@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Burak Mescidi
18 Nisan 2015 - Burak mescidi Mescidi Aksa sınırları içerisinde doğu tarafında ve Kubbetüssahra'nın 300 metre ötesinde ve Kıble Camiinin yanına yakın bir yerde bulunmakta. Kafile oraya gidiyor. Kapıda Filistinli askerler nöbet bekliyor. Toplanınca rehberler burası hakkında bilgi verdi.

Emeviler tarafından yaptırılan oldukça geniş bir mescid. Peygamberimiz ( aleyhisselam) Miraca çıktığı zaman Mekke’den Kudüs’ü Şerife Burak isimli binitle gelmiş ve Burak’ı buraya bağlamış.

Önce kadınlar dendi. 10 kişi halinde kadınlar girdi, sonra sayı 20 ye çıkartıldı en sonunda bütün erkekler alındı. Yer geniş. Taş merdivenlerden üç kat aşağıya iniyoruz.


İlk etapta akla gelen soru buraya nasıl indirmiş. Oysa öyle değil. Zamanında yerle aynı seviyede, zamanla cami yapılmış, bağladığı yer aşağıda kalmış.


İçeriye giriyoruz. Fırsat bulanlar 2 rekat mescid namazı kılıyor. Bir kısmımız bağladığı yere varsayılan olarak yapılmış demir halkanın önünde fotoğraf çekiyor. Ve ayrılıyoruz. Bundan sonraki ziyaretimiz Kıyame Kilisesi ve bir başka Hazreti Ömer cami.


Son bir not; Yer altındaki küçük mescidin duvarı Yahudilerin kutsal olarak gördüğü ‘Ağlama Duvarı’ ile komşu. Daha önceleri sözünü ettiğim Burak Duvarı olan bu duvar... Yahudiler bu duvara ağlıyor..


 


#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda