@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Desem ki, Müftülükler kaldırılıyor…

Desem ki, Müftülükler kaldırılıyor…

Mehmet Görmez hocam alışkanlıkları yıka yıka yoluna devam ediyor. Yıllardır halkın kafasına sokulan doğru bilinen yanlışları açık ve net şekilde ortaya koyuyor.

Ve fincancı katırları bu gidişattan memnun değil ki ara sıra da olsa Görmez hoca ile ters köşeye yatıp mırıldanıp duruyor.

Aynen 10 yılda büyük başarılara imza atan Başbakan Erdoğan misali O’nun da gitmesini bekleyen bir çok çanak yalayıcısı da zaman kolluyor.

Başkan Görmez, en son diyalogculara çattı. Gidişatın doğru olmadığını açık ve net şekilde ortaya koyan Başkan “Hakikatlerin diyaloğu olmaz. Dinler karıştırılarak bir diyalog dini oluşturulamaz. “ diyerek tavrını net bir şekilde ortaya koydu.
Diyalog konusunda Diyanet İşleri Başkanı’ndan beklenen buydu. Bundan önce iki dönem bu koltuğa oturmuşlarında kulakları çınlasın diyelim.. Sahi siz bu “diyalog” safsataları havada uçuşurken nerede idiniz.

Siz de başkandınız Görmez hoca da…

Konumuz bu değil tabii.

Bir yıl kadar önce bir haber yazımda belirtmiştim. “Atıl halde duran, faydasından çok zararı olan küçük ilçelerdeki müftülükler kaldırılıyor” haberim halen tazeliğini koruyor.

Şimdi konu biraz daha genişletildi.

“İl müftülük makamları da kaldırılmalıdır” düşüncesi şekillenmeye başlıyor.

Alışılagelmiş bir görev olduğu için yıllar yılı artık rölantide kalmış Müftülük makamlarının sınavla, atama ile birilerini göbek büyütmesine, sırça köşk yapmasına ya da kurtarılmış bölge haline getirilmesine çalışılan bu makamlara dokunmanın, yeniden şekillendirmenin zor olacağı bilinse de projeleri bitim aşamasında son rötuşlarıyla ortaya çıkartılıyor.

Biz deriz ki mevcut anlamdaki müftülükler halka hiçbir şey vermiyor.

Siz ne dersiniz..

Düşüncelerinizi yazının devamında dile getirin. Ancak bir din adamı, bir kurumun asil temsilcileri olduğunuzu unutmadan akılcı, sakin, küfürsüz düşüncelerinizle bu konuda fikrinizi dile getirebilirsiniz.

Ancak önce ben yazılacakları yazayım.

Daha önce belirttiğim gibi istisnalar olsa da bazı gözden ve gönülden ırak, kendi halinde gözlerimi kaparım vazifemi yaparım memur zihniyeti içinde bulunan ilçe müftülükleri gibi il müftülükleri var.

Ve bunları da göz önüne alarak.

Daha önce belirttiğim gibi

“Hizmet ederken de bunu beceremeyip topu il müftülüklerine atan ilçe müftülükleri..

Öylesine müftülük denilen yerler var ki adamlar rehavet içine yakınlardaki camiye bile gitmeyip odalarında namaz kılıyor.

Uğramadıkları bile oluyor.

Diğer çalışanlar da yarı uykulu kapıdan biri girecek diye korkuyor.

Halkı aydınlatacakları yerde sosyal paylaşım sitelerinde, haber sitelerinde yorum peşindeler.

Ya da artık yaşını almış bilişimden anlamayanlarda birkaç dostun gül cemalini görelim babında sohbetlere giderek ya makama uğramıyor ya da ne iş yaptığını unutmuş.…

Bu müftülükler kapansın. Çok iyi olacağına inanıyoruz.” Demişiz ve devamında

“Hem gereksiz ödenekler bitecek hem de lojmansız cami görevlilerine lojman, kurs binaları ya da kültürel faaliyetlerde bulunulacak yerler olarak değerlendirilecek.” şeklinde bitirmişiz.

İşte bu çerçevede özde anlamını bitirmiş sözde tabela müftüsü olarak kalının yerlerde yeni, yepyeni bir yapılanmaya gidilecek ve müftülük makamı gerçek müftü özelliklerinde bulunan, adam gibi adam tarzı müftü gibi müftü olunan makamlar belli yerlerde halka barışık hale getirilecek.

Ülkemizde 81 il müftüsü var. Bin civarında ilçe müftüsü var. Merkezde bulunan müftüler de cabası.

Ne var ki bu kadar müftü bolluğunda müftünün ne olduğunu bilmeyen milyonlar da var. Halkına inmeyen müftü, halkın sokaklarda taşkınlık, hoyratlık, kargaşa ve anarşi yapması karşısında en az bunlar kadar suçlu durumdadır ve kimse dönüp hesapta sormaz.

Maneviyatı beslenemeyen insan kabalığa ve inançsızlığa, nankörlüğe alışır.

Fetvanın ve irşadın temsilcileri de bu konuda kocaman bir HİÇ olunca ortaya çıkan çirkin manzaranın gölgesinde müftüler de yer almaktadır.

Mehmet Görmez’in vakit buldukça Ankara’da namaz kıldırdığını artık duymayan kalmamıştır. Lafın gelişi deriz ya, koskoca Diyanetin Başkanı.. O imamlık yapıp, cemaate namaz kıldırmak için gayret ederken kapısı kapalı odalarda pinekleyen, göbek büyüten ve akşamı iple çeken müftülere “ne için oradasınız” diyesim gelir.

Daha bir buçuk yıl önce yeni müftüleri görev yerine uğurlarken Görmez, “Bir şehrin müftüsü, o şehrin ruhunu, o şehrin dini ve manevi hayatını elinde, avucunda tutan; o şehrin manevi hayatını takip eden ve en küçük bir hastalık gördüğünde oradaki bütün din görevlileri ile vaizleri ile müdahale eden bir insandır. Bir mürşittir aynı zamanda. Tüm müftülerimize ve vaizlerimize sesleniyorum. Lütfen görev yerlerinizde zamanınızı o koltukta oturarak geçirmeyiniz.”dememiş miydi?

Dedi.

Daha sonra yaklaşık bir ay önce yine Başkan boşanmaları, aile yuvalarının bozulduğunu işaret ederek “görevimizi hakkıyla yerine getirmediğimizi gösteriyor.” Demedi mi,?

Dedi.

Demek ki, sizler görevlerinizi yapmıyorsunuz.

Yani siz müftü değil, gün sayan memursunuz.

O halde müftülük makamları adı altında işlev gören il ve ilçe müftülükleri kaldırılmalıdır.

Yerini ise Din ve Ahlak Eğitim Merkezi adı altında il ve ilçe müdürlükleri almalı. İsterseniz Diyanet İşleri Başkanlığı İl Temsilciliği deyin, İsterseniz Dini Eğitimler Merkezi deyin. Ne derseniz deyin ancak anlamını yitirmiş müftülük adını kullanmayın.

İslâm bilgini Ahmed b. Hanbel bir müftünün şu beş şarta sahip olması gerektiğini söyler.

1) İyi niyet sahibi olmak. İyi niyetli hareket etmeyenin sözüne güvenilmez.

2) İlim, hilim, vakar ve ciddiyet sahibi olmak.

3) Kendinden ve bilgisinden emin olmak.

4) Topluma kendi otoritesini kabul ettirmek.

5) Toplumu ve insanları tanımak.

Buna göre kendinizi buna göre sınayın ve değişime hazır olun.

Müftü olmak zorlaşacak. Herkes müftü olamayacak. Müftüler toplumun ışığı, pusulası olacak ve yukarıda sayılanlardan daha iyi olma yolunda bir peygamber temsilcisi olarak halka ışık verecek. Yol gösterecek. Halk müftünün ne olduğunu anlayacak. Öyle herkes piyango ile müftü olamayacak. Olmamalı da..

Şu an ki müftülük makamında olanlara ise ”müdür” denilecek. Yani maaşınız maaş, makamınız makam olacak.

Sakın sokaklara dökülüp tencere tava çalmayın, pankart açıp yürümeyin.

Bu değişim olmazsa eski müftülerin kemikleri sızım sızım sızlamaya devam edecek.

Yakında “Aile İrşat ve Rehberlik Bürosu “na değineceğim. Şu an bu konuda araştırma yapmakta ve birçok ilden bu konuda görüş, şikâyet ve öneri almaktayım.

Sahi, toplumun dejenere olduğu günümüzde siz ne iş yapıyorsunuz.

Erol Kara – 06.06.2013

Bu yazımız DİNİHABERLER.COM http://www.dinihaberler.com/haber/35502/desem-ki-muftulukler-kaldiriliyor.html sayfasında yayınlanmıştır.

YAZIYA YAPILAN YORUMLAR

mağdur 07-06-2013 – 17:34:24

allah razı olsun böyle bi yazıdan dolayı.bugün tam da isabet oldu.aylardır çalıştığım ilçe müftülüğü beni ince ayarla kapı dışarı etti.işine gelirse belge ister işine gelmezse belge gerekmez der.iki defa iki müftüden anlayışsızlıkla karşılaştım.kendi adamlarını işe almak için dışardan geleni istemiyorlar.hem de müftülüğe adım atar atmaz göbekliler ak saçlılar öyle sıradan kaba konuşuyorlar ki bi çocuk bile böyle azarlanmaz.hiç bir görevliye ney niye geldin şuraya git şurda otur sen git tamam mı anladın mı vs denmez. küçümseyici laflarına maruz kaldım.ama onları allaha havale ediyorum o oturdukları masayı haketmeyen biçok kişi var.biz üç beş kuruşla ücra köylerde imamlık yapalım onlar bizi hor görsün.o masanın öteki tarafına geçmek var dı ya bigün allah onu da nasip edecek inş.bu yayınlanan yazı inş. sayın görmez değerlendirir de müftülükler değişir.gereksizlerin yerine hak edenler otursun hatta oturmasın iş yapsınlar iş..benim köye yaptığım hizmetin binde birini yapsınlar.rabbim sen mazlumun yanındasın.onlara fırsat verme..amin.

okur 07-06-2013 – 17:33:15

sizi tebrik ediyorum yolunuza devam edin ve siz çok çok haklısınız.size hak veriyorum.Zamanı gelince o da olacak

Destekliyoruz 07-06-2013 – 16:24:37

Edebe derken; Müftülere hakarete mi , (yazının başındaki) ‘fincancı katırı’, ‘Çanak yalayıcı’ ifadelerini kullanmaya mı davet ediyorsunuz?

selam 07-06-2013 – 15:15:48

kesinlikle katılıyorum.bu müftülerin yaptığı tek iş günde üç öğün ziyafetlere katılmak her sen hacca gitmek ve her sene umreye gitmektir

EDEP 07-06-2013 – 15:03:55

Yorum Editörü ___ADMİN___SAYIN OKURUMUZ YORUMUNUZ YAYIM KRİTERLERİNE UYGUN DÜŞMEDİĞİNDEN YAYIMLANMAMIŞTIR… Sizi edebe davet ediyoruz….

İntikam Duygusu mu? 07-06-2013 – 14:31:06

Hizmetlerde verimliliğin olmaması kurumları kapatmayı gerektirmez. Bir atasözümüz var.Tabirimi bagışlayın at sahibine göre kişner…. İlçe müftüsü çalışmıyorsa, halkın arasına katılmıyorsa , yaşanan olumsuzluklarla ilgili herhangi bir girişimde bulunmuyorsa gereği yapılsın… Sadece müftüler mi çalışmıyor… Vaizler ne iş yapıyor. Özellikle bayan vaizeler,.. Binlerce bayan öğretici kadroya geçirildi.. Ne iş yapıyorlar.. denetleyen var mı ? mesai 08 de başlar maşaallah hoca hanımler 10 da derse başlar 12 de bitirir… süt izni,doğum izni, hastalık rapor vs. Başkanlık önce bu konularala ilgilensin. Görev yapmayanın ünvan ve makamı ne olursa olsun gereği yapılsın. Adı değişmiş Müdürlük olmuş ne farkeder… Herhalde müftüleri Kadı olarak zannediyorsunuz…. Selamlarımla….

Destekliyoruz 07-06-2013 – 14:22:37

Destekliyoruz vesselam

hocaaaaaaaa 07-06-2013 – 14:01:39

müftülüklrde hiç bir iş yapmayan akşamakadar gezıp mesaı bıtımını bekleyenbı suru memur var…bunlara bı el atılmalı

selam 07-06-2013 – 13:53:01

küçük ilçe müftülüklerin kaldırılması çok isabetli bir karar birde büyük şehir olmuş iki adım yanındada merkez ilçe müftülüğü var şimdi buil müftülüğü neiş yapar anlamış değilim.

imam 07-06-2013 – 13:48:58

müftü sırf camileri denetlemek için camiye gidiyor Bir gün de Allah rızası için bir camiye gidip sabah namazı kılayım diyen bir müftü bilmiyorum

süleyman hoca 07-06-2013 – 13:36:00

Türkiye’de ki gelismelerden son derece mumnunuz, özellikle Sn.Baskanimiz M.Görmez hocamizin faliyetleri takdire sayan. Muvaffakiyetlerinin devamini temenni ediyor, dua ediyoruz.

07-06-2013 – 13:33:50
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.