@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Umreciler yer gök her yere yazıyorlar 
Arafat'ta yazı yazma mücadelesi
Umre ve Hac için kutsal beldeye giden Türkler isimlerini yere göğe dercesine her buldukları taşa kendi ya da sevdiklerinin isimlerini yazmakta adeta yarışmaktadırlar.

Peygamberimizin evinin duvarlarında, Hicri İsmail denilen ve Kâbe’nin hemen yanında bulunan yüksek taşa üniversiteye girmek için dua edenler, Nur ve Sevr Dağlarına çıkanlar oradaki taşlara, Medine’de Ravza’nın duvarlarına, Mescidi Nebevi’de bayanlarla erkekleri ayırmak için kullanılan brandalara varıncaya kadar her yerde yazılar karalanmış. Ailesine iş, kızına hayırlı kısmet, oğluna mal mülk isteyen yazılar var ve genelde hepsi Türkçe olmaları dikkat çekiyor.

Bu resim Arafat Dağındaki Cebeli - Rahme tepesinden çekildi.  Zirvedeki taşın, gerçi o taşın bir anlamı yok. Sadece bir işaret maksadıyla yıllar önce konulmuş. Ancak insanlara anlatamıyorsunuz.  Sütun yarısına kadar neredeyse yazılarla doldurulmuş, kapkara hale gelmiş. Tepede bulunan sütunun aşağıları yazı yazılmaktan, karalanmaktan o kadar dolmuş vaziyette ki yukarıların tertemiz olması yüzünden umrecilerimiz birbirilerinin üstüne çıkarak buralara da dileklerini (!) , isimlerini yazmaktan geri kalmıyorlar
Sevr Mağarasında Yazılar

Arafat tepesine çıkarken kayaların üstüne de yazılar yazmışlar isimlerini yazmışlar. Özellikle de Türkler yapmış bunu. Yok, bilmem nereli bilmem kim. Ne amaçla yazılmış bunlar çözemedim. Kime ne mesajı veriyorsunuz,  anlam vermek imkânsız. Hadi çocuklar yazsa neyse de koca koca adamların buldukları her taşa yazmaları gerçekten anlamsız kalmaktadır.


Mescidi Nebevide Brandaya Yazılanlar

Sadece Arafat tepesinde ya da yollarında değil Sevr dağında ve Sevr mağarasında da aynı manzarayı sıkça görmek mümkün olmaktadır.  Bu tür yazılara Medine’de Mescidi Nebevinin içinde görmek bile kimseyi şaşırtmasın diyebiliriz. Nebevi mescidinde kadın ve erkelerin birbirlerini görmemesi için araya çekilen brandalar bile ağırlığı Türkçe olmak üzere Arapça ve farklı dillerde yazılmış yazılarla dolu bulunmaktadır.

Bu yazıların kimseye faydası olmayacağı, kısa sürede silinip yok olduğu bilinmesine rağmen neden böyle yazılar yazılır kimsenin akıl erdiremediği bilinen gerçektir. 
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda