erolkaraDelibeyoğlu'na Talip Çıkmıyor
Delibeyoğlu Konağı’nın adam gibi restore edilmemesi taliplerin çıkmamasına neden oluyor.
Taşköprü ilçemizin en büyük konağı olan ve 400 yıllık geçmişi bulunan tarihi Delibeyoğlu Konağı’nın işletilmesi için yapılan ihaleye talip çıkmadı.
Geçtiğimiz yıllarda İl Özel İdaresi tarafından restore edilen fakat kalorifer ihalesinin eksik kalması nedeniyle bir türlü tam anlamıyla tamamlanamayan Delibeyoğlu Konağını işletmecilerden revaç görmedi.
Taşköprü Kaymakamlığı tarafından geçtimiz aylarda ihaleye çıkartılmasına rağmen hiçbir firmanın yada kişinin ihaleye katılmamasının ardından geçtiğimiz günlerde yapılan ikinci ihaleye de katılım olmaması yetkilileri ve burasının gittikçe atıllaştığını gören Taşköprülü vatandaşları üzdü.
Yapılan ihalede konağın 20 yıl süreliğine işletmeciye verilmesi planlanıyordu.

13.09.2014
http://taskoprupostasi.com/2014/09/13/delibeyogluna-talip-cikmadi/

*****

400 yıllık Delibeyoğlu Konağı Yeni Valimizden destek bekliyor
Taşköprü ilçemizin en büyük konaklarından olan 400 yıllık Delibeyoğlu konağının işletmeye açılmasına ilişkin yapılan ihaleye defalardır hiç kimse girmiyor.
Taşköprü’de bulunan ve ilçenin en büyük konağı olma ünvanına sahip Tarihi Delibeyoğlu Konağı’nın yaklaşık 2 yıl önce restoresinin tamamlanmasına rağmen projesindeki değişiklik nedeniyle bazı eksikliklerin yer alması işletmeciyi Delibeyoğlu Konağı’nı almaya uzak tutuyor.
Yaklaşık 400 bin TL’ye restore edilmesine rağmen halen ilçe turizmine kazandırılamayan Delibeyoğlu Konağı’nın hali İlçe sakinlerinin tepkisine yol açıyor.
Geçtiğimiz yıllarda restorasyonu tamamlanarak butik otel veya restoran olarak açılması için uzun zamandır beklenen konak, işletime açılması için defalarca ihaleye çıkarıldı. Fakat hiçbir ihaleye katılan olmadı. Konağın açılabilmesi için 300 bin lira tadilat masrafının olması ihaleye girecek kişiler için en büyük dezavantaj olarak görülüyor.
Görüştüğümüz yetkililer ise bu konağın açılabilmesi için valilik tarafından dönüştürme tadilatının yapılarak işletmesi için tekrar ihaleye çıkartılması gerektiği ifade ediyor. Yeni validen bu konuda destek bekleyen ilçe halkı yaklaşık 400 sene önce yapıldığı tahmin edilen konağın atıl kalmaması gerektiğini söylüyor.
-Konağın tarihi-
400 yıllık konak Delibeyoğulları’na geçmeden önce yapılmış.  Delibeyoğulları’nın dördüncü kuşaktan dedeleri Kadı Osman Efendi tarafından satın alındığı bilinmekte.  Ailenin iki kızı olması nedeniyle İstanbul Kadısı Kamil Delibeyoğlu konağın damadı olarak gelmiş ve konak bu tarihten sonra Delibeyoğlu Konağı olmuş. Konağın son sahipleri tarihin yaşatılması ve konağın bir kültür mirası olarak gelecek nesillere aktarılabilmesi için Taşköprü Kaymakamlığı’na hibe edilerek restorasyonu geçtiğimiz yıllarda yapıldı.
Haber: Mustafa GÜNAYDI
13.09.2014
http://taskoprupostasi.com/2014/09/13/delibeyoglu-konagi-yeni-valimizden-destek-bekliyor/

****
Delibeyoğlu Konağı ek ödenek bekliyor
Taşköprü ilçemizin tarihi ve büyüklük olarak göz dolduran eserlerinden Delibeyoğlu Konağı’nın yaklaşık 3 yıldır devam eden restorasyonu ek ödenek sıkıntısına takıldı. 2008 yılında Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın verdiği söz üzerine 2009 yılında Kastamonu İl Özel İdaresi tarafından restorasyonuna başlanılan tarihi Delibeyoğlu Konağı geçen zamana rağmen tamamlanıp turizme kazandırılamadı. Butik Otel yada restorant olarak kullanılması düşünülen tarihi konağın ilk ihalesinde ki bazı eksiklikler nedeniyle tamamlanamayan bölümleri yaklaşık 200 bin TL ek bir ödeneğe ihtiyacı olduğu fakat şuan için bu rakamın sağlanamadığı için göz alıcı bu konağın ilçemiz turizmine kazandırılamadığı öğrenildi. Taşköprü halkı ise Delibeyoğlu Konağı’nın bir an önce ilçe turizmine kazandırılmasını sabırsızlıkla bekliyor.
13.09.2014
http://taskoprupostasi.com/2014/09/13/delibeyoglu-konagi-ek-odenek-bekliyor/

****
Delibeyoğlu Konağı’nın geçici kabulü yapıldı
Taşköprü ilçemizde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restorasyon çalışmaları tamamlanma aşamasına gelen tarihi Delibeyoğlu Konağı’nın Kastamonu İl Özel İdaresi’ne geçici kabulü yapıldı.
İlk olarak Taşköprü Kaymakamı Ayhan Kartlı, Kastamonu Özel İdare Müdürlüğü teknik ekip elemanları ve Kültür ve Turizm Bakanlığı geçici kabul heyeti yetkililerinin
Tarihi Konağı birlikte gezmesinin ardından Kaymakam Kartlı, vatandaşlardan konak ile ilgili görüşlerini aldı.
Eksik ve noksanlıkların biran evvel tamamlanması konusunda yetkililerle görüşen Taşköprü Kaymakamı Ayhan Kartlı, Taşköprü’nün en eski ve köklü konaklarından olan Delibeyoğlu Konağı’nın restorasyonunun tamamlanmak üzere olduğunu ve burasının ilçe turizmine açılmasının ardından ilçede konak turizminin de ivme kazanacağını kaydetti.
Geçtiğimiz yıl yapılan ihaleyi Ünal Mühendislik firması 258 bin TL’ye almıştı. Önümüzdeki aylarda hizmete açılması planlanan 400 yıllık geçmişe sahip konağın otel ve restoran olarak kullanılması düşünülüyor.
13.09.2014
http://taskoprupostasi.com/2014/09/13/delibeyoglunun-gecici-kabulu-yapildi/

****


Daha yeni Daha eski