@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Kudüs'te Bir Sabah Namazı
Takvimler 17 Nisan 2015'i, saatler 04:00 ü gösterdiğinde otelden bu kez bir cuma günü sevinci ile uyanmıştık. Bugün cuma idi. Mescidi Aksa / Filistin topraklarında ilk kez cuma yaşayacak ilk kez cuma sabahında Kubbetüssahra'dan geçerek Kıble Cami'nde bir cuma sabahı "namaz" kılacağız.

Allah-u azimüşşanın ikramı, lutfu ve seçilmiş kullarına paha biçilmeyecek bir armağanı idi. Düşünebiliyor musunuz. Dünyada ziyaret edilecek üç mescidden birine daha gelmiş olmanın mutluluğuna sahip olan bir aciz kul olarak siz ne düşünürsünüz.?

Yollardayız. Bir kuş kadar hafif adeta uçuyoruz. Kudüs sokaklarından Süleyman Mabedinin sınırlarına girdiğimizde ayaklarımız yere basmıyordu.

Kapı girişlerindeki siyonist askerlere bile artık aldırmıyorduk.


Camiden içeriye girdik. İçeri girmemizle birlikte sabah ezanı Kudüs semalarında yayınlanmaya başladı. Kudüs semalarında dedim ama bunun hayali idi. Yoksa Filistin toprakları ezana hasret kalmış. Ülkemizde her yandan yankılanan birbiri ardına gelen ezan sesi mahzun Filistin'de ne yazık ki yoktu.

Ama hayal ettim. Şu an diyorum Tüm Filistin topraklarında ezan okunuyor, Müslümanlar kalkıyor, Yahudiler yorganlarının altına kapanmış, kulaklarını tıkıyor. Tahammülün yoksa ezan sesine ey Yahudi DEFOL BU TOPRAKLARDAN... diye bağırasım geliyor.

Kudüs'te sabah namazı.. Dünyanın değişik yerlerinden gelmiş meraklılar ve Filistinliler ile omuz omuza saf tutuyoruz. İmam efendi farza durdu. İlk rekat kılınıyor. Ve beklenmedik "Allahu Ekber " tekbiri. Rükusuz secdeye giderken kimileri rükuda akıyor. Okunan secde ayeti bazılarını şaşırtıyor. Sonra konusu oluyor. Neydi. Türkiye'de camilerde çok rastlanmayan bir durum. Tekrar Kıyam ve secde ve ikinci rekat.. İkinci rekatta bilmeyenler için ikinci sürpriz.

Yine bazılarımız şaşkın. Şafii mezhebinde ikinci rekatta dua faslı. Hanefilerde yatsı sonrası vitir namazı bitiminde yapılan dua bunlarda sabah namazı sonunda yapıldığından yine sürpriz oluyor, Hanefi Müslümanlar için.. Bu da günün konusu olarak otele dönerken grup hocasına sorulacak soru olabiliyor.


Sabah namazı bitmiş. Dualar ediliyor. Yine bir kısım kişi sağa sola çekilip Kur'anlarla soluk almaya çalışıyor. Gözlerini ayetlerle nurlandırıyor, gönüllerini yıkıyorlar. Arınmak ve yaradan c.c ile konuşmak için kendi iç alemlerine yöneliyor.

İşi olan çıkıyor. Bizlerde çıkıyor. Bugünkü program kalabalık. Davut aleyhisselamın kabri, Cuma namazı için Mescidi Aks'ya dönüş ve Kıyame ( Beşik) Kilisesi ve Hazreti Ömer'in camiigörme ve diğerleri..

Sabah namazı sürprizleri otele dönerken yol sohbeti oldu. Kafile başkanımıza yöneltilen sorunun ilk arada neden secdeye eğildi. Bilmeyenler çok. Hoca izah etti. Türkiye'de imamların cemaatle namaz esnasında hemen hemen hiç yapmadıkları secde ayeti okunması, okununca secdeye kapanma...


Sabah namazı sonrası edilen dua.. Yukarıda değinmiştim. Şafilere has durum. Yalnız bunu açıklarken hocaefendinin bunun sadece Cuma sabahlarına haiz bir durum olarak söylemesi idi ki bu yanlıştı. Düzeltmek istesem de herkesin içinde olmayacağından sustum. Zira hatasını cumartesi sabahı yine yaşamıştı. Herhalde hatasını da anlamıştı.
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda