@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Umrede otel rezİlliğinde son perde - El Taiba OteliBUNLAR NE BİÇİM OTEL (3) TAİBA OTEL MACERASI

Umrede bulunduğum dönemde kaldığımız üçüncü otel Medine'deki Taiba oteldi. Belirtilen şekliyle bu da lüks otellerdendi. Tuvaletler burada da alafranga... Mutfak büyüktü. İçerisinde çamaşır makinesi hatta çamaşır kurutma makinesi , büyük bir ocak büyük bir buzdolabı burada mevcuttu.

Mekke'deki otellere göre buradaki görevliler bize daha yakındı. Hizmetten kaçınmıyorlardı. Bu otele geldiğimizde yaşadığımız ilk şok. Oda anahtarları bize verildikten sonra çıktığımız odalarda karşılaştık. Tüm odalar doluydu.

Mısırdan gelen umreciler bizlere 6 saat sonra ya da bir gün sonra odaları boşaltacaklarını söylediklerinde Mekke'de yaşadıklarımız aklımıza geldi. Otel görevlileri odalarından çıkmayan Mısırlı umrecileri zorla çıkartmaya başladılar. Kimisinin bavullarını hole attılar, kimisini zor kullanarak ve bir kısmı da kendiliğinden boşalttılar

İkinci şokumuz odalar belirlenirken eşlerin birbirlerinden farklı dairelere yerleştirilmesi olmuştu. 3 kişilik yatakların olduğu yerlerde 4 kişi. Beş yataklı odalara 4 kişi . Evli bayan hacıların yanındaki odalara bekar erkek hacılar bekar erkek hacıların olduğu dairelere de evli erkek hacılar gibi karmakarışlık bir yerleştirilme çıkmıştı.

Bunların Ankara'dan o şekilde hazırlandığı, kendilerine o şekilde fakslandığı umrecilere kafile görevlileri tarafından ısrarla söylendi. Aralarında ben de olmak üzere bir çok hacı, tepki gösterdiği bu yerleştirme şeklini kendilerince yapmaya başladı. Grup görevlimiz bana ayarlayacaklarını söyleyerek beklememi söyledi.

O sırada cuma ezanı okunduğundan üzerimizdeki iki günlük kirli elbiselerle Mescidi nebeviye gitmek zorunda kaldım. Bir çok hacı koridorlarda beklemeye başladı.Oda kavgası yaptığım diye hacılarla aramdaki gerginlikte cabası.. Ben ve eşim otelin iki ucundaki odalardaydık. Yani 200 metre mesafe vardı diyebilirim.

Otel müdürü benim o halimi görünce grup görevlimize " neden eşleri ayrı yere koyduğunu , bunun vebal olduğunu, bu çifti bir araya getir" uyarısı yaptı.Akşama doğru benim odamda eşimin bulunduğu dairenin yanındaki daire oldu. 5 kişi aynı odada , yanımızdaki odada da 3 kişi kalıyordu.

Ve sekiz kişi aynı tuvaleti , aynı banyoyu, aynı buzdolabını, aynı çamaşır makinesini kullanmak zorunda kaldık. Eşimin olduğu dairede 18 kişi kalıyordu.

10 bayan hacı 5 erkek hacı aynı dairede kalıyordu Ancak son 12 günü geçireceğimiz bu otelde düzen asla sağlanmadı. Hacı sabır nakaratları sıkça söylendi. Her seferinde görevliler "hacı ağabey sabır.bak bir kaç gün sonra gideceğiz. 3-5 gün için idare etmemi söylediler. Hakkımı helal etmemi sık sık istediler.

Anlayacağınız otel rezaletinin bini bin paraydı.

YAZIKLAR OLSUN BU TÜR ORGANİZASYONU YAPANLARA .... Diyorum ki " HACCIN KENDİ SIKINTISI DIŞINDA HACIYA HİZMET ETMEKLE GÖREVLENDİRİLENLERİN YETERSİZLİĞİ , BİLGİSİZLİĞİ , SORUMSUZLUKLARI YÜZÜNDEN YAŞAMAK ZORUNDA KALDIĞIM SIKINTILARDAN MEYDANA GELEN ZOR ANLARIMI VE ONLARI ALLAHA HAVALE EDİYORUM. O HAKİMDİR , GÖRENDİR, BİLENDİR. "
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda