@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Umre seminerine davet geldiÖzlemin her gelen dakika artması bir yana gidememenin insanlık hali bir engelin çıkacağı korkusu ile ve her yeni doğan güneşle birlikte sabırsızlığımın arttığı günlerden birini daha yaşıyordum.

Son mesaj üzerinden kaç gün geçti bilmiyorum ama günler yaklaştıkça seminer yapılmayacak mı, yapılıyor da bana ulaşılamadı diye düşünceler içerisinde kaldığım günlerden birinde telefonumun sms mesaj sinyali ile yaptığım işimden başımı kaldırdım.

Yine reklam mesajıdır derken "umre
bilgilendirme"  adıyla kaydettiğim numaradan mesaj geldiğini gördüm.

Heyecanla bir solukta okudum.

"Umre seminerimiz 11 Nisan 2015 Cumartesi günü saat 11:00' da Yenibosna Selçuk Hatun Camiinde yapılacaktır.Umre çantalarınız seminerde size takdim edilecektir" diye yazılı mesajla ve tecrübe sahibi olmama rağmen yine de bir tatlı heyecan sarmıştı.

Selçuk hatun Cami haritası
Evimden yaklaşık trafik sıkışık olmazsa 1 saat 10 dakikada gidebildiğim Yenibosna semti bana bayağı uzaktı. Genelde umre seminerleri İstanbul'un selatin camilerinden Süleyaniye veya Şehzade Camiinde yapılırdı. İlk kez böyle kenar semtlerden birinde ve hiç te merkezi olmayan bir camiide yapılmasına da hayret ettim.

Acaba diğer umreciler hangi semtlerden gelecekti. Zira bu umre yolculuğu ilk kez yapılan ve 160 kişilik bir turu kapsıyordu.

Her ne kadar İstanbul'da bir yeri kolayca bulacağımı bilsem de camiinin adresi yok muydu diye içimden geçirirken bir ikinci mesajda adres bilgisi gelmişti.

Selçuk Hatun Camii Yenibosna E5 Karayoluna yürüme mesafesinde bir yerde densede yola 2 durak mesafesinde bir yerde konumlanmış. Cami yerini araştırken imam olarak görevli kişinin aktif kişiliği dikkatim çekti.

Adı İbrahim Tunç imiş. Aynı zamanda orman mühendisi olan imam efendi 4 saatte Kur'an-ı kerim öğretmekteymiş.

İyice meraklanmıştım.

Orman Endüstri Mühendisliği mezunu Yenibosna Selçuk Hatun Camisi Başimam Hatibi İbrahim Tunç, fotografik ve mental hafıza ile ritmik-melodik yöntemini kullanarak, Kur'an-ı Kerim okumayı öğretiyormuş.

Materyallerin hafızaya yönelik olduğunu vurgulayan imam İbrahim Tunç, öğretme yöntemlerini şöyle anlatıyormuş. "Bu programda daha çok harfleri mental hafızada tutma ve kavratmaya yönelik bir çalışma yaptık. Elifbada harflerin öğrenilmesi, Kur'an-ı Kerim'in eksiksiz okunması açısından çok önemli. Buradaki derslerde harfleri tek tek öğretmiyoruz. Birbirine benzer harfleri, tıpkı telefon numaraları gibi, grup halinde aklımızda tutacak şekilde öğretiyoruz. Mesela 'elif, be, te, se'yi tek hece, 'cim, ha, hı'yı tek hece şeklinde öğretince, 28 harfi 28 kelime yerine 16 grupla
gerçekleştiriyoruz. Ayrıca buna melodi ve ritm de katıyoruz. Bu şekilde bütün harfler, hafızada kalıcı şekilde yerini almış oluyor. Diğer derslerde de harflerin öğrenilmesi için fotografik hafıza tekniğini sistemimize ekliyoruz. Metoda baktığımız zaman özel tablomuzda 'ceket' deyip, ses olarak ona benzeyen 'cim' harfini gösteriyoruz. Burada önemli olan resimle harf arasında buna benzer bağlantıların kurulmasıdır. Örneğin 'te' harfinde terlik bir çift için, şeklinde çift nokta olduğu için bir çağrışım yapmış oluyor" der ..

Nasipte ne olacağını bilemiyorum ama inşaallah imam efendiyle de o gün karşılaşıp tanışma fırsatımız olur da bu yöndeki merakımızı gideririz.

Hayırlısı inşaallah
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda