@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Diyanet kaş yapayım derken göz çıkardı.
Diyanet İşleri Başkanlığınca site üzerinden yapılan açıklamada “Diyanet İşleri Başkanlığı İnternet Sitesi Kullanım Koşulları-Yasal Uyarı” başlığı altında kamuoyuna site kullanım bilgileri aktarıldı.
Bir kamu kuruluşu olan ve halkı bilgilendirmek, gerektiğinde doküman sağlamak ve görsel ve yazımsal belge vermekle yükümlü olan kuruluşlardan biri olan Diyanet’in bu uyarısı dikkatle incelendiğinde birçok yanlışlıkları ve hataları da beraberinde getirdiği gözlenmiştir
Yasal uyarı niteliği taşıyan ve Diyanet İşleri Başkanlığı web sitesine giren her ziyaretçinin mutlak surette dikkat etmesi istenilen ve yapılacak her türlü bilgi, resim, video vs.nin kullanımı halinde geniş yaptırımlar getiren Diyanet’in bu uyarı yazısının Kültür Bakanlığı web sitesinden alıntıladığı görülmüştür.
Kültür Bakanlığı web sitesinden %99 oranında kopyala yapıştır ile alındığı belirlenen sadece birkaç kelimesi değiştirilen yasal uyarı yazısının bu haliyle kabul edilemez olduğunu iddia eden çevreler, uyarılardaki yanlışların görülmemiş olmasını şanssızlık olarak nitelendirdi.
Diyanet İşleri Başkanlığının web sitesine böyle bir uyarı yazısının uymayacağını dile getiren çevreler bu çalışmayı acemice nitelendirirken en büyük hatanın “ Başkanlık, bu Sitede yer alan bilgilerin tam ve doğru olduğunu garanti etmemektedir” uyarısında olduğunu söylediler. “Diyanet İşleri Başkanlığı İnternet Sitesi Kullanım Koşulları-Yasal Uyarı” başlığı altında yayınlanan uyarı içerikli yazının birçok bölümünün halkı aydınlatmak amaçlı bir kurumun gerek basılı yayınlarının gerekse web sitesindeki yayınların mutlak doğru olması gerektiği, bu site üzerinden açıklanan her sözün dikkatli bir şekilde yayıma alınmış olması gerektiği belirtildi.
Bu konuda görüşlerini aldığımız çevreler “vatandaş siteye bilgi almak, bir şeyler öğrenmek amaçlı girmektedir. Buradaki her sözün hatası olacağını düşünemez. Zira buraya bir din öğrenimi, ilahiyat bilgisi edinmesi amacıyla girmektedir. Siz burada yanlışlık yapıp bu yanlışlığının olabileceğini söylerseniz inandırıcı olamazsınız. Yalancı duruma düşersiniz, inancı zayıflatırsınız. Ayrıca insanlar Diyanetin dini içeriklerini izin almaksızın her yer de dağıtıp kullanabilmelidir. Buna izin almak için uğraşmamalıdır. Buradaki her içerik müftülüklerce, cami görevlilerince serbestçe çoğaltılıp dağıtılabilir. Herhangi bir vatandaş buradaki bilgileri insanların öğrenmesi için dağıtabilir. Siz Kültür Bakanlığı değilsiniz, siz herhangi bir şirkette değilsiniz. Siz kamunun malısınız. Bunun bilinmesi gerekir” denmektedir.
Diğer yandan Diyanet çalışanları ve bazı vatandaşlarda “sınav bilgileri, yönetmelikleri, duyuruları şüpheyle mi karşılayacağız. Diyanet akşam yazdığını sabah kaldırırsa ne olacak. Dün alım var diyerek duyuru yapsa ve ertesi gün müracaatlar başlasa ve birkaç müracaattan sonra kaldırırsa bunun neresi dürüstlük olur” demektedir.
Yayınlanan yasal uyarı içerikli yazıda Diyanet kurumuna uymayanlardan bir kaçının şunlar olduğu belirlendi.
· Bu İnternet Sitesinin her hangi bir sayfasına girilmesi halinde aşağıda belirtilen şartlar kabul edilmiş sayılır. Bu şartların kabul edilmemesi durumunda İnternet Sitesine girilmemelidir
( Sakıncası; Uyarıyı okuyan herhangi bir kimse yanlış yaparım diye siteyi ziyaret etmekten vaz geçebilir.)
· Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) Diyanet İşleri Başkanlığı’na (Başkanlık) ait olup, bu hakları ihlal eden kişiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda yer alan hukuki ve cezai yaptırımlara tabi olurlar. Başkanlık ilgili yasal işlem başlatma hakkına sahiptir.
· Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm eserler Başkanlıktan izin alınmaksızın değiştirilemez, çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz, umuma iletilemez, başka bir lisana çevrilemez
( Sakıncası; din görevlileri ve din gönülleri Diyanetin web sitesinden ilmihal, Kurani bilgiler, Siyer ve sair bilgileri artık alamaz, kimseye dağıtamaz)
· Sitede yer alan eserlerin bütünü veya bir kısmı değiştirilerek veya başka bir suretle diğer bir internet Sitesinde izinsiz olarak kullanılamaz.
( Sakıncası; bir çok dini içerikli yayın yapan siteler kaynağını göstererek pek ala yayın alabilir. Bunun geniş kitlelere bir şekilde duyurulması lazımdır. Bu kısıtlama yanlıştır.)
· Bu Siteden yazılı ve/veya görsel nitelikte bilgi indirme ve baskı alma gibi çoğaltma yahut internet Sitelerinde kullanma, Kullanılacak bilgiye ilişkin izinler, talep edilmelidir
( Sakıncası; kimse uğraşmaz. Bu kez insanlar başka dini sitelere ulaşıp oradan yalan yanlış bilgiler alır. Bu seferde Diyanet kurumunun doğruları unutulur, gider. )
· Başkanlık, bu Sitede yer alan bilgilerin tam ve doğru olduğunu veya sayfaya kesintisiz giriş sağlanacağını garanti etmemektedir
( Sakıncası; bu kez yukarıda da belirtildiği gibi insanlar şüpheyle yaklaşır. Yanlıştır diye dikkate almaz)
· İşbu Sitede yer alan beyanlar hukuken taahhüt niteliğinde sayılmamaktadır ve bağlayıcı değildir
( Sakıncası; Yaptığınız duyurular, uyarılar vs ciddiyeti yok mu sayılacak)
· Internet Sitesinde yer alan bu elektronik dokümanların doğruluğu; yazım hatası, yazılım hatası, aktarım hatası, sistemlerin bozulması veya saldırıya uğraması gibi nedenlerden kaynaklanan hatalara karşı garanti edilmemekte
( Sakıncası; Millet duysun,, Diyanetteki dokümanlar doğru olmayabilir, bunun bizzat diyanet söylüyor denilmesi acaba kimin işine yarayacak)
· Sitede yer alan tüm bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir. Başkanlık dilediği zaman, Sitenin her hangi bir bölümünü iptal edebilir, değiştirebilir, haber vermeksizin Sitedeki bazı özellikleri veya bilgileri veya Sitenin bazı bölümlerine erişimi sınırlandırabilir
( Sakıncası; üzgünüz, yapamazsınız. Yazdığınız ve yayına giren her şeyin sorumluluğunu almak zorundasınız. Keyfiyet böyle bir kuruma yakışmaz)
Strateji Geliştirme Başkanlığı’nca hazırlandığını öğrenilen bu uyarı metninin kamuoyunun da yayar görme açısından incelenerek tekrar kendi Hukukçuları ve üst düzey yöneticileri tarafından tekrar toparlanıp yayınlanmasının daha uygun olacağını belirten çevreler “ Acaba böyle bir uyarı neden Diyanette çalışan hukukçulara yaptırılmamış, kopyala- yapıştı yapılmış” diye de sormaktadır.

Erol KARA - 26.11.2012
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda