@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Hz Musa Makamı ve Külliyesi18 Nisan 2015 saat 13:00 sularında Eriha'nın merkezinde yediğimiz yemek Filistin topraklarında yediğimiz son yemek.  Yanımızda bir şeyler varsa atıştıracağız. Yoksa Ürdün havaalanında belki atıştıracak bir şeyler bulacağız yoksa Mekke'ye kadar kendimizi tok tutmak zorunda kalacağız. Sabah 3 buçukta uyandıktan sonra sanıyorum yine Mekke'deki otele varana kadar uykusuzluk arkadaşımız olacak.

Erihadan çıkarak geldiğimiz yoldan geri dönüyor ve yine çöle doğru gidiyoruz. Yolu devamla tekrar az önce uzağından geçtiğimiz yere benzer bir yerde tekrar duruyoruz. Ama inmiyoruz. Yine "şu" diye gösterilen yere bakıyoruz.

Herhalde görevlilerin vicdanları mı el vermedi yoksa tepkileri susturmak için mi ne Lut Gölünü bir kez daha gösteriyorlar."Lanetli yerlerden çabuk geçmek gerekir" sözüne istinaden otobüslerden inmeden transit geçip gidiyoruz.


Saat 15:40 ı gösterdiğinde Hazreti Musa aleyhisselamın Makamı ve Külliyesi denilen yerde otobüslerden iniyoruz. Önce abdest alıp çölün orta yerinde ve etrafında yerleşim yeri bulunmayan bu garip yere giriyoruz. Musa aleyhisselam garip bir hayat yaşamıştı. Burası da öyle idi.

Hz. Musa Külliyesi, Kudüs ile Eriha yolu üzerinde Kudüs’e 28 km, Eriha’ya 8 km. bir yeşil otun dahi bitmediği, bir tek ağacın yeşermediği, alabildiğine çıplak, boz tepelerin ortasında çevreye maddi manevi hayat veren bir makam.

Burası bir camii ve türbesi ile tarihi, manevi ve inzivaya çekilmişcesine duran bir mekan. Caminin kuzeyinde mütevazı bir minaresi de mevcut.

Hz. Musa Külliyesi ve Makamı bütün sıcaklığıyla bizleri karşılıyor. Hz. Musa'nın kabrinin örtüsünden Kabe kokusu yayılıyor, gönüllerimiz kaynıyor. İki rekat mecdi namazı kılıp makamı olan yerde dualarımızı ediyor ve dışarıya çıkıp otobüslere biniyoruz.

Bir peygamberimizin daha makamını görmeyi lutf eden Allah-u Tealaya sosuz şükürler ederek tekrarını nasip etmesini diliyoruz.

İstikametimizde Tel aviv havalanı var. Mekke'ye gidiyoruz. Filistin'li, Kudüs'lü, rüya gibi bir gezi artık gerilerde kalıyor

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda