erolkara


E-haciz sorgulama öğrenme

2014 Yılı Programı’na göre, sosyal güvenlik sisteminin etkinliğinin artırılması için SGK alacakları, e-haciz yöntemiyle tahsil edilecek. SGK’ye ödemelerini zamanında yapmayan borçlunun banka mevduat hesabına elektronik ortamda haciz konulabilecekSosyal güvenlik sisteminin etkinliğinin artırılması için Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) alacakları, e-haciz yöntemiyle tahsil edilecek. Bankalarla yapılacak protokoller çerçevesinde SGK’ye ödemelerini zamanında yapmayan borçlunun banka mevduat hesabına elektronik ortamda haciz konulabilecek.

E-Haciz işlemi bir kişinin ödemesi gereken ücretin ödenmemesi durumunda mahkeme kararları gibi belgelerle o kişinin malına, maaşına, emekli maaşına, herhangi bir yerden gelen gelirlerine icra dairesi tarafından el konulmasıdır. Bu el konulma işlemi geçici bir süreliğinedir. Öncelikle borcu bulunan kişiye borcunu ödemesine dair ödeme emri gönderilmektedir. Ödeme emri gönderilen kişi ya belirlenen süre içinde borcu ödemeyi kabul eder ya da borcuna karşılık bir malı gösterir. Borcun ödenimi tamamlanınca haczedilen mallar geri verilir. Eğer ki borçlu kişi borcunu inkar ederse bu durumda mahkemeye başvurulur. Mahkeme emri doğrultusunda haczedilmiş olan mallar geri verilmeyerek devlet tarafından satılır. Bu mallardan elde edilen gelir alacaklı kişiye verilir.

E-Haciz Nasıl Öğrenilir

Hakkında e haciz işlemi olup olmadığını merak eden vatandaşlar Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesinden sorgulama yapabilirler. Bu uygulamalar bakalım daha ne çeşit ve şekilde çıkacak. Bazı ülkelerde internet o kadar yaygındır ki bazı küçük mahkeme davalarını bile internet ortamından halledilmektedir. Bu hızla internet kullanımı gitmesi durumunda ülkemizde de günün birinde böyle bir sistem uygulanabilir. Kamu kuruluşları bu konuda oldukça başarılı görünmekte. Bazı aksayan kısımlar olmakla beraber zamanla düzeltilebilecek durumdalar. Son yıllarda geliştirilen teknoloji ile kurumlar bir adım öteye kendilerini hızla taşımakta. İleriki yıllarda tamamen kâğıt ve kaleme veda edebileceğimiz göz ardı edilmemelidir.

E-Haciz sorgulama

Elektronik ortamda yapılanmaya giden devlet dairelerinin en son uygulamaya koyduğu işlemlerden biriside e haciz işlemidir.Evinize,arabanıza veya bir gayrimülkünüze sizin haberiniz yokken devlet tarafından haciz konabilmektedir. Haciz konabilmesi için maliyeye borcunuz olması ve mahkeme kararının bulunması gerekmektedir. Haciz konup konmadığını e-haciz uygulaması ile gelirler idaresi başkanlığının sitesinden sorgulayabilirsiniz.

E-Haciz Kaldırma

Bu uygulama hızla diğer kamu kurumlarında da kullanılmaya başlanmıştır. Son olarak ise Adalet Bakanlığı ile SGK arasında 14.05.2012 tarihinde e haciz işbirliği protokolü imzalanmıştır. Bu protokol ile hayli tasarruf sağlanmıştır. Özellikle kâğıt ve kalem gibi konularda ki tasarruflar dikkate değerdir.

E-Haciz Hangi Cezaları Kapsar

E-haciz dört tür cezayı kapsamaktadır. Bunlar sırasıyla trafik cezasını ödemeyen kişiler hakkında haciz, motorlu taşıt vergisini ödemeyen kişiler hakkında haciz, kira gelir vergisini ödemeyen kişiler hakkında haciz ve maliyeye borcu olan kişiler hakkında hacizdir. E-haciz sorgulama uygulamasıyla kolaylıkla ve zahmete girmeden haciz durumunuzu öğrenebilir, borcun ödenip ödenmediğini, borç miktarının ne kadar olduğu hakkındaki bilgilere erişebilirsiniz.

Motorlu taşıt vergisini ödemeyenler

Kira gelir vergisini ödemeyenler

Trafik cezasını ödemeyenler

Maliye ye borcu olanlar

Bu kimseler ilerleyen günlerde hesaplarında azalma görürse önce maliyeye gitmeleri önemle rica olunur.

E-HACİZ SORGULAMASI YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski