erolkaraNüfus Cüzdanının kayıp olması durumunda yapılacak bir takım işlemler vardır. 2014 yılı itibariyle güncel olan bilgileri paylaşalım.

Kayıp Olan Nüfus Cüzdanı İşlemleri

Gerekli Olan Evraklar

- Kayıp Nüfus Cüzdanı Talep Formu

- 3 adet vesikalık fotoğraf

Nüfus cüzdanın kaybolması, çalınması durumunda öncelikle bağlı bulunduğunuz muhtarlığa gitmeniz gerekir. İkamet adresinizin bağlı olduğu muhtarlık size Kayıp Nüfus Cüzdanı Talep Formu verecektir. Bu talep formunun muhtar tarafından onaylanması gerekir. Bu form ile birlikte nüfus müdürlüğüne giderek yeni nüfus cüzdanı başvurunuzu yapabilirsiniz.

Nüfus müdürlüğünde 6,75 TL nüfus cüzdanı ücreti ödemeniz gerekir. Bu kısa süren işlem sonucunda yeni nüfus cüzdanınıza sahip olabilirsiniz.

Nüfus müdürlüğünde sizden kimliğinizi kanıtlayan başka bir belge isteyebilirler. Bu belgeler; ehliyet, pasaport, uluslararası aile cüzdanı vs. olabilir. Bu tür bir belgeyi yanınızda götürmeniz faydalı olabilir.

Kaybedilen nüfus cüzdanı hakkında gazeteye ilan vermek, emniyete bildirimde bulunmak kişinin kendi isteğine bağlıdır. Fakat kaybedilen nüfus cüzdanı için gazeteye ilan vermek sizin için yararlı olacaktır. Gazeteye ilan vermezseniz kaybolan nüfus cüzdanınız bir başkası tarafından bulunabilir. Bulan kişi bu nüfus cüzdanı ile her işlemi yapabiliyor. Şirket kurmak, telefon hattı almak vs. gibi işlemler. Bu yüzden kimliğinizi kaybettiğiniz gün hemen bir gazeteye ilan vermeniz tavsiye edilir.

Nüfus Cüzdanı Kayıp Cezası

Maliye Bakanlığınca 2014 yılında nüfus cüzdanı için 6,75 TL. uluslararası aile cüzdanı için 69,00 TL. cüzdan bedeli alınmaktadır.Nüfus cüzdanını kaybedenlerin 2014 Ocak ayı itibariyle 81 TL idari para cezası ödemesi gerekir. Eğer borcunuzu nüfus cüzdanınızı kaybettiğiniz günden itibaren 15 gün içinde öderseniz 3/4' ünü ödersiniz.

Nüfus Cüzdanı Kayıp Cezası Nereye Ödenir?

Nüfus Cüzdanı Kayıp Cezası bağlı bulunduğunuz ilçe-ildeki Mal Müdürlüğüne ya da Defterdarlık Muhasebe Müdürlüğüne ödenir. Para cezası tarihinden itibaren 1 ay içinde ödenmesi gerekir. 15 gün içinde öderseniz indirimden faydalanırsınız.

Cezanızı bağlı bulunduğunuz mal müdürlüğüne ödemeniz gerekir. Başka bir mal müdürlüğüne ödeme yaparsanız ordan size verilen dekontu kendi başlı bulunduğunuz mal müdürlüğüne teslim etmeniz gerekir. Aksi taktirde bağlı olduğunuz mal müdürlüğü borcunuzu silmez ve her yıl faiz işler. Borçluluk durumunuz da devam eder.

NOT: Nüfus cüzdanını kaybedenlerin banka kartları ya da kredi kartları var ise, yeni nüfus cüzdanlarını çıkarttıktan sonra Türkiye Bankalar Birliği' ne durumu anlatan bir dilekçe yazabilirler. Bu zorunlu değildir. Bu durumdan Bankalar Birliğinin de haberdar olması içindir. Dilekçe örneği şu şekilde olabilir:

TÜRKİYE BANKALAR BİRLİĞİ' NE,

....T.C kimlik numaralı nüfus cüzdanım ../../.... tarihinde çalunmıştır. ../../.... tarihinde yeni nüfus cüzdanımı Nüfus Müdürlüğü'nden çıkarttım. Banka kartlarımı iptal ettim. Kaybolan nüfus cüzdanım Nüfus müdürlüğü tarafından iptal edilmiştir. TBB' ye durumu bilgilendirmek için bu dilekçeyi bilgilerinize sunuyorum.

Şeklinde bir dilekçe yazmakta fayda vardır.

Nüfus cüzdanı hakkında merak ettiğiniz sorular ve son güncelleme fiyatları için tıklayınız

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski