erolkara.net


15 Ocak 2015 glokom rutin kontrolüm için her zamanki gibi hastaneye gittim. Barkodumu alıp sıramı beklemeye başladım.

Koridor her zamanki kalabalıklığında, her yaştan hasta sağa sola koşuşturuyor. Muayene olacağımız kapının karşısında bir gözümüz ekranda, bir gözümüz kapıda bekliyoruz. Kapıdan çıkacak kişinin kimi çağıracağını bekliyoruz. Hastalar teker teker giriyor.

Arada "bir şey göstermek" için içeriye girmek isteyenler olsa da sabırla beklemeye devam ediyoruz. O arada sağımıza solumuza oturanların laf atmalarıyla, soru sormasıyla muhabbete başlıyoruz.

Yanımda oturan bayan beklemekten sıkılmış olacak ki şikayet tarzı " giren çıkmıyor " dedi. "Çıkmasınlar" diye yanıtladım. Ve devam ettim. "Hanımefendi hastanın hemen girip çıkmaması bize faydadır. Unutmayın doktorlar hastalarla geyik muhabbeti yapmıyor, çay kahve ısmarlamıyor. Muayene ediyor. Bir hastaya en az 15 dakika ayrılsa ki bu da az, bizim faydamıza" dedim. Kadın şaşırmıştı. "İyi ama , iyi olur" diye mırıldandı, zoraki..

"Bakın" dedim. "Göz deyip geçmeyin. Kontrolü 2-3 dakikada olmaz. Doktor hastayı detaylı muayene ederse daha iyi teşhis edilir. Bırakın, bunu şikayet etmeyin. Çünkü aynı muameleye siz de muhatap olacaksınız" dedim. İkna olmuştu.


Sonra konu eşine geldi. Göz ameliyatı olmuş, ameliyattan sonra gözleri görmemeye başlamış. Ameliyattan öncede görmüyormuş. "Değişen bir şey olmadı" dedi. "Hiç bir göz doktoru göz ameliyatının arkasından daha iyi görme sağlayacağına dair söz veremez. Sadece gözdeki hastalığı durdurur, gözün daha fazla zarar görmesini engellemeye çalışır. Yani kör olmayı öteler" dedim.

Görme hiç bir doktor tarafından daha iyi edilemez. Sadece et olarak gözün daha fazla yıpranmaması için müdahaleler yapabilirler," dedim.

O an gözün korunmasına, görmenin daha iyi olması için Kuran-ı Kerime bakmalarını, okumalarını, bilmiyorlarsa harfleri tanıyarak Kurana bakmalarını önerecektim ki içeriden çıkan kişinin sesiyle yerimden kalktım.

Sıra bana gelmişti. Tam içeriye girecektim ki 60 yaşlarında bir adam benimle içeri girdi. "Sıra" dedim, "ben kurumdanım, öncelikle ben muayene olacağım" dedi. Adam muayene olmadan gerisin geriye çıktı.


Doktor Zeynep hanım "hoş geldin diyerek oturmamı istedi. Göz tansiyonumu ölçtü. Her ikisi de 14 idi. Bugüne kadar tüm ölçümlerin içindeki en düşük rakam idi. "İlaçları kullanıyor musun" dedi. "Evet, günde iki kez". "Tansiyon düşmüş". dedi. O ara tavsiyesi üzerine kullandığım "Ginkgo biloba" adlı ilacı kullandıktan sonra gözlerimde ağrı olmadığını söyledim. Dikkatle dinledi.

Göz tansiyonum düşmüştü. Sebep ne olabilirdi. Bu bitkisel ilaç "Ginkgo biloba" mı idi, kolestrol ve kalp tansiyonumu düşüren ilaçların yan etkisi miydi, Düzenli kullandığım Betoptic-s adlı ilaç mıydı.

Bana tekrar yakın bir tarihte gelmemi ve gelirken görme alanı filmi çektirmemi istedi.

Bu konuda kendisine danıştığım Sayın Prof. Dr. Halil Ateş şu yorumda bulundu.

Erol Bey, glokomun sırları henüz çözülmedi bu yüzden tedavi protokollerimizde kişisel farklılıkların önemini vurguluyoruz. Bir kişide uygulanan tedavi diğer kişide yetersiz kalabiliyor. Sonuçta ispatlanmış başarı başarıdır. Tedavi protokolleri belirlenirken, binlerce hasta ve onlarca merkez tarafından denenmiş ve benzer sonuçlar veren yol haritaları doktorlara, dolayısıyla hastalarına önerilmektedir. Münferit sonuçlar o kişiler için sevindirici olsa da diğerleri için yanlış bir yola sapmış ve zaman kaybına da yol açabilir. Bu bağlamda Ginkgo Biloba içeren ilaçların glokomda basınç düşürücü etkisi kanıtlanmamıştır. Ancak glokomun fizyopatolojisinde rol oynayan serbest radikallerin giderilmesinde etkin olduğunu savunan çalışmalar vardır. Maalesef bu ekstrenin glokomda hiç bir işe yaramadığını saptayan yayınlar da bulunmaktadır. Konu tartışmalı ve klasik tedavide henüz yer bulamamıştır. Mevcut tedaviye yardımcı ajanlar sınıfında önerilmektedirler. Katkınız için teşekkür ederim. Bahsettiğim yetersiz kanıtlar ışığında basıncınızın neden düştüğünü araştırmak kadar neden zaman zaman yükseldiğini araştırmak da yararlı olacaktır. Muayene aralığınızı sıklaştırmanızı öneririm.

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski