@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Bak şu medyanın haline….

Bak şu medyanın haline….

Siz çok yaşayın emi… Gülmekten Öldüm

Bugün birçok gazete ve haber sitesinde Diyanet’i dillerine dolayanların pür halini gördüm. Nasıl güldüm bilemezsiniz.
Adamlar resmen salyalarını akıta akıta Diyanet İşleri Başkanlığı’nı nereden vuralım, nesini dilimize dolayıp küçük düşürelim diye harıl harıl çalışıyor.

Ellerine geçen her fırsatı da değerlendirme yoluyla gazetelerinin, haber sitelerinin manşetlerine
taşıma hamallığını yapıyorlar.

Dışarıda kar yağıyor. Ortalık bembeyaz ve şehrin kirlerini örtüyor. Havaalanından eve gelene kadar bu karın hem sevilen hem sevilmeyen yüzüne baktığımda gece gibi çirkinlikleri örtmesini bir farklı açıdan izliyorum.

Biraz üşümüş olarak eve geldiğimde telefonumda haber sitesi editörümüzün çağrısını gördüm.

Konuştuk.

Diyanete saldırmışlar dedi. Yine hiç sebepsiz, dayanaksız bir haber yapmışlar dedi.

Haberleri okuduğumda inanın çok güldüm. Hakikaten bu haber siteleri ve birkaç gazetecilik oynayan ya da oynamaya çalışan birileri kuyuya taş atmış.

Haberi biri şu şekilde vermiş. .

“ Diyanethaber Zaytung’u yalanladı! Diyanethaber, Zaytung’un “Ateist Olduğu Gerekçesiyle İstifası İstenen Köy İmamı, Geri Adım Atmıyor: ‘Mesleğime profesyonelce yaklaşıyorum…'” başlıklı haberiyle ilgili müftülükle görüşüp haberi yalanladı”

Bir diğeri ise “Diyanet mensuplarının forum sitesi olan diyanethaber.com.tr, çok konuşulacak bir habere imza attı. Site Zaytung’un verdiği bir haberi ciddiye alarak siteyi “ahlaksızlık”la suçladı. Asparagas haber sitesi Zaytung geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir haberde; Muğla’nın Milas ilçesi Ortancalar Köyü’nde çalışan ateist bir imamın hayat hikâyesini yazmıştı” derken zincirleme haber kopyalama oyuncuları da olayı artık Diyanet’e kadar getirmiş. Ve “Diyanet, zaytung.com’un “Ateist İmam” haberini yalanladı”ve de “Diyanet Zaytung’u ciddiye aldı” ve daha farklı başlıklarla hedefe Diyanet’i koyarak işin işinden çıkmışlardı.

Bu başlıklara hiç ümit etmediklerimiz dahi katılmıştı.

Böylece gazetecilik yaptıklarını sananların habercilik anlayışları da ortaya çıkmış oldu.

A be zavallılar. A be eli kalem aklı ne tuttuğu belli olmayan kardeşlerim. Mal bulmuş magribi gibi sarıldığınız haberi alıntılamadan ya da ondan haber çıkartmadan önce bir dikkat etseniz.

Ortalığı karıştıran haberin ilk kaynağı olan Zaytung’un dip kısmında “Zaytung.com Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı’ndan Bildirilmiştir: Sitede yer alan tüm yazılı ve görsel materyal, html kodlarına varıncaya kadar yalandır uydurmadır. Kemik yaşı 18’den küçük olanlar siteye bir arkadaşa bakıp hemen çıkmak için dahi giremezler. Son olarak bizi dava edip mahkemelerde süründürmezseniz gerçekten çok seviniriz. Saygılarımızla.” Diye bir not olduğunu o haber Dinihaberler.com’un yazı işlerine düştüğü zaman aslı var mı diye arkadaşlarımız araştırdıklarında görmüş.

“İlk bu siteyi inceledik. Yukarıdaki yazıyı gördük. Güldük. Sitenin amacını ve felsefesini öğrendikten sonra haberişu şekilde verdik “Söz konusu olan haber, yalan ve iftira niteliği taşıyor. Milas ilçesine bağlı Ortancalar köyü bulunmamaktadır. Ayrıca edindiğimiz bilgilere göre İmam Seyfi Çalışkan diye bir personel de yok.” Diyerek bu konuda açıklamalarını bana yaptılar.

Bu haberi neden verdiniz diye soranlara da cevapları “ bu haberi görürseniz dikkat edin, aslı astarı yoktur” demek için.

Dinihaberler.com yazı işlerinde çalışan arkadaşlarımız “Ama bizim yalanlama yaptığımız haberi adında Diyanet kelimesi bulunan zavallıdiyebileceğimiz bir haber sitesi ki, bir derneğe bağlı olduğunu biliyoruz. Bu da habere asılarak sayfalarında yer vermiş” diye de sözlerine eklediler.

Bari haberi aldığın sitenin yetkililerini ara. Sor ya da bu haberi oradan aldım de.

Yok, öyle bir nezaket tabi. Ya da araştırma.

İşte “Diyanet haber, Diyanethaber.com.tr”adını taşıyan sitenin de bunu yayınlamış olması birilerinin dikkatini çekmişhaber Diyaneti hedefe oturtacak şekle dönmüş oldu.

Belki mesai bitmiştir diye bu haberin kendilerini ilgilendirmediği konusunda Diyanet Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü bugün bir açıklama yapmadı.

Yarın yaparlar. Diye sanıyorum.

Dedim ya, dışarıda kar olunca erken çıkmış olabilirler. Ya da yoğun çalıştıklarından internet haber sitelerine bakma fırsatı bulmamışolabilirler.

Ben de yoldan geldiğimden sitemizin misyonu gereği buna cevap yazayım, olayı yalanlamanın Diyanet İşleri Başkanlığı’yla bir ilgisi olmadığınıkamuoyuna ve “sazan”lara izah edeyim dedim.

Anlayan anladı.

Asıl haber yalan haber yapma konusunda uzman bir sitede, Zaytung’da yayınlandı. Haber sitemiz Dinihaberler.com bunun yalan haber olduğunu ispatlı şekilde yayınladı. Birileri bu yalanlamaya balıklama daldı. Balıklama dalan “Diyanet haber, Diyanethaber.com.tr” sitesinden de diğer sazanlar faydalanmaya kalkınca olanlar oldu.

Şimdi bir kez daha, dinihaberler.com başta olmak üzere, adında Diyanet adını taşıyan hiçbir haber sitesinin Diyanet İşleri Başkanlığının yayın organı olmadığının altını çizerek söylüyoruz.

Hatta ve hatta;

Bir milletvekilinin bir süre önce dinihaberler.com sitesini işaret ederek tetikçi olarak nitelendirmesi ve Diyanetin haber sitesi olduğunun iddiasına Prof. Dr. Mehmet Emin Özafşar ve Dr. Ekrem Keleş yanıt vermiş ve ‘Diyanet Haberler’ adlı internet sitesinin Diyanet İşleri Başkanlığı ile dolaylı ya da doğrudan hiçbir bağlantısıbulunmamaktadır. Demiş idi.

Hatta Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu konuda verdiği hukuk mücadelesi ile bu konuda Türk Patent Enstitüsüne yapılan müracaat Hukuk Müşavirliğince takip ediliyor, demişlerdi.

Ayrıca, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın resmi hesapları dışında sosyal medya ortamlarında kullanılan diğer tüm site ve sayfaların Başkanlık ile hiçbir bağlantısının bulunmadığı kamuoyuyla paylaşılmıştır.” açıklaması gelmiştir.

Bir yıl önceye kadar diyanethaber.com olarak kullanılan isim Diyanet’e zarar gelmesin diye dinihaberler.com olarak değiştirilmişti. ( Bakınız)

Sürekli takipçiler bunu bilir.

Ancak halen Diyanet adını kullanarak Diyanet’e zarar veren haber sitelerinin de bundan özellikle vazgeçmelerini, yaptıklarının Diyanet İşleri Başkanlığı’na zarar verdiğini kendilerine söylememize rağmen anlamsız bir inatla bu adı kullanmaya devam etmektedirler.

Son kez dinihaberler.com olarak Diyanet İşleri Başkanlığı’na gelecek her türlü haksız eleştiri, Din görevlilerine yapılacak şaka da olsa haksız ve yersiz haberlerin karşısındayız.

20.12.2012
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.