@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

İlaç İsrafına Son Verilsin.. İlaçların Ömrü Uzatılsın
Yıllardan beri göz tansiyonu (glokom) olan bir vatandaş 1 yıllık rapor sonunda elinde kalan ilaçların bir yıl daha kullanabilecek şekilde elinde kaldığını söyledi.

Her gün düzenli olarak ve günde 2 kaz damlatmak kaydıyla verilen ilaçları doktor tavsiyesiyle 1 ay kullanan vatandaş, ilaç fabrikalarının bu ilaçları 20 gün içerisinde kullanılmasının gerektiğini söyleyerek bir ilaç savurganlığı yaşattığını iddia etti.

3 ayda bir kendisine 4 kutu ilaç verildiğini söyleyen hasta, ilaç kutularındaki kullanım kâğıtlarında 20 gün kullanılması gerektiğini belirtildiğini, ancak ilaç yarıya inmeden atmak zorunda kaldığını ve kendisinin bu durumu israf olarak nitelendirdiğini söyledi.

Elinde kalan ilaçlarla daha bir yıl idare ederim diyen hasta konu hakkında şunları söyledi.

“ Glokom olduğum için bana verilen ilaçları 3 ayda bir 4 kutu olarak alıyorum. 20 gün kullanmam lazımmış. Yarıya gelince atmak zoruma gidiyordu. Ülke ekonomisi, buna muhtaç olanlar vs. Birkaç doktora danıştım. “Bir ay ya da bitene kadar kullanabilirsin. Sadece hijyen tutmak kaydıyla.” Dediler.

Ben de o şekilde yaptım. İlacım arttı. Bu kez elimdekiler bitince doktora gittim. Raporlu olduğumdan yine 4 kutu verdi. Ancak eczaneye gittiğimde şok oldum. Bu kez sistem süremi geçirdiğim için bana 1 kutu verdi. İhtiyacım olsaymış, zamanında gidermişim. Sürreyi geçirdiğimden bir kutu verdi. 20 gün sonra gittim 4 kutu izni açılmıştı.

Şu an elimde 9 kutu ilaç var. Bu bana 9 ay yeter. Ancak sistem gereği gitmesem bir daha almam zorlaşacak, alsam elinde ilaç çoğalacak. Ne yapacağımı şaşırdım. Ya SGK sistemi değiştirsin ya da ilaç fabrikaları tüketimi artıracağım, çok satacağım düşüncesinden vazgeçerek ilaç kullanım sürelerini uzatsın.

Bana göre ilaç fabrikalarının gizli bir tüketim oyunu söz konusu. SGK da bu oyuna kanıyor”

@erolkaranet- 30.11.2013
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.