@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Gethsemane Bahçesi2015 Gezisinin notları :

Gethsemane Bahçesi : 2015 yılında Diyanet İşleri Başkanlığının "Kudüsten Umre" programı sırasında Kudüs gezisinde kafilemizden İbrahim hoca ile birlikte Müslüman mezarlığını gezerken bir tesadüf eseri gördüğümüz bu alımlı bahçenin ne olduğunu daha sonra öğrenmiştim.

İçerisinde titizlikle yapılmış bir kilise olan bahçe zeytin ağaçları ile dolu idi. Ve uzaktan manzarası çok harika görünüyordu.

Güzelliğinden ötürü resmini çektiğim yerin az ötesinde her gün servis otobüslerine biniyorduk. Ama hiç kimse buradan söz etmemişti. Resimlerimi inlerken neresi olduğunu öğrendiğim yer Gethsemane Bahçesi olarak biliniyormuş.

Ve edindiğim bilgi :

İsmi, Hz. İsa’nın anadili olan Aramice’de “zeytin presleme” anlamına gelen “gat-smanim” tamlamasından türeyen Gethsemane Bahçesi, Hristiyan inancına göre, Hz. İsa’nın (aleyhisselam ) çarmıha gerilmek üzere yakalanmadan önce son gecesini geçirdiği yerdir.


Bugün, Hz. İsa’nın “Çile Yolu”nda sırtında çarmıhla yürümeye başlarken dua ettiğine inanılan dört noktaya dört ayrı kilise inşa edilmiştir. Bu kiliselerden biri Gethsemane Bahçesi’nin kuzey yakasında bulunmakta ve içinde Doğu Hıristiyanlığı’nın Hz. Meryem’e ait olduğuna inandığı bir de kabir yer almaktadır.


Dünya’nın en eski zeytin ağaçlarına ev sahipliği yapan bahçedeki 8 ağacın yaşının 950 dolayında olduğu belirlenmiştir.218 Güncelleme notu. Bu bahçe ile ilgili video ve 2018 gezi notları için tıklayınız
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda