@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Umreya Hazırlık - Heyecan Başladı2014 yılında umreye gitmek üzere 24 Aralıkta aldığım 10 yıllık pasaport kutsal yoldaki ilk işim oldu.

Ne yazık ki niyetlenmeme rağmen 2014 yılında umreye gidememenin hasreti ile yine yeni bir umre sezonunun açıklanmasını bekledim.

2015 yılı umre mevsiminin başlamasıyla heyecanım iyice arttı. Bu yılda tekrar o niyetle duyuruları takip etmeye başladım.

Ve Diyanet İşleri Başkanlığı ve özel turla firmalarının ume fiyatlarını açıklamasıyla  birlikte planlarımı yapmaya başladım. Bir kaç yıldır avro üzerinden fiyatları açıklayan Diyanet dolar olarak fiyatları açıklayınca doların fiyatını takip edip, birikimlerini ona göre yapmaya niyetlendim.

2015 umre fiyatları
Unre takvimine göre Nisan ayı içindeki 4. tur bana göre idi. Hem günler uzun hem daha fazla ibadet etme imkanı bulacak, gün ışığından daha fazla yararlanarak oraları daha iyi görme fırsatı bulacağımı düşündüm. Kışı günleri günler kısa geçeceği için bana pek cazip gelmiyordu.

Ve bir kaç yıldan beri artışı olmayan dolar 2014 son haftalarında artmaya başladı. Dolardaki yükselme ekonomik çevreleri bile şaşırtırken birikimleriyle bir şeyler yapmak isteyenlerde bu gidiş yüzünden ne yapacağını bilemiyordu.

Ve bir soru..  Diyanet umre fiyatlarını neden dolara göre endekslemişti? Bu sorunun cevabı yoktu. Acaba doların artacağı konusunda koku mu almışlardı.?

Ve gün geldi

Takvimler 17 Şubatı gösteriyordu.

1495 dolar alacak param biriktiğinde Vakıflar
Bankasının bir şubesine gittim. Sistemler olmadığından o gün paramı yatıramadım. Ertesi sabah tekrar aynı şubeye gittim. Dolar serbest piyasa 2,460 TL iken banka 2,480 TL den satacağını söyledi.

Hesabı yaptılar, bu kez Diyanetin hesabını işlem yapacak bir bilgileri olmadığını söyleyen 3-4 memur bir araya gelerek yapamadılar. Böyle bir sistem yok diye geri çevirdiler.

Ve artık doları serbest piyasadan almaya karar verdim.

Kapalıçarşı'daki döviz bürolarına gittim. 2,455 TL den bir döviz
bürosundan TL'yi dolara çevirterek 1500 Dolar aldım. Bazı masrafları karşılamak amaçlı olarak 200 Riyal'de 0,660 TL'den ayrıca aldım.

Şimdi sıra parayı Diyanet'in belirlediği bankalardan birine yatırıp müftülüğe kayıt için gitmem gerekti.
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.