@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Umre müthiş organizasyon berbat
Ramazan ayı içerisinde umre yapmak üzere Suudi Arabistan'a giden hacılar otel rezaleti içerisinde kaldılar. Ramazan ayı girmeden iki gün önce THY uçakları ile gerek Diyanet ve gerekse Türsab'a bağlı şirketler tarafından Suudi Arabistan'a giden umreciler önce otellere alınmayarak ilk şoku yaşadılar.

Diyanet İşleri Başkanlığının otel sahipleri ile yaptıkları sözleşmelere göre gönderilmeyen umreciler alelacele bulunan otellere geçici sure yerleştirilmek zorunda kaldılar..

20 Eylül 2006 tarihinde yola çıkan umreciler kalacakları Mekke'deki Habiba otel yerine Mahbas'daki Chrom otele yerleştirdi.

Bu otelde ihtiyaçlarına cevap bulamayan umreciler yerlerde yemek yediler, odalar yetersiz kaldığından koridorlarda yatmışlardır. Mutfak , yemek salonu, çamaşırhane olmadığından sıkıntılı günler geçirmişlerdir.

Daha sonra Habiba otele taşınan umreciler burada da mutfak , çamaşırhane olmadığından 19 gün boyunca zor günler geçirmiştir. Bozuk ocaklar , çamaşırların lavabolardan yıkanıp , odalarda kurutulması bilhassa bayan umrecilerin kabusu oldu.İki kişinin yan yana zor sığdığı bir lavabo ve kötü bir elektrik ocağın yer aldığı mutfağımsı tezgahlarda yemek yapmak, bulaşık yıkamak zorunda kalan umreciler her gün isyan etmişlerdir. Zaman zaman sıra kavgasına dahi tutuşan olmuştur.

Otelde kaldıkları 19 gün boyunca çarşafların değiştirilmediği , otel görevlileri tarafından temizliklerin düzgün yapılmadığı otelden ayrılırken umreciler sözleşme sona erdiği gerekçesiyle odalarından elektrikleri kesilerek zorla kapı önlerine çıkartılmıştır.

Saatlerce kapı önlerinde Medine'ye gitmek için otobüs bekleyen umreciler 6-8 saatlik bekleyişten sonra gelen otobüslere binerek Medine'ye yola çıkmışlardır. Medine'de de kalacakları otele gelen umreciler odalarda müşteriler olması nedeniyle buralarda da 4-6 saat kapı önlerinde beklemişlerdir. Mekke'de Mısır'lılar gelecek diye otelden çıkartılan Türkler Medine'de Mısır'lı müşterilerin çıkmasını beklemişlerdir.

Mekke'deki Habiba otelde kendilerine otel görevlilerinin hiç ilgi göstermediği umreciler alafranga tuvaletlerden de şikayetçi olmuşlardır. Tüm otellerde alafranga tuvalet oluşu bilhassa yaşlı ya da daha önce bu tür tuvaleti kullanmayan kişiler tarafından tepkiyle karşılandı

Diyanet organizasyonuyla gidenler bu sıkıntıları yaşarken Tursab'a bağlı şirketlerle de gidenlerin aynı sıkıntıyı yaşadıkları belirlendi. Kısaca Türk umreciler bu Ramazanda müthiş bir şekilde otel rezaleti yaşadılar
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda