@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Avukatı Ücretle Koruma Mantığına Son Verilsin
Malumunuz, ülkede pek çok konuda değişim oluyor. Yıllar önce değişemez gözüyle bakılan birçok kavram, yasa, kural vs artık değişime uğruyor. Avukatlık Yasası üzerinde de halen fırtınalar kopartılıyor. Gerek Baro kulislerinde gerekse TBMM’de bu konuda yoğun bir öneri trafiği yer almaktadır. Avukatlık Yasası üzerinde derin düşünenler bu konuda derin fikirleri ile değişiklik yapadursun bir uygulamadan vazgeçilmesi gerektiğine inanarak yazıyorum.

Avukat şikâyeti için alınan ücret kaldırılmalıdır

Dilekçe hakkı vatandaşa tanınmış ise vatandaş zarar gördüğü avukatı para vermeden şikâyet etmek hakkına sahip olmalıdır. Resmen avukatı koruyan zırhın bir türü olarak görülecek bu tarz bir yaptırım ne yazık ki hukuk mesleğinde bulunan çürük yumurtaların afişe edilmemesini, cezalandırılmamasını sağlamaktadır.

Her avukat dörtdörtlük değildir. Bunu her fırsatta duymaktayız. Müvekkiline gereken hizmeti vermeyen, sözünde durmayan, hukuk mesleğine uymayan hal ve davranışlarda bulunan, sürekli kişileri daha fazla mağdur eden ve avukatlık mesleğinin etik kurallarına uymayan yüzlerce meslektaşımız olduğunu herkes bilmektedir.

Avukatlık mesleğinin yıpranmasına sebep olan bu kişileri haklı gerekçelerle şikâyet edenlerin yolu bu şekilde kesilmemelidir. Bu yönde şikâyet sonrası yaptırım getirilebilinir. Bu da avukatı şikâyet eden kişi yalan beyanda bulunmuş, asılsız iddialarla avukatı şikâyet etmişse tazminatla cezalandırılabilinir. Korku ise, engellemeyse bu çözüm işe yarar.

Ancak çok sayıda mağdur ortada varken "avukatı şikâyet edeceksen şu kadar lira yatırmalısın" deyip daha ilk safhada dur demenin mantığı yoktur. Bugün bir hakimi, savcıyı, doktoru, mimarı, mühendisi şikayet ücretsiz ve hatta telefonlarla, epostalarla olabiliyorsa avukatı şikayet bu yollarla ve ücretsiz olarak neden olmasın.

@erolkaranet - 23.08.2011
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda