erolkara


Delibeyoğulları Oğuzların Kayı boyundan olup Moğolların istilası nedeniyle Taşköprülüzadeler gibi zamanında Taşköprü'ye yerleşen köklü bir geçmişi olan bir soydur.
Bugün için Delibeyoğlu soyadını taşıyanların dışında farklı soyadları almış çok sayıda Taşköprülü ülkenin her bir yanına dağılmış vaziyette ve bir çoğu soyundan habersiz yaşamaktadır.

DELİBEYOĞLU KONAĞI'NIN TARİHİ


Taşköprü’de bulunan ve ilçenin en büyük konağı olma ünvanına sahip Tarihi Delibeyoğlu Konağı
nın röleve projelerini hazırlayan yüksek mimar Halime Nilgül Şenel, yaklaşık 400 sene önce yapıldığı tahmin edilen konağın, yapımının ardından Delibeyoğulları'nın dördüncü kuşaktan dedeleri Kadı Osman Efendi tarafından satın alındığını söyledi
Şenel, ailenin iki kızı olması nedeniyle İstanbul Kadısı Kamil Delibeyoğlu'nun konağa damat olarak geldiğini ve konağın bu tarihten sonra Delibeyoğlu Konağı olarak anılmaya başlandığını anımsattı.
Şenel, son sahiplerinin ise konağı bir kültür mirası olarak gelecek nesillere aktarılabilmesi için Taşköprü Kaymakamlığına hibe ettiğini bildirdi.

Fotoğraf :Fahri Özbek - Twitter - 21.05.2008

Fotoğraf :Savaş Cihad Meriç - Twitter - 12.01.2019
Fotoğraf :Savaş Cihad Meriç - Twitter - 12.01.2019
Fotoğraf :Savaş Cihad Meriç - Twitter - 12.01.2019

Kastamonu'nun Taşköprü ilçesinde bulunan ve ilçenin en büyük konağı olma unvanına sahip Tarihi Delibeyoğlu Konağı  
Konağın çatısı 2002 yılında Kaymakamlıkça onarıldı. Delibeyoğlu konağı ahşap kagir bir bina olup direkler arasında harman tuğlası dolgu var. Binanın iki cephesi tümüyle sıvasız. Bu cephelerde derzli sıva uygulanmış durumda. Giriş kat, birinci kat ve ikinci kattan oluşuyor. Giriş katta binanın üç adet girişi var. Bir tanesi cadde üzerinde bulunan cümle kapısı, diğeri yan cephede bulunan avluya açılan kapı, bir diğeri de arka cephede bulunan ve araba kapısı olduğu düşünülen daha büyük kapı. Taşıyıcı ahşaplarında herhangi bir bozulma yok. Duvarlarda tuğla arasında bulunan ahşap dolgu direklerinin bir kısmı çürümüş durumda. Binanın ikinci katı ve çatısı tamamlanmamış durumda. Özellikle son kat döşeme tahtaları çürümüş ve çökmüş halde.Delibeyoğlu Konağı Taşköprü nün kültürünü ve aile yaşantısını gösteren ender konaklardan biri. İnce zarif oymaları ve odalardaki giriş tanzimleri ile Türk toplumunun aile yaşantısına ne kadar önem verdiğini gösteriyor. 
2014 yılında internet medyasında konak ile ilgili haberlerin birine yorum yapan ve adını Mehmet Gündoğdu olarak belirten kişi, "Söz konusu konak benimde içinde yaşamak mutluğuna eriştiğim ecdat yadıgarı idi.Delibeyoğlu varisleri olarak aile büyüğümüz olan teyzemiz Hikmet Erkek ve bizler bu özel yapıyı ecdadımızın ruhlarını şad etmek için Saygıdeğer TAŞKÖPRÜ HALKINA armağan ettik." diye yazmıştır

Aşağıdaki fotoğraflar Taşköprü belediyesinin dergisinden alınmıştır
Daha yeni Daha eski