@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Umrede aksayan hizmetler2006 Ramazan umrsinde yaşadıklarım kimsenin başına gelmesin. Otel rezaleti tam bir kabus olurken Diyanet tarafından umrecilere hizmet etsin diye görevlendirilen umre ve hac mevsim, boyunca orada kalan görevlileri ararken yaşadıklarımı dile getireceğim

VARAN - 1 - UMRECİLERE YANLIŞ TELEFON NUMARASI

Diyanet işleri Başkanlığı Hac dairesince umre ya da hac için Suudi Arabistan’a gidenlere verilen kimlik kartlarındaki telefon numaralarının yanlış olduğu ortaya çıktı. Hac zamanı hacılara ya da umre yapmak üzere Haremeyn’e gitmek için Diyanet İşleri Başkanlığına başvuran ya da özel turizm firmalarıyla Suudi Arabistan’a gidenlere verilen Umre ya da Hac kimlik belgelerinin arka yüzlerinde yazılı bulunan telefon numaralarının gidenlerin işine hiç yaramadığı orada ortaya çıktı.

Mağdur durumda kalan, kaybolan, herhangi bir sorunu olan hacıların darda kaldıkları sırada aramak zorunda kalacakları telefon numaraları Diyanet İleri Başkanlığının işbirliği yaptığı Suudi Şirketine ait olduğu, bu numaraları arayanların da hiçbir zaman ulaşamadığı bir telefon numarası olduğu ortaya çıkmıştır.

Verilen kimlik kartlarında Sorumlu Suudi Şirketinin Mekke 5705555 ve Medine 8192020 numaralı telefon numaralarının sürekli meşgul çıkması üzerine yapılan araştırmada bu telefonların hiç açık olmadığı belirlendi.

Oysaki hacılara verilecek olan telefon numaralarının Mekke ya da Medine’deki Diyanet İrtibat Bürolarına ait olması ya da kalacakları oteldeki telefon numaralarının olması gerekirken aksine bunlar kartlarda yer almamaktadır

Diyanetin Hac zamanı Misfalah ( Mesfele ) bölgesindeki Hac irtibat bürosunun, Umre zamanlarında ise yine irtibat bürolarının ikame ettiği yerdeki telefon numaraların yer alması Medine de ise sabit olarak duran Diyanet İrtibat bürosunun 8154050 – 8154070 numaralı telefon numaralarının bu kimlikte yer alması gerekmektedir

VARAN 2 - MEDİNE İRTİBAT BÜROSU NEDEN KAPALI

Hacıların zor durumda kaldıkları Medine’deki irtibat bürosunda sürekli nöbetçi bulunması gerekirken gidenlerin “ kapı duvar “ diye şikâyette bulunması, aranıldığında büroda hiç kimsenin de bulunmaması kaybolan, derdi olan Hacıları zor durumda bırakmaktadırlar. Önümüzdeki Hac sezonunda gidecek olan hacılara verilecek olan telefon numaralarının kimlik üzerinde doğru olarak yazılması gerektiği de gelen umrecilerin tavsiyesi olmaktadır.

Kimlik kartlarında Acil telefon numarası olarak verilen 530 72 53 nolu telefonunda Mekke’deki Din Hizmetleri Ataşeliğine ait olması bu telefonunda çalışmadığı yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır.

VARAN 3 - OTELLERDE NÖBET SİSTEMİ

Diyanetin ya da Türsab’ın görevlendirdiği kişilerin otellerde sürekli nöbetçi olarak kalması ve hacılara hizmet etmesi için her an bulunabilecek şekilde yer alması gerekirken bunlarında nöbetlerini suiistimal ettiği gözlenmiştir.

Sadece Mekke’deki Habiba otelde düzenli bir şekilde nöbet sisteminin uygulandığı görülmüştür. Diğer oteller denetimden uzakta olduklarından hacılar burada da görevli bulmakta zorlanmıştır. Habiba otelde nöbet sistemin düzenli gitmesinin nedeni olarak da irtibat bürosunun burada konuşlandırılmış olması sebep olarak gösterilmiştir. Medinedeki otellerde ise irtibat bürosu dâhil Hacılar aradıkları zaman görevlilere ulaşmakta zorluk çekmiştir.
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda