@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

4 Dakikada göz muayenesi.
10 gün önce çocuğum için alınmış bir randevu üzerine 22.07.2014 tarihinde Haseki Araştırma ve Eğitim Hastanesinde göz muayenesi için doktora gittik.
Göz barkod bankosunda yerinde olmayan görevliyi ( nöroloji barkod bankosunda farklı bir işi yapıyormuş!) 10 dakika bekledikten sonra göz muayenesi yapacak doktora yönlendirildik.
Randevu alırken muayene edecek olan doktorun adı “N S” olmasına rağmen çocuğumu muayene den doktor “İ E K” Oldu.
Bu tür hastenelerde olağandır diyerek odaya girdik. Bilgisararda internetin meşhur arama sayfasında gezinen doktorumuzun “evet”ine karşılık muayene için geldiğimizi söyledik. Kullanmaya devam edilen gözlüğe ait önceki numaraları tespit edilmiş kağıdı verdiğimizde “ölçüm yapıldı mı” diye sordu.
“Hayır” dedik, zira bize kimse ölçüm yapılacağına dair bir şey söylememişti.
”Dışarıda yaptırın” dedi.
“Dışarıda” deyince “bir ihtimal koridordaki odalardan biridir” diyerek odayı aradık.
Bir odada bulunan hizmetlilere ölçümün nerede yapıldığını sorduk. Orasıymış. Ölçüm yapıldıktan sonra tekrar doktora döndük.
Sıcaktan bunaldığı, çalışma ile çalışmama arasında gidip gelen doktor çocuğumu sandalyeye oturturken sorduğu “ ne şikayetin var” tarzındaki soruya çocuğum cevap verdi. “Görmüyorum” dedi.
Çocukta” göz tembelliği, astigmat ve miyop” olduğunu söylememe aldırış etmemiş görünen doktor eğreti olarak taktığı deneme çerçevesine bizim beraberimizde getirdiğimiz gözlük camı numaralarına bir kez daha bakarak birkaç cam takarak çocuğa”ne görüyorsun” diye sordu.
Çocuğum “nerede” diye sorunca doktor başını çevirip duvara baktı. Boş olan duvarda herhangibir şey olmadığını gören doktor bir tuşa basarak harflerin duvara gelmesini sağladı.


İlk birkaç tanesini rahatlıkla okuyan çocuğumun alt sıraya gelince “çok puslu, görmüyorum” deyince halen üzerindeki ağır ataleti atamamış doktorumuz “buraya kadar görüyorsan sorun yok, herkes onu göremiyor” dedi.
Çocuğum “ göremiyorum”u tekrarlayınca bir cam daha değiştirdi. “Şimdi çok iyi” dedi.Farklı bir cam taktı. Çocuğum “ göremiyorum” dedi. “Bu senin kullandığın camdı” dedi.(!) Tekrar diğer camı taktı, “görüyorum” cevabı alınca doktorumuz “neyse sen istedin, ona göre cam yazayım” dedi ve reçeteyi yazarak bizi gönderdi.
Tam 4 dakika süren muayene bitmiş oldu.
Olayın gidişatı böyle .. Şimdi gözünde göz tembelliği, astiğmat ve miyop olan bir çocuğun muayenesi bu şekilde oluyorsa ben 45 yıllık bir göz hastası olarak bir şey görmedik.
Bir çok hastanede kullanılan ve son yıllarda tercih edilen göz numarasını ölçmeye yarayan otorefraktometre cihazının köklü bir hastanede olmaması bir yana “deneme çerçevesi”nin artık nostalji olduğu günümüzde doktorun “gözlerin uyum yapma yeteneğini geçici olarak baskılamak amacıyla gözlere damla damlatması” gerekmez miydi.
Ayrıca göz tembelliğinin artmış olup olmadığının kontrolü gerekmez miydi. Bunun yanı sıra doktorun “neyse sen istedin, ona göre cam yazayım” demesi dikkat çekici değil midir ?
Belki bir doktor değilim ama göz muayenelerini sıkça yaşamış olan biri olarak normal prosedürlerin yapılmadığı inancı içinde hastaneden çıkarken çocuğumun “baba, bu nasıl doktor çok mu aradın” demesi de içime çöken çaresizlik gibi geldi.
Bu arada gözümde oluşan bir sorunu doktora aktardığımda “nerede ameliyat olduysan oraya git” demesi etik midir ?

@erolkaranet - 22.07.2014
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.