@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

İsimden araç sorgulama
21/03/1995 tarihli ve 53 Nolu Genelge’de “… sadece Kamu Kurum ve Kuruluşları ile Yargı organlarının yazılı müracaatları halinde talepleri yerine getirilecek, diğer özel ve tüzel kişilerin talepleri esnasında sadece plakası belirtilen aracın satışa engel bir halinin olup olmadığı hususu belirtilecek diğer bilgiler verilmeyecektir” denilmektedir.

Bu nedenle şahıslar hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir. Size ve ailenize kazasız günler dileriz.

Araçlar konusunda yapılacak işlemlerde araçların ceza, kaza, trafik sigortası gibi çeşitli durumları hakkında bilgi alınması mümkünken, isimden araç sorgulama gibi bir hizmet bulunmamaktadır. Kişilerin araç sorgulama hizmetlerinden yararlanırken, girmesi gereken bilgiler genelde plaka, araç sahibinin T.C. kimlik numarası ve araç ruhsat numarasıdır.

Araç sorgulama hizmetlerinden yararlanacak kişilerin faydalanabileceği kurumlar şöyledir;

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi
Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi
Emniyet Genel Müdürlüğü
TÜVTÜRK
Plakadan Hangi Bilgiler Sorgulanabilir?
  • Aracın modeli, markası, sahibinin adı ve soyadı, araca ait kesilmiş cezalar ve aracın hasarları, borcu gibi pek çok bilgiye plakadan araç sorgulama sayesinde ulaşmak mümkündür. 
  • Plakadan araç sahibinin kim olduğunu öğrenebilirsiniz. 
  • Plakadan araca ait borçları öğrenebilirsiniz. 
  • Plaka sorgulama sayesinde aracın muayene durumunu görebilirsiniz. 
  • Plaka üzerinden hasar kaydına ulaşabilirsiniz. 
Plakadan Bilgi Nasıl Sorgulanır?
  • SMS ile plaka bilgilerine ulaşabilirsiniz. Bunun için DETAY boşluk plaka numarasını yazıp 5664'e kısa mesaj göndermeniz yeterlidir. Oldukça pratik olan bu yöntem şu an için ücretlidir.
  • E-devlet üzerinden plaka bilgisini sorgulayabilirsiniz. 
  • Emniyet Genel Müdürlüğü internet sitesinden plaka sorgulama yapılabilmesi için egm.gov.tr internet sitesine girilir. Ardından “Trafik Cezası ve Otopark Sorgulama” bağlantısına tıklayarak açılan ekranda, ad, soyad, T.C. kimlik numarasını istenen yerlere girdikten sonra aracın son bir yıllık trafik cezaları görülebilir.
  • Aracınızın hasar kaydına yönelik bilgi almak istiyorsanız, bu konuda en iyi kaynak Sigorta Gözetim ve Bilgi Merkezi (SGBM) resmi web sitesi olacaktır. SGBM resmi web sayfasından üç farklı yöntemle, T.C. kimlik numaranızı ve aracın plaka plakasını yazarak hasar kaydı sorgulama işlemi yapıp hasar durumu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.
  • Plaka sorgulatma yapmak için araştırdığınız aracın plakasını birleşik bir şekilde yazdıktan sonra tüm operatörlerden 5664'e “PARCA PLAKA” yazıp SMS göndermeniz yeterli. Bu sayede aracın değişen parçası olup olmadığı bilgisine ulaşılır. 
GÜNCELLEME : 17.12.2020
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.