@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Beyazıt'ı Bitiren PazarBEYAZIT BİT PAZARI KORKUTUYOR


Denetimsiz pazar yeri olarak kurulan ve hiçbir müdahaleye uğramayan Beyazıt’taki Bit Pazarı Sahaflar Esnafının korkulu rüyası oldu.

Beyazıt’ta bulunan sahaflar çarşısı esnafı, Beyazıt Camiin arka tarafında bulunan ve çınaraltı olarak da bilinen küçük alana sıkıştırılmış bulunan bit pazarının amacının dışına çıkması, her hafta yaşanılan yer kavgaları, yaralanmalar ve çalıntı malların çokluğu yüzünden huzurlarının kaçtığını belirtiyorlar.


Yerleşik esnaf, genellikle hafta sonları sayıları çoğalan, antika eşyadan, elektronik eşyalara, tespihlerden muhtelif eşyalara kadar her türlü ürünün satıldığı ve bitpazarı olarak adlandırılan yerin son yıllarda güneydoğudan gelen kişilerin işgaline uğradığını, aralarına yabancıların girmemesi için gözdağı verircesine saldırgan tavırlar içinde bulunduklarını, Beyazıt cami çevresinde ve sahaflar girişinde tehlike olmaya başladıklarını dile getirdiler.

Yüksek fiyatlarla satışların yapıldığı, bazı ürünlerin binler seviyesindeki rakamlarla konuşulduğu eskici pazarında vergilendirilmemiş, belgesiz birçok malın satıldığı dile getirilirken bu ürünlerin bir kısmının çalıntı olduğu iddia edildi.


Turistlerin, cami cemaatinin sıkça kullandığı, okullar açıldığında üniversite öğrencilerinin çokça dolaşacağı ve İstanbul’un kitap dünyasının kalbinin attığı Beyazıt’taki meydana her hafta yer kavgası olduğunu belirtildi. Birkaç hafta önce bir kişinin bacağından yaralandığı, bir kaç gün önce infazı yarım kalmış bir kişinin tahrik edilerek kavga çıkartmasına yol açılacak şekilde hareketlerin olduğunu belirten esnaf, “ Çınaraltına Beltur gelince burası adam olur sandık. Ne insanlar sahaflar çarşısına ne de camiye rahatça girememektedir. Birçok ki bu manzarayı görünce yolunu çevirmektedir. Kavgasız bir gün geçmiyor. Beltur elemanları masa sandalye açıyor. Bu kim oldukları belli olmayan insanlar açılan masalara tezgâh kuruyor. Garsonlar engel olsa da hemen saldırganlaşıyorlar. Cami güvenlik görevlileri de cami kapısına tezgâh açana, giriş ve çıkışları işgal ederek cemaatin girmesine, turistlerin geçmesine engel olan bu satıcılar yüzünden artık pes etmiş durumda olduklarını belirtiyorlar. Beltur yetkilileri “aile olarak gelen, yanında bayan arkadaşı ile gelen müşterilerimiz yok denecek kadar az. Aniden çıkan gürültü ve kavgalardan içeceklerini yarım bırakarak kaçıyorlar. Meydana koyduğumuz masa ve sandalyeler sağlam kalmıyor. Çoğuna baktığınızda kırık olduğunu görürsünüz.” Diyerek şikayetlerini dile getirmektedirler.Öte yandan Beyazıt Meydanını denetlemek için görevlendirilmiş Fatih Belediyesine ait zabıtanın da görev kulübesin bu pazarın hemen kenarında bulunduğunu söyleyen esnaf  “ zabıta o kulübeden bunları rahatça görüyor. Ancak onlarda olası bir kavgaya, bir arbedeye karışmamak için bu insanlara müdahale edemiyor. Kendince bir sınır çizmişler. Zabıta o alana girmiyor. Bu başıboşluğa dur diyemiyor. Bakıyorsunuz zabıta meydanın başka yerlerinde volta atıyor. Yerleşik esnafa uyarılarda bulunuyor. Bunlara ses çıkartamıyor.” Demektedir.

@erolkaranet - 13 Ağustos 2011


Beyazıt'ı Bitiren Pazar - 13 Ağustos 2011 - Habertürk
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.