@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Suudi Hükümetine Teşekkür ve ÖnerilerSUUDİ KRALLIĞINA  VE HALKINA AÇIK TEŞEKKÜR

2004 yılı hac dönemi içerisinde bulunduğum bir aylık dönem içerisinde Hacılara gösterdikleri ilgi ve yakınlıktan dolayı Suudi Arabistan Krallığına, askerlerine, polislerine, resmi görevlilerine ve halkına minnet duygularımı sunmak istiyorum.

Adeta kendi ülkemde dolaşıyormuş gibi rahatça bulunduğum Mekke ve Medine şehirlerinde güvenliği sağlayanların bir sabır örneği içerisinde ziyaretçilere sıcak, sempatik ve saygılı bir tarz içerisinde bulunmaları, bırakın tabanca ellerinde bir sopa bile bulunmayan bu insanların en yorgun oldukları anda bile nezaketli davranmaları imrenilecek durumdaydı.

Esnafın, sürücülerin ve halkın yardımcı olmaları, Kraliyetten gelen ikramların her yerde Hacılara sunulması, giderken Havaalanında başlayan ikramların her gün her yerde devam etmesi ve gelirken yine havaalanında sürmesi bir âlicenaplık örneğinden başka bir şey değildi.
Tekrar tekrar sonsuz teşekkürler.
Erol KARA 10 Mart 2004
erolkara.@msn.com

Suud’lu Yetkililere Öneriler

İtinayla hazırlanacak bir projeyle insanı kısa bir an bile olsa Asr–ı Saadet’e götürecek pek çok faaliyet, günümüz teknolojisinden faydalanarak pekala yapılabilir. Gerek Uhud, gerek Bedir, gerekse de Hendek olsun, hatta mescidlerin yapılışı olsun, bilgisayar teknolojisinden faydalanarak animasyonla canlandırılabilir.

Görüş açısı çok iyi ayarlanarak izdihama mahal bırakmadan konacak dev barkovizyonlarda hem olaylar hem de yapılması gereken dua ve ibadetler fasılalı veya fasılasız anlatılabilir. Kum sandıklarında savaşın cereyan şekli akıllara yaklaştırılabilir. İslam tarihinde önemli bazı noktalar tabelalarla belirgin hale getirilerek tarihin yok olması engellenebilir. Aksi takdirde rehber veya Suudi yetkililerin vereceği kuru bilgilerle insanın bu atmosfere girmesi imkânsızlaşır. Neticede ifrat ve tefritler arasındaki uçurum giderek artar.

ŞEYTAN TAŞLAMA BÖLGESİNDE

Öncelikle her yerde tıraş olunmamalı, saç rastgele atılmamalı.
Jiletlerin yerlere atılmasının önüne geçilmeli.
Bu uzun basamaklar yerine pekala döner merdivenler olabilir.
Burada ve köprü altlarında hacıların yatması engellenmeli.
Dilenme ortadan kaldırılmalı.
Şeytan taşlama disiplin içinde gerçekleştirilmeli.
Temizlik aksatılmadan yapılmalı.
Hacc zamanında kaldırımlar yetersiz olduğundan, Kabe’ye yakın caddelerin trafiğe en azından bu mevsimde kapatılması , Beytullah çevresindehatta Mekke ve Medineinin her yanına kolayca ulaşılacak ( Uhud , Sevr , Nur , Mesfela , Şişe vs ) hafif raylı sistem veya metro uygulamasına geçilmesi, hem hacılar hem de dükkan sahiplerini rahatlatacaktır
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda