@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Davutpaşa kampusu Göğüs Hastalıkları Hastanesi Olsun
Davutpaşa kampüsü Göğüs Hastalıkları Hastanesi Olsun

İstanbul Esenler ilçesinde bulunan Yıldız Teknik Üniversite’ne 1999 yılında İstanbul belediyesince tahsisi edilen ve halen bahçe düzenlemeleri Büyükşehir tarafından yapılan, yurt ve derslikler için inşaatları süren 15 bin dönümlük arazinin hastane olarak kullanılması gerektiği kanısıyla tüm yetkilileri duyarlı olmaya davet ediyoruz.

Hali hazırda İstanbul’da Zeytinburnu ilçesinde bulunan ve artık yerleşim yerinin ortasında kalmış gibi bulunan, çukurda olması nedeniyle hastaların en fazla gereksinimden uzak bulunan temiz havanın artık olmadığı Yedikule Göğüs Hastanesinin ihtiyaca cevap veremediği bilinmektedir.

Bu hastaneden yer sıkıntısı yüzünden hastaların farklı hastanelere yönlendirilmesi söz konusu iken, ayrıca sanatoryum olarak kullanılabilecek Avrupa yakasında bir hastane de bulunmazken kışladan üniversiteye döndürülmeye çalışılan alanın göğüs hastalıklarına yakalanmış hastaların tedavileri için en ideal yer olarak düşünülebilecek bir durumda olduğu söylenmektedir.

Davutpaşa kışlasında halen yurtluk ve derslik yapılmak için birçok ağaç kesilirken küçük bir koruyu andıran, trafiğe uzak yerde bulunan mevcut yapıları hastaneye olmaya uygun, daha fazla ağaçlandırma ile oksijen ortamının rahatça sağlanabileceği arazi için ilçe sakinleri de aynı görüşte bulunmaktadır.

Hali hazırda Yıldız Teknik Üniversitesi’nin fen-edebiyat fakültesi, kimya mühendisliği ve matematik mühendisliği bölümlerinin yerleştiği alanda derse gelmek isteyen öğrenciler ulaşım probleminden söz ederken,  birçok öğretim görevlisinin de buraya gelmek istemedikleri öğrenilmiştir.

15000 dönüm ormanlık arazi üzerine kurulu; yazın serin, kisin sıcak muhteşem tas bir binaya sahip olan binanın bu özelliğinin dahi büyük bir hastane olması için yeter sebep olarak görülmektedir. 1000 öğrenci için düzenlenmeye çalışılan kampusun devasa büyüklükte hastane yapılabileceği, 50000 kişilik yatak kapasitesine sahip olabileceği de belirtilen eski kışla yeni kampus alanının okul olarak değerlendirilmemesinin yanlış olacağı, öğrenim olmayan aylarda buranın ölü yatırım olarak kalacağı da söylenmektedir


Erol KARA - 10.04.2012
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.