@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Raylı Tavaf Saçmalıktır
Her yıl Hac ve Umre dönemlerinde yapılan tavaflar sırasında yaşanan izdihamı önlemek için bir proje geliştirildi. Proje, Suudi Arabistan Kral Abdülaziz Bilim ve Teknoloji Şehri'nde de tescillendi.

Proje, İsa El-İbrahim adlı bir tasarımcı mühendis tarafından geliştirildi. Elektrikli, hidrolik, mekanik yöntemle çalışan hareketli bir raylı tavaf yöntemi tasarladığını belirten EL İbrahim, " özellikle izdihamın sık olduğu Ramazan ve Hac dönemlerinde ihtiyaç duyulduğu zamanda otomatik olarak kontrol edilip istifade edilebilecek. Tavaf edenlerin hissetmeyecekleri kadar sessiz ve düzgün bir şekilde çalışacak ve bir şavtı 10 dakikadan az bir sürede tamamlayacak" şeklinde bilgi verdi.

Suudi Arabistanlı İsa El-İbrahim adlı bir tasarımcı mühendis tarafından geliştirildiği söylenen elektrikli, hidrolik, mekanik yöntemle çalışan hareketli bir raylı tavaf yöntemi dini çevreler tarafından tepkiyle karşılandı.

Tasarımdaki amacın tavaftaki izdihamın önlenmesi amacıyla olduğu söylenilen raylı tavaf sisteminin Kâbe çevresinde uygulanmasının dinen caiz olmayacağı belirtildi. Proje ile birlikte tavaf alanının rahatlayacağı, insanların daha rahat bir şekilde tavaf yapabileceğine dikkat çekilmesine rağmen bunun dini vecibeler açısından kesinlikle uygun olmayacağı din otoriteriler tarafından söylenmektedir.

Raylı sistemin ancak engelli kişiler için Mescidi Haremin tavaf alanı dışarısında ve say alanında uygulanabileceği bunun dışında herhangi bir özrü olmayanların fiili olarak ibadetlerini yapmalarının dini açıdan daha uygun olacağı belirtildi.

Vehhabi zihniyetli Suud’ların İslam Dinine sokmaya çalıştıkları birçok olumsuzlukların yanı sıra tavaf edenler için sadece izdihamı önlemek ve kolaylık amaçlı olarak uygulamaya sokmaya çalıştıkları hareketli tavaf alanının hiçbir şekilde caiz olmayacağı, bu şekilde yapılan tavafın hükmünün yok sayılacağı dini cemaat sözcüleri tarafından dile getirildi. Müslümanların bir çeşit sahabeyi temsil ettiği, meleklerin bile kıskandığı tavaf halinin ve mutlak surette yürüyerek yapılması gereken bir ibadetin bu şekilde komik duruma düşürülmesi tepkilere neden olurken, huzur ve huşu içerisinde yapılan ve umrenin farzlarından olan tavafın sabit olarak bir cihazın üzerinde durulmak suretiyle yapılmasının dini hükmünden söz edilemeyeceği de vurgulandı.

EROL KARA
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda