@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Kudüste Müslüman MezarlıklarıKudüs'te pek çok Müslüman Araplara ve Osmanlı'ya ait mezar yeri olduğunu öğreniyoruz. Bugün siyonistlerin yok etmeye çalıştığı mezarlıklardan ayakta kalan mezarlıklar mevcut. Bir çoğu Türkiye tarafından onarılıp, restore edilen mezarlıklardan bazılarını gördük, diğerlerini vakit yokluğundan veya gösterilmediğinden bilemedik. Zaten turumuzda hiç kimse mezarlıklara da bakalım diyemedi, programlarda yoktu.

Gördüklerimizi anlatmaya çalışacağım

Kanuni’nin yaptırdığı surların yanı başında, Kudüs’teki en eski Müslüman mezarlığı olan bu kabristan, Mescid-i Aksa’nın doğu duvarına bitişik olarak yer almakta ve Zeytindağı’na bakmaktadır.


Kudüs’ün Müslümanlar tarafından fethinden sonra bölgeye yerleşen çok sayıda sahabi buraya defnedilmiştir; bunlardan en çok bilinenleri Şeddad Bin Evs ve Ubade Bin Samit’tir.

Yüzlerce sahabe Kudüs’ü fethetmek için yapılan savaşta burada şehit düşmüş.

İsrail’in 1967’den beri devam eden işgalinin neticelerinden biri olarak, bugün mezarlığa yeni defin yapılmamakta, ziyaretler de askerlerin gözetimi altında ve kısıtlı olarak gerçekleştirilebilmektedir.

Mezarlığın bakım ve temizliği Filistinli gönüllüler tarafından yapılmakta, ancak İsrail buna da sıklıkla engel olmaktadır.

Minnet duygularıyla yüzümüzü kabristana askerlerin arasından geçerek giriyorum. Kafileden sadece İbrahim hoca ile birlikte gezdiğimiz mezarlıkta Fatiha okuyor ve dualar ediyoruz.

 “Sahira Mezarlığı" şehir surlarının kuzeyinde, Sahira ismiyle bilinen kapıya birkaç metre uzaklıkta yer almakta olup büyük Müslüman mezarlıklarından biri.. “Mücahitler Mezarlığı” olarak da anılmakta imiş.
Babu’r-Rahme Mezarlığı da Harem-i Şerif surlarının doğusunda yer alan meşhur Müslüman mezarlıklarından biri imiş.

El-Yusufiyye Mezarlığı ise El-Esbat Kapısıyanında ve Babu’r-Rahme Mezarlığı’nın kuzeyinde yer almaktadır. Mezarlık hâlâ işlevini korumakta ve Müslümanlar ölülerini buraya defnetmektedirler.

En-Nebi Davud Mezarlığı da Eski Kudüs’ün surlarının yakınında yer almaktaymış
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda