyenlerin görevliyi desteklemeleriyle tura devam ediyoruz.
Eriha yazan tabelanın gösterdiği istiikamete yöneliyoruz. Öğla namazı kılacağız ama gecikmeden bir yerde durmak istiyoruz. Yol üzerinde duran bir cami önünde park ediyoruz.


Yolun diğer tarafındaki camiden içeriye girdiğimizde bir Filstinli asker elinde silah ve telsizi olduğu halde bize "dur" diyor.Ne tuvalete yönlenebiliyor ne camiye girebiliyoruz. "Yasak" diyor. Yine rehberimiz Hasan devreye giriyor. Konuşuyor. Durum olumsuz. Müslüman ve Türk oluşumuz fark etmiyor. Camiye giremeyeceğiz. Sonra telsizle bir yerlere haber veriyor. 5-6 dakikalık bekleyişten sonra gelen telsiz konuşması ile kapı açılıyor, bizi içeriye alıyor. Önce abdest alıyor ardından içeriye giriyor ve cemaat halinde öğle namazı kılıyoruz.

Çıkışta bir başka Filistinli asker görüyoruz. Daha güleç yüzlü. Anlaşılan bu ki diğerinin komutanı. Birer hatıra fotoğrafı çekiyor ve vedalaşıp ayrılıyoruz.

Yine otobüsle yola devam ediyoruz. Sağda solda villa tarzı yapılar ve bol palmiyeler görüyoruz. Eriha yollarındayız.Az ileride bol palmiyeli bir alana girdik. Başımızın üstünden teleferiklerin geçtiğini gördük. Yukarıda eski kent varmış. 3 saat beklediğimiz bu yerde ne yazık ki kimse buralarda eski bir kent kalıntısı olduğunu söylemedi. Göstermedi. Gitmedi.

Büyükçe bir alışveriş merkezine benzer bir yere girdik. Öğle yemeği yiyecekmişiz. Saat 13:30 suları. Self servis yapılan lokanataya girerek yemeklerimizi aldık.
Yemek yedikten sonra 4-5 dükkanın bulunduğu alanı dolaştık. Çoktandır görmeyi istediğimiz Kudüs hurmalarını burada çokca gördük. 1 kg kudüs hurmasının fiyatı 20 TL imiş. 5 kg'lık paketler 100 TL.

Pazarlık yapıyoruz. pazarlığımız çok sıkı oluyor. hatta yoruluyoruz. Sonunda 10 TL den alıyoruz.
Dışarıda oturuyoruz. Neden oturuyoruz bilen yok. Kendimizce yorum yapıyoruz. Uçak saatine kadar oyalanıyormuşuz.. Aklımızda Lut Gölü var. Madem günah neden programa almışlar diyenlere cevap gecikmiyor. Gösterdi ya :))

Ve uzun bir bekleyişten sonra otobüslere biniyoruz. Hazreti Musa aleyhisselamın makamının bulunduğu külliyeye gidiyoruz.

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda