@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Mekke’de geçen günlerUmrenin her anı mükemmeldi
             Genelde Mekke günlerimiz daha önceki gelişlerimizde yaşadıklarımızdan çok daha güzeldi. Mescidi hareme olan otelin yakınlığı, otelin bulunduğu caddenin hareme olan güzergâhı gayet güzeldi. Yemek sorununun da nispeten olmaması bizi bu yıl fazla üzmedi. Tabii başta kafile Başkanımız İlhan Akça ve Grup hocamız Arif Küçükbenli’nin methe değer yaklaşımları da bu güzelliğe güzellik kattı.
Mekke ‘de bulunduğumuzun 3. günü yani 18.06.2011 ilk toplantı Mescit katında yapıldı. Aslında bu toplantının uçağa binmeden bir gün önce İstanbul’da yapılması gerekirdi. Gerçi İstanbul’da bir seminer yapılmıştı ama 313 kişiden topu topu 40–50 kişi katılmıştı. Bu toplantıların mecbur edilmesi gerekir. İnsanlarında bu toplantılarda mutlaka ve mutlaka zaruretsiz katılması lazımdır. Bu toplantılarda yaşanabilecek, daha önce tecrübe edilmiş olaylar dile getirilmelidir. Kafilede nasıl davranılır, yemekler nasıl alınır, odalar nasıl paylaşılır, odalarda kimler kimlerle kalacak, anahtar sonu nasıl çözülmelidir. 

Ortak kullanımların ne şekilde kullanılacağı, kimsenin kimseyi rahatsız etme hakkının bulunmadığı vs anlatılmalıdır. Kafile görevlileri gelecek olanlarla birebir tanıştırılmalıdır, tanışmalıdır. Ama geldikten 3 gün sonra bunlar konuşulmaya çalışılsa da çözüme kavuşulmamaktadır. Ve bu toplantının esprisi de kalmamaktadır. Zaten ibadet ve Kabe ya da Nebevi aşkıyla yanan insanlar bu toplantılara iştirak etmemektedirler. Ben toplantı için gelmedim, Kâbe için, Ravza için geldim diyenler çok olmaktadır. Sadece yaşlılar, otelden ayrılamayanlar bu toplantılarda yer almaktadır.
Bu nedenlerden dolayı bu tür toplantılar ya İstanbul’da hareket gününden bir gün önce ya da otele gelir gelmez kimse dağılmadan otelde ya da zor da olsa uçakta yapılmalıdır.
Otelde yapılan toplantıya da birbirini susturmaya çalışan yaşlı iki hacı dedenin kavgası ile kafilesini kaybetmiş bir bayan hacının feryadı vurmuştu.
            Bir diğer toplantımızda 20 Haziran günü irşad toplantısı altında yapılmıştı. Bu toplantı da Antalya Müftüsü Mahmut Yeleser irşad sohbeti verdi.
           
Otel yerleşimlerinin en sıkıntılı durumu anahtarların her hacıya verilmemesidir. Bunu daha önce yazdığımdan tekrar etmek istemiyorum. Otelde kıble yönünün neresi olduğu ziyaretçilere gösterilmelidir. Her odanın kıble yönü farklıdır. Bazı hacılar buna dikkat etmediğinden odalarda namaz kılarken yanlış yöne durmaktadırlar.
   
Sıcaklık 35 – 40 derece arasında gidip gelmekteydi. Nem olmadığı için fazla bir rahatsızlık duymuyorduk.  Umre sonrası traş olmak isteyenler her yerde kolaylıkla bulabilecekleri berberlerde 10 Riyale saç traşı olabiliyordu. Ancak berberlerin çoğu sakal traşı yapmaktan kaçınıyordu.

Otellerde oda dağılımlarının düzensizliği, ailelerin gözetilmemesi, yaş, öğrenim, grup statülerinin dikkat edilmemesi büyük sıkıntılara yol açtı. Çocuklarıyla gelen bir hacı 7. katta bir odaya verilirken eşi ve çocukları 2. katta bir odaya yerleştirilmişti.  Tek başına gelmiş yaşlı hacının yanına gençlerin verilmiş olması bir başka sıkıntıyı ortaya çıkartmıştı. Her yaşlı odadaki gencin kendisine refakat etmek zorunda kaldığını sanıyordu.  Bir karı koca 3 kişilik oda seçimi yaptığından farklı katlarda kalmak zorunda kalmıştı.  Aralarında kültür farkı olan iki yaşlı bayan hacı anlaşamadıklarından dolayı sürekli birbirleriyle kavga diyorlardı. Medine’ye geçerken Mekke’de kavga edenlerin odaları ayrılmak zorunda kaldı. Oda sorunları yüzünden kafile görevlileri zor durumda kalıyordu.
            
Yaşlı oda arkadaşımla maceralarımı bir başka sayfada anlatacağım. Mekke’den ayrılacağımız gün oda arkadaşım 85 lik hacı dede, odamın ayrılmasını istediğim için bana otel lobisinde 25.06.2011 günü saldırması günün olayı olmuştu. Yaşadığım bu sıkıntının vebali bakalım kimin omuzlarında kalacak.
Zemzem Kuyusu
           
Mekke’de 10 litrelik zemzemi bidonda 15 Riyale alabiliyorsunuz. Ya da kendiniz bedavaya bidon parası ödeyerek doldurabiliyorsunuz. Türkiye’ye göndermenin bedeli 90–130 Riyal, 20 litrelik zemzemi göndermenin fiyatı ise 130–150 Riyal arasında değişiyor.
           
Mekke’de en güzel olaylarından biri 14 yıldır görmediğim ve Cidde’de yaşayan bir öğretmen arkadaşımla 20.06.2011 günü buluşmak oldu. İnanılmaz bir karşılaşma anı yaşadık ki dostlar başına.
            İki kez geldiğim bu kutsal topraklarda daha önce yaşamadığım ilkleri bu gelişinde yaşadım. Bunlardan biri 22.06.2011 günü gittiğimiz Hudeybiye Mikat sınırı oldu.
             
Hudeybiye’den farklı bir yazımda söz edeceğim. Deve çiftliğine gittiğimiz ve deve sütü içtiğimiz bu yerde ihrama girmenin de sevinci vardı.  
          
24.06.2011 Veda umresi ve tavafı yaptım. Ertesi sabah veda tavafını vakit bulduğum için tekrarladım.  Kafile Başkanımız İlhan Akça 24.06.2011 tavaf duası yaptı. Bu anları anlatmak gerçekten zor oluyor. 
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda