erolkaraOkulların kapanması ile açılan yaz kuran kurslarında yaş sınırının kaldırılması ile birlikte büyük bir talep yaşanırken, birçok cami ve kuran kurslarında öğretici seçiminde skandallara sebep olan uygulama tepki ile karşılandı.

2011-2012 eğitim-öğretim döneminin sona ermesi ve okulların kapanmasıyla birlikte ülkenin her yerinde faaliyete geçen yaz kuran kurslarına ilginin yoğun olduğu, öğretici konusunda kadroluların yetersiz kaldığı ileri sürülerek öğretici olarak dışarıdan fahrilerin alınmaya başlandığı öğrenildi.

Fahrilerin alınma konusunda birçok müftülük olaydan habersiz olurken, kuran kursu ve camilerde yetkili olanlar bu konuda inisiyatiflerin kendilerinde olduklarını öne sürerek çevrelerinde bulunan bazı tanıdıklarına görev verildiği ve bunlar içinde para toplandığı belirtildi.

DİYANET ÜCRET YOK DEDİ, PARA TOPLANIYOR

Yetkililer 18 Haziran-17 Ağustos tarihleri arasında yaz Kur'an kurslarının faaliyet göstereceğini söyleyerek, il merkezi ve ilçelerle köylerde bulunan tüm camilerde Kur'an kursu açıldığını belirtirken, beklenenden fazla talep olması yüzünden kadroluların yetmediği yerde fahrilerin alındığını öne sürdüler.

Fahri öğreticiler için de Diyanet İşleri Başkanlığının yönergesinde “hiçbir ücret alınmayacağı” belirtilmesine karşılık öğrencilerden en az10 -15 TL olmak üzere muhtelif bedellerin istendiği belirtildi. Toplanan paraların öğretici konumunda bulunan fahrilere pay edileceği belirtilirken asıl skandalın görevlendirilen kişilerin bilgi yetersizliği, öğrenim durumları, Diyanetin kriterlerin uymadığı iddia edildi.

BİNLERCE İLAHİYAT VE İHL MEZUNU GÖREV BEKLERKEN

Yapılan araştırmalarda ve dinihaberler.com haber merkezine gelen şikâyetlerde yaz kuran kurslarında görev yapmak üzere bekleyen ve bu yıl alımı gerçekleşen 7000 kuran kursu öğreticisi boş kadroları beklerken, yeterlilik sınavlarına girmiş ancak yeterli puanı tutturamayan 10 binlerce ilahiyat mezunu ve ondan daha fazla sayıda imam hatip mezunları fahri olarak görev almak için müftülüklerin kapısını çalmaktadır. Müftülükler bu konuda görevlendirme yetkileri olmadığını, cami ya da kuran kursu yetkililerine müracaatların yapılmasını belirtmektedirler.

Kalpleri hizmet aşkıyla yanan en az 4 yıl siyer, fıkıh, tefsir, Kuran-ı Kerim eğitimi almış yüz binlerce insan kapılardan geri dönerken birçok yerde ilkokul mezunlarının ya da ilkokulu bitirmemiş kişilerin öğretici olarak görevlendirildiği bildirildi.

DİPLOMANIN VE OKUMANIN ÖNEMİ YOK MU?

Yetkililer derslerin 2 ay boyunca devam edeceğini. Kız Kur'an kurslarında bayan öğreticilerin ders verdiğini, camilerde ise din görevlilerinin Kur'an dersi verdiğini belirtilirken eksik kalan öğreticilerin yerine görevlendirilen kişilerin hangi kriterler göz önüne alınarak görevlendirildiği konusunda sessiz kalmayı tercih etmektedirler..

Kurslara ve camilerdeki Kur'an eğitimine yoğun ilginin olmasının yanı sıra eksik öğretici için cami ve kuran kursu görevlileri kendi tanıdık, hatırı geçen, kendilerinin yetiştirdikleri ya da önerilen kişileri öğrenim gördükleri okulları dikkate almadan seçtikleri belirtildi. Bu kişilerin İHL ve ilahiyat mezunu olmayan, hatta 4+4+4 sistemi ile birlikte hiçbir değer ifade etmeyecek ilkokul mezunlarından ya da MEB’in okuluna gönderilmemiş, gayri resmi eğitim kurumlarından mezun olmuş kişileri tercih ettikleri gelen bilgiler arasında bulunmaktadır.

Dinihaberler.com haber merkezini arayarak bu türde ihbarları müftülüklere de yaptıklarını iddia edenler aldıkları cevabın kendilerini tatmin etmediğini, danışıklı bir dövüşün ya da adam sende aldırmazlığının öne çıktığını iddia etmektedirler.,

Bu konuda gelen şikâyetlerde özellikler belirtilen “İmam Hatip lisesi ve İlahiyat fakültesinde okuyanlar boşuna mı okudu. O zaman bu okullar kapatılsın, imamlar sokaktan geçenleri öğretici yapsın “ denilmektedir.

Erol Kara - 2 Temmuz 2012

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski